Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jean Marais 1957 RSA 6185 04:08:23 00:44:50 00:03:51 03:19:42 n/a n/a
2 Robert Smartt 1954 USA 6195 04:08:46 00:43:10 00:05:56 03:19:40 n/a n/a
3 Birger Frederiksen 1956 DEN 6174 04:13:23 00:57:18 00:03:02 03:13:03 n/a n/a
4 Glenn Houston 1957 CAN 6201 04:31:23 00:55:32 00:03:55 03:31:56 n/a n/a
5 Mark Jordan 1958 GBR 6179 04:32:46 00:50:38 00:02:57 03:39:11 n/a n/a
6 Scott Endsley 1954 USA 6187 04:33:53 00:57:35 00:04:36 03:31:42 n/a n/a
7 Stephen Rafferty 1955 USA 6192 04:33:54 00:50:15 00:05:00 03:38:39 n/a n/a
8 Michael Battersby 1958 GBR 6177 04:37:59 00:51:15 00:05:34 03:41:10 n/a n/a
9 Peder Skødt Lundsgaard 1956 DEN 6176 04:43:04 00:54:26 00:05:26 03:43:12 n/a n/a
10 Anthony Hall 1957 GBR 6178 04:48:53 00:52:57 00:04:07 03:51:49 n/a n/a
11 Michael Felicissimo 1957 USA 6188 04:50:14 01:05:11 00:07:35 03:37:28 n/a n/a
12 Tim Wallace 1956 USA 6197 04:53:29 00:52:34 00:05:28 03:55:27 n/a n/a
13 Vladi Vardiero 1957 ITA 6184 04:53:35 01:00:06 00:06:54 03:46:35 n/a n/a
14 Ralf Wegener 1954 GER 6183 04:55:19 00:54:24 00:06:41 03:54:14 n/a n/a
15 Glen Renaud 1954 USA 6193 04:56:04 00:57:06 00:04:09 03:54:49 n/a n/a
16 Stanley Woods 1957 USA 6200 04:59:24 00:53:08 00:03:52 04:02:24 n/a n/a
17 Edward Wheeler 1954 USA 6198 05:00:44 00:52:02 00:05:08 04:03:34 n/a n/a
18 Finn Gudmundsson 1958 DEN 6175 05:00:50 01:13:29 00:04:56 03:42:25 n/a n/a
19 Hans Heinz Schumacher 1954 GER 6182 05:01:13 01:05:37 00:06:35 03:49:01 n/a n/a
20 James Slear 1957 USA 6194 05:03:00 01:01:35 00:07:09 03:54:16 n/a n/a
21 Frank Lukens 1958 USA 6189 05:03:13 01:04:09 00:04:21 03:54:43 n/a n/a
22 Kai Hansen 1955 DEN 6173 05:09:10 01:03:18 00:06:14 03:59:38 n/a n/a
23 Peter Wallace 1958 GBR 6181 05:11:27 01:00:29 00:06:02 04:04:56 n/a n/a
24 Tom Mcgarry 1958 USA 6190 05:12:53 01:00:07 00:05:40 04:07:06 n/a n/a
25 Scott Wilson 1957 USA 6199 05:24:54 01:11:14 00:06:09 04:07:31 n/a n/a
26 Kevin Pease 1955 USA 6191 05:55:02 01:24:05 00:12:39 04:18:18 n/a n/a
27 Robert Cummings 1958 USA 6186 06:37:45 01:16:31 00:12:28 05:08:46 n/a n/a
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Juliet Fahey/NZL Competition Jury: Melody Tan/MAS, Eric Angstadt Torres/ESP, Morten Fenger/DEN Distances: Swim 3km (1 lap), Bike 121 km (2 laps)
Water temperature: 21.5C; Air temperature: 15.4C wetsuits allowed.