Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Oliver Crossley 1992 GBR 555 01:54:13 00:20:21 00:00:53 00:53:47 00:02:56 00:36:18
2 András Czigány 1993 HUN 572 01:56:43 00:19:35 00:00:50 00:57:04 00:02:52 00:36:23
3 Christopher Wehrle 1991 GER 571 01:58:58 00:22:55 00:01:00 00:53:40 00:03:06 00:38:20
4 Lander Sels 1992 BEL 552 02:02:33 00:24:49 00:00:58 00:56:54 00:03:10 00:36:45
5 Jack Bristow 1994 GBR 554 02:02:42 00:22:49 00:01:04 00:56:02 00:03:18 00:39:30
6 James Whittle 1990 GBR 570 02:05:27 00:24:51 00:01:06 00:56:43 00:03:22 00:39:27
7 William Holloway 1991 GBR 558 02:05:40 00:22:46 00:01:04 00:58:01 00:03:05 00:40:46
8 Philipp Lamprecht 1994 AUT 548 02:05:42 00:24:56 00:01:20 00:54:23 00:03:13 00:41:52
9 Dyan Hendriks 1991 NED 544 02:06:17 00:24:49 00:01:10 00:57:11 00:03:39 00:39:30
10 Stanley Gruncell 1990 GBR 556 02:06:49 00:23:52 00:01:07 00:59:13 00:03:37 00:39:01
11 Jacques Tuijp 1992 NED 546 02:08:43 00:27:27 00:01:05 00:56:47 00:03:34 00:39:53
12 Matthew Carroll 1991 IRL 573 02:09:10 00:25:05 00:01:07 00:58:16 00:03:23 00:41:21
13 Joshua Lahiri 1993 GBR 561 02:09:29 00:24:38 00:01:07 00:58:13 00:03:14 00:42:19
14 Gijs Van Den Berg 1990 NED 547 02:09:32 00:25:43 00:01:06 00:58:11 00:03:27 00:41:06
15 Cédric Mulpas 1990 BEL 551 02:09:37 00:24:44 00:01:12 00:57:57 00:03:34 00:42:12
16 Alastair Scott 1993 GBR 568 02:10:26 00:24:51 00:01:06 01:01:30 00:03:16 00:39:47
17 Matthew Latham 1993 GBR 562 02:11:03 00:24:33 00:01:05 00:55:59 00:03:20 00:46:07
18 Bert De Craemer 1991 BEL 550 02:11:08 00:22:53 00:01:11 00:58:40 00:03:26 00:45:00
19 Christopher Tait 1992 GBR 569 02:11:17 00:25:32 00:01:28 01:00:58 00:03:19 00:40:02
20 James Kessell 1992 GBR 560 02:11:42 00:24:58 00:01:07 00:59:21 00:03:34 00:42:44
21 Sam Morley 1992 GBR 565 02:12:22 00:24:33 00:01:03 00:58:15 00:03:20 00:45:12
22 Joshua Leak 1992 GBR 563 02:12:34 00:26:30 00:01:02 00:56:32 00:03:33 00:45:00
23 Matthew Keogh 1993 GBR 559 02:14:23 00:30:29 00:02:08 00:59:50 00:03:21 00:38:37
24 Sam Oliver 1994 GBR 567 02:21:05 00:27:17 00:01:27 01:03:25 00:03:47 00:45:11
25 Christoph Zandl 1991 AUT 549 02:22:28 00:27:04 00:01:24 01:03:26 00:03:44 00:46:52
26 Matt Hinton 1990 GBR 557 02:25:41 00:25:13 00:01:40 01:09:33 00:03:35 00:45:42
27 Stan Jansen 1993 NED 545 02:37:21 00:34:58 00:02:06 01:02:32 00:05:37 00:52:09
DNF Benjamin Murphy 1994 GBR 566 DNF 00:24:46 00:01:07 01:04:41 00:03:10 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esther Sanchez/ESP, Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Daan Hoogland/NED
Competition Jury: Hans Everts/NED, Renato Bertrandi/ITA, Patrick Kingma/NED.
Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (connection + 2 laps), Run 10km (4 laps)
Water temperature: 18.7.ºC. Air temperature 19.3.ºC. Wetsuits allowed