Results: 2019 Mooloolaba ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Mooloolaba, Australia • 16 Mar, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ashleigh Gentle 1991 AUS 1 00:58:15 00:08:39 00:01:09 00:31:12 00:00:23 00:16:54
2 Renee Tomlin 1988 USA 11 00:58:21 00:08:32 00:01:09 00:31:17 00:00:22 00:17:02
3 Angelica Olmo 1996 ITA 16 00:58:25 00:08:36 00:01:08 00:31:11 00:00:23 00:17:08
4 Jolanda Annen 1992 SUI 7 00:58:31 00:08:30 00:01:13 00:31:17 00:00:25 00:17:09
5 Alexandra Razarenova 1990 RUS 15 00:58:33 00:08:39 00:01:07 00:31:21 00:00:27 00:17:02
6 Annamaria Mazzetti 1988 ITA 5 00:58:38 00:08:50 00:01:08 00:31:03 00:00:22 00:17:17
7 Tamara Gorman 1996 USA 10 00:58:44 00:08:05 00:01:12 00:31:43 00:00:21 00:17:24
8 Kelly-Ann Perkins 1992 AUS 44 00:58:47 00:07:58 00:01:11 00:31:51 00:00:23 00:17:26
9 Barbara Riveros 1987 CHI 22 00:58:49 00:08:47 00:01:06 00:31:04 00:00:24 00:17:30
10 Sophie Corbidge 1991 NZL 30 00:58:51 00:08:53 00:01:10 00:31:01 00:00:21 00:17:29
11 Jaz Hedgeland 1995 AUS 26 00:58:53 00:08:33 00:01:11 00:31:14 00:00:20 00:17:37
12 Emma Jeffcoat 1994 AUS 3 00:58:59 00:07:58 00:01:09 00:31:51 00:00:20 00:17:43
13 Mengying Zhong 1990 CHN 18 00:59:09 00:08:38 00:01:17 00:31:11 00:00:22 00:17:42
14 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 2 00:59:15 00:08:08 00:01:12 00:31:36 00:00:20 00:18:01
15 Sophie Chase 1994 USA 31 00:59:20 00:08:35 00:01:07 00:31:16 00:00:22 00:18:02
16 Joanne Miller 1998 AUS 28 00:59:24 00:08:44 00:01:07 00:31:07 00:00:20 00:18:08
17 Deborah Lynch 1992 NZL 21 00:59:26 00:08:43 00:01:17 00:31:04 00:00:22 00:18:02
18 Miriam Casillas García 1992 ESP 14 00:59:30 00:08:40 00:01:07 00:31:14 00:00:22 00:18:09
19 Kaidi Kivioja 1993 EST 6 00:59:39 00:08:50 00:01:09 00:31:03 00:00:23 00:18:15
20 Aoi Kuramoto 1988 JPN 29 00:59:45 00:08:44 00:01:09 00:31:13 00:00:21 00:18:20
21 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 9 00:59:54 00:08:25 00:01:13 00:31:26 00:00:21 00:18:32
22 Simone Ackermann 1990 RSA 36 01:00:02 00:08:34 00:01:12 00:31:19 00:00:22 00:18:37
23 Kseniia Levkovska 1989 AZE 33 01:00:03 00:08:40 00:01:10 00:31:13 00:00:22 00:18:40
24 Carolina Routier 1990 ESP 39 01:00:07 00:08:36 00:01:11 00:31:20 00:00:23 00:18:39
25 Giorgia Priarone 1992 ITA 19 01:00:21 00:09:07 00:01:08 00:31:39 00:00:22 00:18:06
26 Niina Kishimoto 1995 JPN 25 01:00:22 00:08:48 00:01:08 00:31:06 00:00:21 00:19:01
27 Beatriz Neres 1986 BRA 12 01:00:25 00:08:49 00:01:15 00:31:53 00:00:23 00:18:07
28 Lotte Wilms 1984 NED 42 01:00:31 00:08:35 00:01:10 00:31:18 00:00:26 00:19:04
29 Gillian Sanders 1981 RSA 8 01:00:47 00:08:54 00:01:13 00:31:53 00:00:21 00:18:29
30 Anastasia Abrosimova 1990 RUS 23 01:01:09 00:08:48 00:01:11 00:31:07 00:00:27 00:19:39
31 Desirae Ridenour 1999 CAN 40 01:01:17 00:08:52 00:01:12 00:31:50 00:00:20 00:19:05
32 Elizabeth Bravo 1987 ECU 20 01:01:24 00:09:10 00:01:10 00:32:31 00:00:24 00:18:11
33 Yun-Jung Jang 1988 KOR 24 01:01:30 00:08:45 00:01:13 00:32:03 00:00:26 00:19:05
34 Bailee Brown 2000 HKG 43 01:01:49 00:08:52 00:01:10 00:31:02 00:00:25 00:20:22
35 Maiko Nishi 1984 JPN 38 01:02:06 00:08:48 00:01:12 00:31:55 00:00:39 00:19:33
36 Jony Heerink 1986 NED 41 01:02:22 00:09:19 00:01:17 00:32:13 00:00:21 00:19:14
37 Ji Yeon Kim 1990 KOR 35 01:02:27 00:08:57 00:01:16 00:32:36 00:00:20 00:19:21
38 Long Hoi 1984 MAC 17 01:02:34 00:09:10 00:01:15 00:32:26 00:00:23 00:19:23
39 Romana Gajdošová 1994 SVK 27 01:03:30 00:09:05 00:01:10 00:32:35 00:00:21 00:20:21
40 Helena Carvalho 1995 POR 37 01:03:55 00:08:49 00:01:17 00:31:51 00:00:28 00:21:32
41 Solveig Løvseth 1999 NOR 47 01:04:16 00:09:18 00:01:13 00:32:20 00:00:29 00:20:57
42 Gyuri Kim 1998 KOR 34 01:04:55 00:09:12 00:01:22 00:33:28 00:00:23 00:20:33
43 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 46 01:05:45 00:09:06 00:01:16 00:32:28 00:00:26 00:22:31
DNS Charlotte McShane 1990 AUS 4 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Cha Hee Pyeon 1999 KOR 45 LAP 00:09:20 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marta Sanchez Hernandez 1995 ESP 32 DNF 00:08:49 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Cathy Davey/NZL; Head referee: Lyndell Murray/AUS; Competition Jury: Cathi DAvey/NZL, Terry Sheldrake/NZL, Miles Stewart/AUS.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 24.8ºC. Air Temperature 27.3ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #18 Zhong/CHN and #21 Lynch/NZL served a 10 seconds penalty in T1. Athlete #8 Sanders served a 10 seconds penalty during the run segment