Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run
5400m
T1 Bike
19.5km
T2 Run
2.5km
1 Craig Dyce 1967 GBR 363 01:02:14 00:20:16 00:00:38 00:31:38 00:00:38 00:20:16
2 Simon Stark Toller 1966 GBR 373 01:05:08 00:21:05 00:00:41 00:32:45 00:00:36 00:21:05
3 David Smith 1967 GBR 372 01:07:07 00:21:19 00:00:59 00:34:26 00:00:48 00:21:19
4 Ronald Reynolds 1966 USA 355 01:09:28 00:23:19 00:00:47 00:34:36 00:00:39 00:23:19
5 Darren Blackhurst 1966 AUS 357 01:09:51 00:23:35 00:00:57 00:33:37 00:00:57 00:23:35
6 Christian Siedlitzki 1965 AUT 358 01:10:04 00:22:37 00:00:52 00:35:18 00:00:41 00:22:37
7 Marius Kwint 1965 GBR 366 01:10:17 00:19:15 00:06:03 00:34:10 00:00:49 00:19:15
8 Tomasz Chmielewski 1965 POL 376 01:10:30 00:23:06 00:00:51 00:35:05 00:00:49 00:23:06
9 Clifford Puttock 1965 GBR 370 01:11:55 00:23:02 00:00:51 00:36:48 00:00:41 00:23:02
10 Adrian Feasby 1964 GBR 364 01:12:02 00:24:41 00:01:01 00:34:45 00:00:50 00:24:41
11 Iain Martin 1965 GBR 367 01:12:09 00:24:44 00:00:52 00:34:54 00:00:57 00:24:44
12 Sean Stewart 1965 GBR 374 01:12:52 00:25:42 00:00:47 00:34:13 00:01:16 00:25:42
13 William Whitman 1963 USA 356 01:13:05 00:25:43 00:00:58 00:33:57 00:00:57 00:25:43
14 Bruno Szikszai 1967 ROU 349 01:13:35 00:25:37 00:01:09 00:34:11 00:01:06 00:25:37
15 David Pulford 1967 GBR 369 01:15:21 00:24:37 00:00:54 00:37:45 00:00:52 00:24:37
16 Ferenc Sipos 1963 ROU 348 01:17:04 00:25:36 00:01:16 00:36:09 00:01:08 00:25:36
17 Alan Doney 1967 GBR 362 01:18:47 00:25:54 00:01:10 00:39:13 00:00:55 00:25:54
18 Stephen O Donnell 1964 GBR 368 01:19:16 00:26:56 00:00:57 00:38:06 00:00:50 00:26:56
19 Michael Gill 1966 GBR 365 01:20:02 00:26:44 00:01:06 00:38:28 00:01:02 00:26:44
20 Curt Haywood 1966 USA 353 01:20:54 00:26:06 00:01:20 00:40:11 00:01:17 00:26:06
21 Anthony Cameron 1964 RSA 350 01:21:24 00:25:23 00:02:09 00:00:00 00:42:41 00:12:40
22 Jeffrey Gaura 1965 USA 352 01:22:12 00:27:35 00:01:00 00:39:01 00:01:18 00:27:35
23 Edward Marx 1964 USA 354 01:23:34 00:28:07 00:01:18 00:39:52 00:01:03 00:28:07
24 Jeff Shmoorkoff 1963 CAN 359 01:32:42 00:29:46 00:01:10 00:47:36 00:01:10 00:29:46
DNF Loiseau Christophe 1964 FRA 360 DNF 00:24:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:24:30
DNS Brad Galbraith 1966 USA 351 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Lee Barker 1967 GBR 361 DSQ 00:21:17 00:00:45 00:41:32 00:00:44 00:21:17
Program notes:

Technical Delegates:  Stefane Mauris/SUI, Esther Sanchez/ESP, Adina Dusa/ROU.
Head Referee Radu Blaga/ROU
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Alpar Nagy/HUN, Ovidiu Burghelea/ROU
Distances: 1st run 5.4 km (6 laps), bike 19.5 km (5 laps), 2nd run 2.5 km (3 laps)
Air temperature 16ºC