Results: 2022 Americas Triathlon Cup Viña del Mar | Elite Women
Viña del Mar, Chile • 13 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Romina Biagioli 1989 ARG 2 01:02:20 00:10:52 00:01:00 00:31:56 00:00:35 00:17:54
2 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 1 01:02:43 00:10:48 00:01:07 00:31:55 00:00:31 00:18:21
3 Sophia Howell 2002 CAN 6 01:03:26 00:10:46 00:01:08 00:31:54 00:00:34 00:19:03
4 Genesis Carolina Ruiz Volcan 1993 VEN 32 01:04:27 00:11:39 00:01:06 00:32:43 00:00:33 00:18:24
5 Colette Reimer 2001 CAN 5 01:04:32 00:11:39 00:01:09 00:32:36 00:00:25 00:18:41
6 Kseniia Levkovska 1989 UKR 3 01:04:41 00:11:14 00:01:16 00:32:55 00:00:29 00:18:45
7 Julia Munhoz 2005 BRA 16 01:04:46 00:11:28 00:01:15 00:32:44 00:00:29 00:18:49
8 Catalina Salazar 1997 CHI 7 01:04:55 00:11:18 00:01:07 00:32:58 00:00:29 00:19:02
9 Luma Guillen 1997 BRA 8 01:05:02 00:11:18 00:01:06 00:33:03 00:00:29 00:19:04
10 Rosa Elena Martinez Melchor 1995 VEN 11 01:05:06 00:11:17 00:01:06 00:33:02 00:00:32 00:19:07
11 Michelle Stratton 1991 USA 17 01:05:07 00:11:31 00:01:22 00:32:35 00:00:42 00:18:55
12 Zoe Adam 2005 PUR 10 01:05:38 00:11:02 00:01:10 00:33:11 00:00:30 00:19:42
13 Zoe Natalia Bello Diaz 1996 VEN 20 01:06:20 00:12:00 00:01:10 00:32:15 00:00:33 00:20:19
14 Fernanda Orellana 2004 CHI 12 01:06:24 00:12:18 00:01:14 00:31:52 00:00:29 00:20:29
15 Henrika Parviainen 1997 FIN 9 01:07:26 00:11:21 00:01:09 00:32:56 00:00:27 00:21:31
16 Marcela Alvarez Saez 1999 CHI 15 01:07:33 00:12:31 00:01:39 00:34:16 00:00:32 00:18:33
17 Lizeth Lopez Ortega 1997 MEX 22 01:07:35 00:12:19 00:01:15 00:33:29 00:00:28 00:20:02
18 Rafaela Capó 2004 CHI 35 01:07:44 00:11:14 00:01:06 00:33:07 00:00:29 00:21:46
19 Sol Ottenhsimer Schreiber 2006 CHI 25 01:08:26 00:11:20 00:01:05 00:32:59 00:00:23 00:22:37
20 Alina Codjambassis 2004 CHI 21 01:08:35 00:11:44 00:01:05 00:34:43 00:00:28 00:20:33
21 Alice Tinelli 2002 BRA 28 01:08:55 00:12:00 00:01:20 00:35:05 00:00:34 00:19:54
22 Sofia De Rosas 2005 ARG 19 01:09:12 00:11:57 00:01:24 00:34:44 00:00:34 00:20:31
23 Martina Ignacia Vicencio Barrera 2005 CHI 30 01:09:34 00:12:43 00:01:09 00:35:08 00:00:27 00:20:06
24 Adriana N. Acevedo 1998 PUR 18 01:09:57 00:11:47 00:01:21 00:34:39 00:00:31 00:21:36
25 Michelle Mehnert 1989 USA 26 01:10:40 00:11:55 00:01:20 00:35:12 00:00:36 00:21:35
26 Sarah-Lee Hevey 1989 CAN 34 01:10:54 00:11:16 00:01:21 00:35:51 00:00:39 00:21:45
27 Margarita Bonadé 2002 ARG 27 01:12:07 00:12:03 00:01:19 00:35:03 00:00:46 00:22:53
28 Antonia Vasquez Valenzuela 2006 CHI 29 01:12:52 00:12:25 00:01:11 00:35:33 00:00:34 00:23:07
DNF Antonia Quinteros 2004 CHI 33 DNF 00:12:18 00:01:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX.
Head Referee: David Muñoz/CHI.
Competition Jury: Esteban Benitez/MEX, Agustín Riveros/CHI, Liber Garcia/URU.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 18,6 km (3 laps); Run 5km (2 laps)
Water temperature: 14.3ºC. Air temperature:11 ºC. Wetsuits mandatory.