Results: 2019 Lima ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Lima, Peru • 03 Nov, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ai Ueda 1983 JPN 1 00:59:12 00:09:29 00:00:43 00:32:14 00:00:27 00:16:20
2 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 2 00:59:12 00:09:30 00:00:47 00:32:13 00:00:30 00:16:14
3 Elizabeth Bravo 1987 ECU 4 00:59:12 00:09:20 00:00:44 00:32:23 00:00:31 00:16:16
4 Sophie Chase 1994 USA 22 00:59:22 00:09:05 00:00:51 00:32:32 00:00:29 00:16:26
5 Cecilia Perez 1991 MEX 11 00:59:24 00:09:07 00:00:50 00:32:34 00:00:29 00:16:27
6 Andrea Hewitt 1982 NZL 45 00:59:25 00:09:12 00:00:46 00:32:30 00:00:30 00:16:29
7 Amy Sloan 1992 USA 36 00:59:25 00:09:49 00:00:47 00:31:55 00:00:35 00:16:20
8 Romina Biagioli 1989 ARG 10 00:59:37 00:09:15 00:00:46 00:32:31 00:00:29 00:16:39
9 Tamara Gomez Garrido 1991 ESP 39 00:59:43 00:09:43 00:00:49 00:31:58 00:00:30 00:16:45
10 Elena Danilova 1991 RUS 25 00:59:47 00:09:37 00:00:46 00:32:08 00:00:35 00:16:42
11 Michelle Flipo 1988 MEX 26 00:59:49 00:09:09 00:00:52 00:32:26 00:00:29 00:16:54
12 Kiara Lenaertz 1998 BEL 42 00:59:50 00:09:30 00:00:48 00:32:10 00:00:27 00:16:56
13 Niina Kishimoto 1995 JPN 8 00:59:51 00:09:15 00:00:45 00:32:28 00:00:27 00:16:57
14 Jeanne Lehair 1996 FRA 40 00:59:58 00:09:16 00:00:44 00:32:27 00:00:28 00:17:04
15 Barbara Riveros 1987 CHI 34 01:00:02 00:09:10 00:00:44 00:32:32 00:00:28 00:17:10
16 Ye Jin Park 2000 KOR 15 01:00:05 00:09:43 00:00:51 00:31:56 00:00:29 00:17:08
17 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 23 01:00:08 00:09:10 00:00:53 00:32:27 00:00:38 00:17:01
18 Erika Ackerlund 1996 USA 9 01:00:11 00:09:22 00:00:46 00:32:20 00:00:24 00:17:20
19 Xisca Tous 1992 ESP 29 01:00:14 00:09:24 00:00:45 00:32:24 00:00:30 00:17:13
20 Yi Zhang 1987 CHN 19 01:00:16 00:09:13 00:00:53 00:32:26 00:00:27 00:17:19
21 Yuka Sato 1992 JPN 3 01:00:24 00:09:11 00:00:45 00:32:32 00:00:33 00:17:24
22 Beatriz Neres 1986 BRA 18 01:00:30 00:09:48 00:00:49 00:31:53 00:00:36 00:17:26
23 Dominika Jamnicky 1992 CAN 51 01:00:34 00:09:46 00:00:47 00:31:55 00:00:30 00:17:38
24 Quinty Schoens 1999 NED 31 01:00:36 00:09:14 00:00:52 00:32:25 00:00:27 00:17:41
25 Kseniia Levkovska 1989 AZE 24 01:00:39 00:09:11 00:00:51 00:32:27 00:00:30 00:17:42
26 Rani Skrabanja 1998 NED 44 01:00:41 00:09:11 00:00:48 00:32:29 00:00:31 00:17:45
27 Paula Jara 1997 ECU 30 01:00:43 00:09:43 00:00:52 00:31:58 00:00:30 00:17:41
28 Wen Wei 1999 CHN 33 01:00:46 00:09:10 00:00:49 00:32:33 00:00:27 00:17:49
29 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 17 01:00:48 00:09:10 00:00:54 00:32:30 00:00:29 00:17:48
30 Jony Heerink 1986 NED 41 01:01:00 00:09:38 00:00:49 00:32:03 00:00:30 00:18:01
31 Diana Castillo 1993 COL 38 01:01:00 00:09:12 00:00:52 00:32:26 00:00:31 00:18:01
32 Yurie Kato 1987 JPN 27 01:01:04 00:09:27 00:00:50 00:32:15 00:00:28 00:18:07
33 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 20 01:01:17 00:09:00 00:00:44 00:32:43 00:00:26 00:18:26
34 Mercedes Romero Orozco 2002 MEX 53 01:01:19 00:09:39 00:00:51 00:32:01 00:00:33 00:18:18
35 Camila Alonso Aradas 1994 ESP 54 01:01:22 00:09:44 00:00:43 00:32:02 00:00:30 00:18:25
36 Djenyfer Arnold 1993 BRA 37 01:01:25 00:09:13 00:00:53 00:32:27 00:00:30 00:18:24
37 Mengying Zhong 1990 CHN 5 01:01:26 00:09:09 00:00:50 00:32:33 00:00:30 00:18:26
38 Tereza Zimovjanova 1995 CZE 49 01:01:49 00:08:59 00:00:47 00:32:46 00:00:29 00:18:50
39 Lisa Berger 1993 SUI 47 01:02:23 00:09:32 00:00:52 00:32:05 00:00:26 00:19:30
40 Luma Guillen 1997 BRA 43 01:02:28 00:09:37 00:00:49 00:32:07 00:00:34 00:19:23
41 Jessica Romero Tinoco 1998 MEX 12 01:02:52 00:09:26 00:00:45 00:34:11 00:00:32 00:18:00
42 Raquel Solis Guerrero 1998 CRC 48 01:02:58 00:09:37 00:00:55 00:32:00 00:00:30 00:19:58
43 Antoanela Manac 1995 ROU 14 01:03:37 00:09:18 00:00:49 00:34:13 00:00:29 00:18:49
44 Vanesa De La Torre 1995 MEX 46 01:04:30 00:09:18 00:00:48 00:35:01 00:00:32 00:18:54
45 Juri Ide 1983 JPN 7 01:05:18 00:09:27 00:00:47 00:35:33 00:00:31 00:19:02
46 Miyu Sakai 1999 JPN 52 01:06:10 00:09:47 00:00:57 00:36:01 00:00:27 00:19:00
47 Ada Sofia Bravo Mejia 1996 PER 50 01:07:26 00:09:29 00:00:45 00:37:29 00:00:31 00:19:15
48 Qing Wu 1998 CHN 35 01:07:47 00:09:19 00:00:54 00:36:34 00:00:34 00:20:27
49 Josefina Pilar Flores Clemo 2002 CHI 55 01:09:43 00:09:20 00:00:46 00:37:51 00:00:32 00:21:16
50 Gianella Debra Coaguila Pita 2003 PER 57 01:09:51 00:09:11 00:00:47 00:37:47 00:00:32 00:21:36
DNF Petra Kurikova 1991 CZE 6 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Claudia Rivas 1989 MEX 21 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marion Kim Mangrobang 1991 PHI 28 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Maria Czesnik 1977 POL 32 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Leslie Poujol/HON. Head Referee: Abreu Schubert/BRA.
Competition Jury: Leslie Poujol/HON, Liber Garcia/URU, Rodrigo Leon/PER.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 21.1 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water temperature: 18ºC Air temperature 19º C.
Wetsuits allowed.