Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Leon Pauger 1998 AUT 12 00:54:41 00:09:14 00:01:08 00:28:18 00:00:23 00:15:38
2 Tim Siepmann 1998 GER 7 00:54:52 00:09:41 00:01:05 00:28:20 00:00:20 00:15:26
3 Jonas Osterholt 2000 GER 14 00:54:59 00:09:23 00:01:04 00:28:40 00:00:21 00:15:31
4 Frantisek Linduska 1994 CZE 5 00:55:05 00:09:18 00:01:10 00:28:42 00:00:23 00:15:32
5 João Francisco Ferreira 1993 POR 37 00:55:08 00:09:51 00:01:06 00:28:12 00:00:21 00:15:38
6 Roee Zuaretz 1994 ISR 3 00:55:12 00:09:32 00:01:02 00:28:41 00:00:21 00:15:36
7 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 21 00:55:15 00:09:44 00:01:08 00:28:17 00:00:20 00:15:46
8 Kacper Stepniak 1994 POL 4 00:55:19 00:09:24 00:01:05 00:28:39 00:00:24 00:15:47
9 Joao Mansos 1994 POR 25 00:55:20 00:09:43 00:01:06 00:28:26 00:00:23 00:15:42
10 Nicolò Strada 2000 ITA 45 00:55:21 00:09:39 00:01:06 00:28:26 00:00:25 00:15:45
11 Jan Volar 1992 CZE 2 00:55:25 00:09:20 00:01:07 00:28:46 00:00:23 00:15:49
12 Chris Ziehmer 2000 GER 33 00:55:30 00:09:29 00:01:03 00:28:39 00:00:24 00:15:55
13 Davide Ingrilli 2000 ITA 34 00:55:34 00:09:32 00:01:05 00:28:34 00:00:23 00:16:00
14 Tom Van Cappellen 1999 BEL 32 00:55:40 00:09:51 00:01:08 00:28:10 00:00:22 00:16:09
15 Martin Demuth 1995 AUT 9 00:55:41 00:09:34 00:01:07 00:28:27 00:00:24 00:16:09
16 Yegor Martynenko 1987 UKR 6 00:55:43 00:09:34 00:01:08 00:28:30 00:00:26 00:16:05
17 Emil Holm 1996 DEN 8 00:55:46 00:09:37 00:01:08 00:28:23 00:00:22 00:16:16
18 Jacopo Butturini 1991 CRO 10 00:55:48 00:09:25 00:01:05 00:28:40 00:00:25 00:16:13
19 Christoph Pölzgutter 2000 AUT 40 00:55:54 00:09:41 00:01:10 00:28:24 00:00:23 00:16:16
20 Pedro Afonso Gaspar 1994 POR 23 00:55:58 00:09:38 00:01:08 00:28:30 00:00:25 00:16:17
21 Miguel Tiago Silva 1998 POR 26 00:56:06 00:09:30 00:01:04 00:28:33 00:00:19 00:16:40
22 Cedric Osterholt 2000 GER 30 00:56:10 00:09:36 00:01:07 00:28:26 00:00:21 00:16:40
23 Lukas Kollegger 1997 AUT 16 00:56:11 00:09:13 00:01:13 00:28:50 00:00:24 00:16:31
24 Victor Goené 1999 NED 29 00:56:17 00:09:44 00:01:07 00:28:21 00:00:21 00:16:44
25 Scott Steenberg 2000 DEN 43 00:56:38 00:09:36 00:01:08 00:28:29 00:00:22 00:17:03
26 Ondrej Olsar 1997 CZE 20 00:56:46 00:09:41 00:01:08 00:28:26 00:00:22 00:17:09
27 Tomas Kriz 2000 CZE 42 00:56:49 00:09:35 00:01:09 00:28:27 00:00:23 00:17:15
28 Maciej Bruzdziak 1998 POL 27 00:56:53 00:09:21 00:01:05 00:28:44 00:00:18 00:17:25
29 Lukas Cervenka 1995 CZE 18 00:57:42 00:09:17 00:01:11 00:28:45 00:00:25 00:18:04
30 Fabian Reuter 1993 GER 17 00:57:43 00:09:48 00:01:12 00:30:07 00:00:23 00:16:13
31 Marcin Stanglewicz 2002 POL 56 00:58:13 00:09:55 00:01:06 00:30:14 00:00:21 00:16:37
32 Robert Czysz 1994 POL 49 00:58:16 00:09:57 00:01:10 00:30:10 00:00:22 00:16:37
33 Max Schröter 1993 GER 44 00:58:19 00:10:48 00:01:08 00:30:02 00:00:20 00:16:01
34 Alexander Bründl 1996 AUT 31 00:58:20 00:10:05 00:01:11 00:29:59 00:00:25 00:16:40
35 Klemen Bojanc 1998 SLO 28 00:58:46 00:10:49 00:01:11 00:29:55 00:00:24 00:16:27
36 Daniel Juszkowiec 1998 POL 36 00:58:57 00:10:06 00:01:10 00:29:57 00:00:24 00:17:20
37 Pawel Najmowicz 1993 POL 54 00:59:12 00:10:46 00:01:12 00:30:00 00:00:23 00:16:51
38 Rafael Domingos 1995 POR 24 00:59:13 00:09:44 00:01:09 00:30:13 00:00:22 00:17:45
39 Alexandru Ion 1998 ROU 38 00:59:21 00:09:37 00:01:11 00:30:24 00:00:33 00:17:36
40 Dawid Goryński 2000 POL 47 00:59:33 00:10:08 00:01:10 00:30:01 00:00:22 00:17:52
41 Bartosz Smeda 1986 POL 53 00:59:42 00:10:04 00:01:15 00:30:03 00:00:23 00:17:57
42 Filip Vaclavik 1995 CZE 35 00:59:47 00:09:46 00:01:12 00:30:18 00:00:26 00:18:05
43 Mika Vekemans 1999 BEL 41 01:00:22 00:10:19 00:01:12 00:30:23 00:00:24 00:18:04
44 Hugo Jan Bosscher 2000 NED 46 01:00:29 00:09:48 00:01:12 00:30:12 00:00:26 00:18:51
45 Tomas Zikmund 1999 CZE 22 01:00:52 00:09:31 00:01:08 00:29:43 00:00:27 00:20:03
46 Mateusz Cieslik 1998 POL 50 01:00:58 00:09:53 00:01:10 00:30:16 00:00:23 00:19:16
47 Matej Dečman 2000 SLO 48 01:01:21 00:09:43 00:01:17 00:30:21 00:00:20 00:19:40
DSQ Mehdi Essadiq 1986 MAR 1 DSQ 00:09:42 00:01:12 00:30:14 00:00:23 00:16:29
DSQ Michał Oliwa 1997 POL 11 DSQ 00:09:28 00:01:03 00:28:41 00:00:21 00:15:36
DNF Paul Weindl 1999 GER 15 DNF 00:09:44 00:01:03 00:28:26 00:00:23 00:00:00
DNF Kuba Kowalski 2000 POL 51 DNF 00:10:10 00:01:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Adrian Wilk 1998 POL 52 DNF 00:10:10 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dominik Dańkowski 2000 POL 55 DNF 00:10:49 00:01:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Marco van Oostende/NED. Head referee: Remi Patrice/FRA. Competition jury: Marco Van Oostende/NED, Mariya Cherkovskaya-Tarasevich/BLR, Pawel Mlynarczyk/POL
Distances: Swim 750 m (1 lap), bikw 20 km (4 laps), run 5 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air temperature 29.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #3 Zuaretz/ISR, #8 Holm/DEN and #21 Gladney Rundqvist/DEN served 10 second penalties during the run segment.
Athlete #1 Essadiq/MAR was disqualified because he did not stop at the penalty box.
Athlete #11 Oliwa/POL was disqualified because he did not follow the prescribed course.