Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Michel Morret 1958 FRA 5390 06:39:00 00:51:53 00:04:33 03:23:26 00:03:17 02:15:51
2 Willy Hatlevoll 1958 NOR 5402 06:40:57 00:59:03 00:02:48 03:17:57 00:03:27 02:17:42
3 Helmer Jacobsen 1957 DEN 5386 06:59:21 00:54:15 00:03:51 03:25:02 00:05:22 02:30:51
4 Ib Erik Jensen 1958 DEN 5387 07:03:53 00:59:06 00:03:59 03:27:09 00:04:25 02:29:14
5 Hans Götke Hansen 1955 DEN 5383 07:14:56 00:56:20 00:04:06 03:20:26 00:04:13 02:49:51
6 Gerold Müller 1957 GER 5397 07:19:16 00:59:14 00:05:53 03:35:03 00:03:40 02:35:26
7 Conny Lindberg 1955 SWE 5406 07:23:36 01:11:16 00:05:43 03:32:22 00:06:04 02:28:11
8 Karsten Olsen 1956 DEN 5389 07:26:48 01:04:17 00:04:16 03:39:02 00:03:20 02:35:53
9 Claude Girardin 1955 SUI 5403 07:29:01 01:01:52 00:04:50 03:22:06 00:04:26 02:55:47
10 Steve Scott 1955 USA 5412 07:34:32 00:56:52 00:04:28 03:45:44 00:03:07 02:44:21
11 Richard Miller 1957 GBR 5393 07:42:45 01:05:46 00:05:15 03:49:09 00:05:12 02:37:23
12 George Van Meter Jr. 1955 USA 5414 07:44:40 00:55:12 00:04:59 03:54:20 00:03:00 02:47:09
13 George Williams 1956 GBR 5394 07:46:33 01:04:47 00:05:54 03:39:06 00:04:47 02:51:59
14 Cliff Hamal 1957 USA 5408 07:55:13 01:02:50 00:05:09 03:50:42 00:03:51 02:52:41
15 Ollie Caulfield 1956 GBR 5391 07:55:24 01:09:52 00:07:56 03:44:24 00:05:26 02:47:46
16 Peter Harvey 1955 USA 5409 08:03:06 00:55:00 00:06:49 03:58:34 00:04:46 02:57:57
17 Douglas Manners 1954 USA 5410 08:12:12 01:06:20 00:05:27 03:41:16 00:05:33 03:13:36
18 Bjarne Heck 1957 DEN 5385 08:12:46 00:59:03 00:02:54 03:36:03 00:04:11 03:30:35
19 Klaus Grand 1956 DEN 5384 08:14:48 01:04:57 00:05:01 04:05:08 00:04:54 02:54:48
20 Stephen Jones 1957 CAN 5415 08:16:51 01:06:33 00:06:35 04:06:44 00:05:16 02:51:43
21 Peter Exton 1958 GBR 5392 08:22:15 01:03:02 00:06:19 03:49:44 00:05:41 03:17:29
22 Masanori Morimoto 1955 JPN 5398 08:22:31 01:01:04 00:06:51 03:58:45 00:07:25 03:08:26
23 Ulf Winnberg 1958 SWE 5407 08:25:26 00:59:02 00:03:18 03:34:08 00:05:17 03:43:41
24 Martin Epkenhans 1956 GER 5395 08:31:47 01:04:20 00:05:33 04:05:44 00:03:58 03:12:12
25 Gary Smith 1954 USA 5413 08:38:09 01:12:10 00:07:19 03:51:41 00:04:35 03:22:24
26 Andrew Ferguson 1956 NZL 5417 08:38:21 01:02:28 00:06:49 04:03:27 00:06:04 03:19:33
27 Eiichi Sajiki 1955 JPN 5399 08:48:45 01:03:14 00:10:43 04:15:32 00:06:10 03:13:06
28 Yang Xie 1956 JPN 5401 08:53:39 01:06:21 00:08:08 04:20:23 00:07:27 03:11:20
29 Alain Tremblay 1958 CAN 5416 08:56:44 01:05:24 00:07:00 04:00:36 00:07:59 03:35:45
30 Masayoshi Sawa 1955 JPN 5400 08:59:16 01:10:54 00:10:58 04:19:17 00:07:52 03:10:15
31 Kjell Gustafsson 1957 SWE 5405 10:17:32 01:23:55 00:06:42 04:19:32 00:05:35 04:21:48
DNF Ole Loumann 1957 DEN 5388 DNF 00:59:18 00:02:43 03:27:46 00:04:10 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Ulf Schuetze/CAN Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2l aps)
Water temperature: 21.57C; Air temperature: 15.4 Wetsuits allowed.