Results: 2018 Glasgow ETU Triathlon European Championships | 40-44 Male AG Sprint
Strathclyde Country Park, North Lanarkshire, Glasgow, Great Britain • 11 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Donald Brooks 1977 GBR 1419 01:03:10 00:10:15 00:01:52 00:31:25 00:01:18 00:18:21
2 Matthew Barnes 1977 GBR 1417 01:04:31 00:10:12 00:01:57 00:34:03 00:01:30 00:16:52
3 Finbar Mcgrady 1974 IRL 1444 01:05:30 00:11:48 00:01:58 00:31:55 00:01:16 00:18:34
4 Paul Brown 1977 GBR 1420 01:05:40 00:11:44 00:02:05 00:32:09 00:01:19 00:18:25
5 Mitja Mori 1974 SLO 1452 01:06:09 00:11:15 00:02:05 00:32:36 00:01:26 00:18:50
6 Jonny Mclean 1978 GBR 1434 01:06:54 00:10:18 00:02:05 00:33:47 00:01:29 00:19:16
7 Uwe Rascher 1975 AUT 1458 01:07:52 00:10:39 00:02:05 00:33:13 00:01:30 00:20:27
8 Philip Castles 1977 IRL 1442 01:08:00 00:11:48 00:02:06 00:32:00 00:01:31 00:20:36
9 Garry Walker 1976 GBR 1440 01:08:23 00:11:17 00:02:21 00:34:16 00:01:28 00:19:02
10 Chris Stuart 1974 GBR 1438 01:08:58 00:10:36 00:02:17 00:34:31 00:01:30 00:20:07
11 Ben Humphreys 1974 GBR 1426 01:09:45 00:12:28 00:02:15 00:34:23 00:01:23 00:19:19
12 Michael Mason 1975 GBR 1432 01:10:01 00:12:35 00:02:06 00:34:55 00:01:17 00:19:11
13 James Manson 1977 GBR 1430 01:10:10 00:12:48 00:02:11 00:34:14 00:01:38 00:19:20
14 Stuart Fraser 1978 GBR 1424 01:10:12 00:11:44 00:02:21 00:35:06 00:01:32 00:19:30
15 Daniel Pearce 1978 GBR 1436 01:10:27 00:12:35 00:02:27 00:34:29 00:01:23 00:19:35
16 Lewis Calcutt 1974 GBR 1421 01:10:42 00:11:35 00:02:17 00:34:47 00:01:33 00:20:32
17 Simon Jones 1978 GBR 1428 01:11:00 00:11:22 00:02:22 00:35:07 00:01:33 00:20:38
18 Robert Whitaker 1977 GBR 1441 01:11:01 00:11:38 00:02:15 00:34:46 00:01:33 00:20:51
19 Simon Lashmar 1974 GBR 1429 01:11:33 00:11:18 00:02:33 00:36:29 00:01:30 00:19:45
20 Ben Anderson 1976 GBR 1466 01:11:52 00:12:03 00:02:24 00:34:42 00:01:30 00:21:15
21 Juan Antonio Vergara Nebro 1978 ESP 1465 01:11:53 00:10:44 00:02:16 00:35:29 00:01:35 00:21:52
22 Martin Fenton 1975 GBR 1423 01:12:13 00:12:57 00:02:20 00:34:32 00:01:30 00:20:57
23 Brian Payton 1975 GBR 1435 01:12:25 00:14:34 00:02:15 00:33:26 00:01:35 00:20:38
24 Nathan Sweeney 1977 IRL 1446 01:13:05 00:13:17 00:02:01 00:36:27 00:01:29 00:19:53
25 Bart Meirsman 1977 BEL 1462 01:13:22 00:12:57 00:02:19 00:35:43 00:01:43 00:20:43
26 Jon Binney 1977 GBR 1418 01:14:23 00:11:14 00:02:28 00:38:04 00:01:34 00:21:04
27 John Potter 1978 GBR 1437 01:14:53 00:13:05 00:02:20 00:36:01 00:01:39 00:21:49
28 Daniel Gassner 1978 LIE 1447 01:15:00 00:11:44 00:02:25 00:37:34 00:01:36 00:21:43
29 Scott Mcdermott 1975 GBR 1433 01:15:07 00:13:56 00:02:38 00:36:27 00:01:43 00:20:25
30 Christian Ousko-Oberhoffer 1975 AUT 1456 01:16:37 00:12:41 00:03:01 00:37:33 00:01:46 00:21:37
31 Gordon Quinn 1974 IRL 1445 01:16:59 00:14:28 00:02:10 00:38:17 00:01:25 00:20:42
32 Joachim Mödlagl 1978 AUT 1455 01:17:09 00:14:36 00:02:35 00:37:53 00:01:45 00:20:22
33 Günter Knabl 1975 AUT 1454 01:17:11 00:12:57 00:02:31 00:37:05 00:01:52 00:22:48
34 Christophe Claeys 1976 BEL 1459 01:17:21 00:13:03 00:02:58 00:36:52 00:01:59 00:22:31
35 Scott Gall 1975 GBR 1425 01:17:51 00:12:02 00:02:48 00:38:22 00:01:50 00:22:52
36 Raoul Pinter 1977 AUT 1457 01:18:10 00:14:18 00:02:28 00:38:21 00:01:51 00:21:13
37 Kane Astin 1974 GBR 1416 01:18:37 00:13:53 00:02:33 00:38:58 00:01:38 00:21:36
38 Stephan Detournay 1978 BEL 1461 01:19:09 00:11:59 00:03:10 00:38:54 00:01:46 00:23:23
39 Patrick Damen 1975 BEL 1460 01:20:25 00:14:58 00:02:52 00:38:08 00:01:59 00:22:31
40 Tom Oostens 1978 BEL 1463 01:20:25 00:12:29 00:03:13 00:40:00 00:02:06 00:22:39
41 Joachim Dahl Wogstad Skjelsbæk 1978 NOR 1451 01:25:04 00:16:48 00:03:00 00:40:19 00:01:50 00:23:09
42 Nico Statius Muller 1976 NED 1448 01:26:00 00:15:26 00:02:51 00:41:04 00:01:48 00:24:53
43 Richard Mccartney 1974 IRL 1443 01:26:58 00:20:56 00:02:41 00:39:14 00:01:51 00:22:18
44 Roy Henriksen 1978 NOR 1450 01:33:30 00:12:32 00:03:16 00:47:27 00:02:20 00:27:57
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Herwig Grabner/AUT, Andy Salmon/GBR.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (1 lap)
Water temperature 18.0ºC. Air temperature 10.9ºC. Wetsuits allowed.