Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Donald Brooks 1977 GBR 829 01:50:41 00:18:37 00:01:22 00:55:21 00:00:54 00:34:26
2 Timothy Fletcher 1977 GBR 831 01:57:03 00:21:23 00:01:26 00:58:40 00:00:58 00:34:33
3 Stephane Boissenin 1978 FRA 827 01:57:33 00:21:01 00:01:43 00:58:06 00:00:50 00:35:51
4 Mark Furth 1975 GBR 832 01:58:50 00:20:57 00:01:48 00:58:41 00:00:51 00:36:31
5 Kristjan Melikov 1978 EST 811 02:00:02 00:20:58 00:01:48 01:00:57 00:01:07 00:35:11
6 Darren Mcbain 1974 GBR 837 02:00:14 00:21:20 00:01:28 00:59:20 00:00:53 00:37:12
7 Artis Davidnieks 1978 LAT 847 02:01:22 00:22:40 00:01:33 00:59:56 00:00:58 00:36:13
8 Maksims Zagoruiko 1975 LAT 856 02:01:30 00:21:36 00:01:34 01:00:15 00:01:05 00:36:57
9 Urmas Peiker 1976 EST 814 02:02:06 00:22:16 00:01:29 01:01:11 00:01:07 00:36:01
10 Igors Gucanovics 1975 LAT 848 02:02:27 00:20:42 00:01:28 00:59:43 00:01:10 00:39:22
11 Ahti Suppi 1976 EST 820 02:02:29 00:24:39 00:01:51 00:57:04 00:01:22 00:37:31
12 Matthew Lewis 1978 GBR 836 02:03:43 00:22:32 00:01:28 01:04:54 00:00:57 00:33:50
13 Ben Oman 1977 GBR 839 02:04:29 00:21:16 00:01:25 01:04:06 00:00:48 00:36:52
14 Brian Payton 1975 GBR 841 02:05:05 00:24:59 00:01:34 00:58:14 00:01:01 00:39:15
15 Ian Shaw 1976 GBR 844 02:05:20 00:20:46 00:01:40 01:01:03 00:01:05 00:40:45
16 Benjamin Wood 1976 GBR 846 02:06:07 00:22:21 00:01:43 01:01:45 00:01:10 00:39:06
17 Ben Anderson 1976 GBR 828 02:06:21 00:20:49 00:01:42 01:01:08 00:01:03 00:41:37
18 Andrew Mosley 1975 GBR 838 02:06:25 00:23:32 00:01:37 01:03:04 00:00:58 00:37:13
19 Christian Mayer 1974 AUT 853 02:07:03 00:20:52 00:01:42 01:01:36 00:01:02 00:41:49
20 Patrick Walkington 1974 GBR 845 02:07:23 00:22:02 00:01:34 01:03:05 00:00:59 00:39:41
21 Andres Hiiemäe 1976 EST 804 02:07:49 00:23:16 00:01:38 01:01:45 00:01:09 00:39:59
22 Dale Brownless 1978 GBR 830 02:08:06 00:23:30 00:01:25 01:03:15 00:01:09 00:38:45
23 Sven Freiberg 1975 EST 802 02:08:21 00:23:24 00:02:08 00:59:33 00:01:11 00:42:03
24 Andreas Bolzer 1976 AUT 851 02:08:47 00:23:19 00:02:05 01:03:01 00:01:11 00:39:10
25 Lennaert Steen 1974 NED 857 02:08:58 00:27:43 00:02:12 00:58:33 00:01:06 00:39:22
26 Rolando Hutchinson 1974 GBR 835 02:10:15 00:25:03 00:01:42 01:03:09 00:01:01 00:39:18
27 Martin Metspalu 1977 EST 812 02:10:38 00:22:08 00:01:46 01:02:21 00:01:39 00:42:42
28 Steven Paine 1975 GBR 840 02:10:46 00:18:38 00:01:31 01:07:08 00:01:15 00:42:11
29 Marek Kõiv 1976 EST 807 02:11:50 00:26:22 00:01:43 01:00:30 00:01:11 00:42:01
30 Kaido Tigas 1977 EST 823 02:12:27 00:28:41 00:02:05 01:01:46 00:01:07 00:38:45
31 Meelis Tammer 1974 EST 822 02:12:30 00:25:05 00:02:13 01:00:56 00:01:05 00:43:08
32 John Potter 1978 GBR 842 02:13:10 00:24:25 00:01:52 01:03:02 00:01:08 00:42:41
33 Clint Sawyer 1977 GBR 843 02:14:47 00:26:06 00:01:51 01:02:27 00:01:25 00:42:57
34 Sulo Mannine 1975 EST 810 02:15:38 00:25:11 00:01:40 01:08:15 00:01:02 00:39:29
35 Stefan Borg 1977 MLT 849 02:16:16 00:23:21 00:01:58 01:07:11 00:01:09 00:42:35
36 Kaupo Jansen 1977 EST 806 02:17:06 00:27:23 00:01:42 01:02:35 00:01:18 00:44:05
37 Indrek Saaremäel 1974 EST 818 02:17:11 00:26:44 00:01:51 01:03:30 00:01:06 00:43:58
38 Krister Haav 1977 EST 803 02:17:33 00:25:15 00:02:10 01:04:28 00:01:30 00:44:08
39 Toomas Türn 1977 EST 826 02:19:17 00:23:26 00:02:09 01:04:39 00:01:13 00:47:48
40 Indro Dsilna 1978 EST 801 02:20:14 00:25:55 00:02:07 01:06:44 00:01:11 00:44:14
41 Ott Pärna 1976 EST 813 02:22:11 00:29:34 00:01:45 01:04:07 00:01:26 00:45:16
42 Kalev Köosaar 1974 EST 808 02:22:45 00:25:03 00:02:34 01:09:12 00:02:06 00:43:47
43 Fred Sooläte 1976 EST 819 02:22:54 00:27:57 00:02:28 01:07:07 00:01:21 00:44:00
44 Kristo Tamm 1977 EST 821 02:23:10 00:25:35 00:02:04 01:04:49 00:01:12 00:49:28
45 Margus Kuusk 1974 EST 809 02:29:13 00:28:13 00:02:25 01:07:58 00:02:03 00:48:32
46 Tõnis Türn 1975 EST 825 02:32:09 00:31:22 00:02:22 01:10:32 00:01:56 00:45:54
47 Andrei Matveyenka 1976 BLR 855 02:33:08 00:27:34 00:02:29 01:12:13 00:01:17 00:49:32
48 Ardi Ratassepp 1977 EST 816 02:33:45 00:27:28 00:02:32 01:10:40 00:01:27 00:51:37
49 Anatoli Andrau 1977 BLR 854 02:34:04 00:33:50 00:02:07 01:10:19 00:01:10 00:46:36
50 Jan Cesnak 1976 SVK 850 02:35:55 00:29:00 00:02:46 01:13:56 00:01:51 00:48:20
51 Kārlis Apkalns 1976 LAT 858 03:03:07 00:37:57 00:03:47 01:19:32 00:01:44 01:00:05
DSQ Karlis Puusepp 1977 EST 815 DSQ 00:32:12 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Eero Raudsepp/EST. Head Referee: Duncan Hough/GBR. Competition Jury: Eero Raudsepp/EST, Renato Bertrandi/ITA, Margus Lepik/EST.
Distances: Swim: 1500m (point to point) Bike: 40km (2 laps) Run: 10km (1 lap).
Water temperature 23.5ºC,  Air temperature 20.4ºC. Wetsuits forbidden.