Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Connor Bentley 2001 GBR 3 00:25:57 00:04:35 00:00:24 00:14:20 00:00:28 00:06:07
2 Alexandre Montez 2002 POR 7 00:26:00 00:04:32 00:00:25 00:14:21 00:00:30 00:06:11
3 Jan Bader 2002 AUT 21 00:26:07 00:04:35 00:00:26 00:14:21 00:00:27 00:06:45
4 José Vieira 2001 POR 14 00:26:12 00:04:33 00:00:25 00:14:21 00:00:26 00:06:25
5 Itamar Shevach Levanon 2001 ISR 8 00:26:12 00:04:41 00:00:28 00:14:12 00:00:26 00:06:24
6 Andreas Carlsson 2001 SWE 27 00:26:13 00:04:28 00:00:22 00:14:31 00:00:29 00:06:20
7 Fynn Batkin 2001 GBR 10 00:26:14 00:04:31 00:00:22 00:14:29 00:00:27 00:06:06
8 Alexandre Silva 2002 POR 6 00:26:18 00:04:26 00:00:23 00:14:33 00:00:33 00:06:22
9 Rik Malcorps 2001 BEL 12 00:26:24 00:04:39 00:00:22 00:14:18 00:00:29 00:06:33
10 Igor Bellido Mikhailova 2002 ESP 5 00:26:28 00:04:36 00:00:23 00:14:20 00:00:34 00:06:33
11 Radim Grebík 2001 CZE 4 00:26:31 00:04:32 00:00:24 00:14:28 00:00:33 00:06:32
12 Denis Kolobrodov 2001 RUS 17 00:26:33 00:04:22 00:00:24 00:14:39 00:00:35 00:06:33
13 Gergely Kiss 2001 HUN 23 00:26:35 00:04:29 00:00:24 00:14:27 00:00:32 00:06:40
14 Alexandre Ribeiro 2001 POR 26 00:26:41 00:04:34 00:00:23 00:14:27 00:00:31 00:06:46
15 Pavel Sorokin 2002 RUS 30 00:26:43 00:04:32 00:00:24 00:14:28 00:00:29 00:06:48
16 Luca Luberti 2002 SUI 15 00:26:48 00:04:36 00:00:25 00:14:22 00:00:30 00:06:52
17 Afonso Do Canto 2001 POR 11 00:26:51 00:04:35 00:00:23 00:14:49 00:00:28 00:07:04
18 Daniel Dixon 2002 GBR 2 00:26:54 00:04:28 00:00:22 00:14:59 00:00:30 00:07:03
19 Antoine Vandebroek 2002 BEL 29 00:26:54 00:04:33 00:00:24 00:14:27 00:00:27 00:07:01
20 Elai Izhak Chaski 2002 ISR 9 00:27:05 00:04:41 00:00:24 00:15:03 00:00:30 00:06:26
21 Jesús Jimenez Gimeno 2001 ESP 31 00:27:14 00:04:21 00:00:24 00:14:38 00:00:32 00:07:18
22 Ábel Sinkó-Uribe 2001 HUN 19 00:27:25 00:04:28 00:00:22 00:14:32 00:00:33 00:07:27
23 Alessandro De Angelis 2001 ITA 16 00:27:30 00:04:41 00:00:23 00:15:33 00:00:29 00:06:52
24 Veikka Saren 2002 FIN 22 00:28:01 00:04:46 00:00:24 00:15:23 00:00:29 00:06:58
25 Gergő Dobi 2002 HUN 18 00:28:13 00:04:45 00:00:24 00:15:22 00:00:33 00:07:06
26 Alessio Crociani 2001 ITA 1 00:28:39 00:04:21 00:00:20 00:16:16 00:00:30 00:07:10
DNS Baptiste Massot 2001 FRA 25 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Baptiste Passemard 2001 FRA 24 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Paul Lebois 2001 FRA 28 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Mark Vysotskiy 2002 RUS 20 LAP 00:04:21 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Daniel Martin/AUT. Head Referee: John Petrides/GBR. Competition Jury: Daniel Martin/AUT, Renato Bertrandi/ITA, Georgios Gerolympos/GRE.
Distances: Swim 300 m (1 lap), Bike 8.9 km (5 laps), Run 2 km (2 laps).
Water temperature ºC, Air temperature ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #18 Dobi/HUN served a 10 seconds penalty during the run segment.