Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Beatrice Mallozzi 2000 ITA 10 00:59:58 00:10:17 00:01:09 00:31:30 00:00:23 00:16:39
2 Lisa Tertsch 1998 GER 4 01:00:01 00:10:18 00:01:08 00:31:30 00:00:23 00:16:42
3 Alberte Kjær Pedersen 1998 DEN 17 01:00:38 00:10:28 00:01:07 00:31:21 00:00:22 00:17:20
4 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 12 01:00:53 00:10:15 00:01:10 00:31:28 00:00:21 00:17:39
5 Marlene Gomez-Islinger 1993 GER 6 01:00:55 00:10:23 00:01:12 00:31:23 00:00:28 00:17:29
6 Roksana Slupek 1999 POL 11 01:01:04 00:10:19 00:01:14 00:31:22 00:00:25 00:17:44
7 Carlotta Missaglia 1999 ITA 7 01:01:21 00:10:20 00:01:07 00:31:25 00:00:21 00:18:08
8 Magdalena Früh 2000 AUT 14 01:01:32 00:10:26 00:01:13 00:31:16 00:00:23 00:18:14
9 Agnieszka Jerzyk 1988 POL 27 01:01:43 00:10:26 00:01:14 00:31:14 00:00:23 00:18:26
10 Caroline Pohle 1995 GER 5 01:01:54 00:09:49 00:01:14 00:31:53 00:00:24 00:18:34
11 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 18 01:01:57 00:10:17 00:01:10 00:31:30 00:00:23 00:18:37
12 Selina Klamt 2001 GER 19 01:02:00 00:10:12 00:01:12 00:31:34 00:00:21 00:18:41
13 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 1 01:02:44 00:10:30 00:01:17 00:32:17 00:00:24 00:18:16
14 Paulina Klimas 1995 POL 16 01:02:58 00:10:12 00:01:12 00:31:33 00:00:26 00:19:35
15 Tanja Neubert 2000 GER 15 01:03:09 00:10:38 00:01:14 00:32:09 00:00:26 00:18:42
16 Magdalena Sudak 2000 POL 21 01:03:45 00:10:27 00:01:10 00:31:17 00:00:27 00:20:24
17 Tanja Stroschneider 1990 AUT 22 01:03:55 00:10:35 00:01:20 00:32:05 00:00:30 00:19:25
18 Marta Lagownik 1995 POL 8 01:04:24 00:11:08 00:01:17 00:33:10 00:00:21 00:18:28
19 Ines Oliveira 1996 POR 20 01:05:32 00:10:38 00:01:16 00:33:44 00:00:24 00:19:30
20 Tereza Svobodova 2000 CZE 28 01:05:43 00:10:57 00:01:23 00:33:17 00:00:28 00:19:38
21 Ana Ramos 1995 POR 26 01:06:18 00:10:29 00:01:20 00:33:50 00:00:25 00:20:14
22 Kristina Jesenska 2000 SVK 25 01:06:36 00:10:29 00:01:18 00:33:49 00:00:22 00:20:38
23 Ivana Granosa 2000 CRO 23 01:08:09 00:10:36 00:01:19 00:33:43 00:00:24 00:22:07
24 Ronnie Zawlik 2000 ISR 29 01:09:49 00:10:55 00:01:29 00:33:13 00:00:28 00:23:44
DNF Maria Czesnik 1977 POL 9 DNF 00:10:33 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tjasa Vrtacic 2000 SLO 24 DNF 00:10:32 00:01:14 00:33:48 00:00:23 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Marco van Oostende/NED. Head referee: Remi Patrice/FRA. Competition jury: Marco Van Oostende/NED, Mariya Cherkovskaya-Tarasevich/BLR, Pawel Mlynarczyk/POL
Distances: Swim 750 m (1 lap), bikw 20 km (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air temperature 29.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #16 Klimas/POL served a 10 seconds penalty during the run segment.