Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Daniel Aguirre Moreno 1975 ESP 1275 00:57:32 00:15:33 00:00:30 00:31:22 00:00:33 00:09:32
2 Robert White 1974 GBR 1301 00:57:42 00:15:34 00:00:33 00:31:23 00:00:30 00:09:40
3 Jose Miguel Jimenez Martin 1973 ESP 1279 00:57:54 00:15:47 00:00:38 00:31:03 00:00:42 00:09:41
4 David Cass 1974 GBR 1289 00:57:55 00:15:59 00:00:41 00:30:53 00:00:37 00:09:43
5 RamÓn Mora Abarracin 1973 ESP 1281 00:58:06 00:15:48 00:00:51 00:30:50 00:00:44 00:09:52
6 Jason Williams 1974 GBR 1303 00:58:53 00:16:04 00:00:50 00:31:04 00:00:42 00:10:11
7 Francisco Javier Muñoz Zapata 1972 ESP 1283 00:59:37 00:16:57 00:00:53 00:30:54 00:00:32 00:10:19
8 Christian Harle 1972 GBR 1290 00:59:46 00:16:53 00:00:47 00:31:07 00:00:37 00:10:21
9 Ross Taylor 1971 GBR 1299 00:59:53 00:16:55 00:00:40 00:31:09 00:00:43 00:10:25
10 Scott Bairstow 1972 GBR 1286 01:00:02 00:17:03 00:00:39 00:31:05 00:00:41 00:10:30
11 Martin Whitworth 1974 GBR 1302 01:00:08 00:17:06 00:00:36 00:31:07 00:00:40 00:10:37
12 Eduardo Ramos RamÍrez 1971 ESP 1284 01:00:15 00:16:41 00:00:41 00:31:28 00:00:49 00:10:34
13 Jose Luis Lencina Nava 1972 ESP 1280 01:00:22 00:16:33 00:00:46 00:31:33 00:01:05 00:10:24
14 Jose Luis MuÑoz Cid 1974 ESP 1282 01:01:21 00:17:24 00:00:45 00:31:52 00:00:46 00:10:33
15 Stefan Gremmens 1973 BEL 1306 01:01:26 00:17:42 00:00:37 00:31:48 00:00:42 00:10:35
16 Simon Smith 1974 GBR 1298 01:01:53 00:17:50 00:00:48 00:31:23 00:00:52 00:10:58
17 David Boyes 1972 GBR 1287 01:01:57 00:17:51 00:00:36 00:31:36 00:00:45 00:11:08
18 Paul Underwood 1973 GBR 1300 01:03:06 00:17:43 00:00:49 00:31:37 00:00:55 00:12:01
19 Remigio Herrera Cabello 1973 ESP 1278 01:03:36 00:18:19 00:00:40 00:32:49 00:00:44 00:11:02
20 Luis Cipriano 1973 POR 1305 01:04:01 00:18:40 00:01:08 00:32:28 00:00:41 00:11:02
21 Jose Antonio Corrales Rodriguez 1972 ESP 1276 01:05:10 00:18:48 00:00:51 00:32:39 00:01:18 00:11:32
22 Roger Bromiley 1973 GBR 1288 01:05:15 00:18:56 00:00:52 00:32:24 00:00:59 00:12:02
23 Lee Harris 1974 GBR 1291 01:05:15 00:17:09 00:01:30 00:34:12 00:01:01 00:11:21
24 Richard Lawrence 1974 GBR 1292 01:05:47 00:20:01 00:00:43 00:32:06 00:00:45 00:12:11
25 David Owens 1973 GBR 1296 01:06:19 00:19:48 00:01:10 00:31:55 00:00:58 00:12:26
26 Ilia Loubenski 1972 GBR 1293 01:07:10 00:17:52 00:01:06 00:35:48 00:00:52 00:11:30
27 Gary Morrison 1974 GBR 1294 01:07:52 00:19:54 00:01:09 00:33:29 00:00:49 00:12:28
28 Stefan Dreesbach 1972 GER 1304 01:08:36 00:20:50 00:00:59 00:32:24 00:01:14 00:13:08
DNF Nick Shasha 1974 GBR 1297 DNF 00:15:43 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Brendan Anglim 1971 GBR 1285 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia García/ESP.
Distances: 1st run 4.8 km (2 laps), bike 20.4 km (2 laps) 2nd run 2.8 km (1 lap)
Air temperature 10.3º
Athlete #1285 Anglim/GBR was disqualified because he did not complete the bike course.