Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Brigitte Mcmahon 1967 SUI 2641 02:11:36 00:21:23 00:01:11 01:10:15 00:00:56 00:37:49
2 Nicole Best 1968 GER 2669 02:14:05 00:22:25 00:00:59 01:11:49 00:01:00 00:37:51
3 Catherine Linney 1969 GBR 2657 02:16:35 00:23:24 00:01:09 01:11:09 00:00:54 00:39:58
4 Sheila Jansen 1967 GBR 2666 02:17:57 00:22:24 00:01:28 01:12:22 00:01:14 00:40:26
5 Karen Watkins 1971 GBR 2648 02:20:46 00:25:26 00:01:24 01:10:57 00:01:02 00:41:55
6 Kai Sachtleber 1971 GER 2668 02:21:49 00:22:22 00:01:13 01:15:59 00:00:56 00:41:17
7 Dorothy Liviabella 1969 GBR 2658 02:22:11 00:26:03 00:01:19 01:13:19 00:01:01 00:40:27
8 Morag Mcdowall 1970 GBR 2654 02:22:40 00:26:10 00:01:11 01:14:53 00:00:56 00:39:29
9 Emma Hill 1969 GBR 2659 02:23:32 00:23:27 00:01:39 01:15:39 00:01:12 00:41:34
10 Ruth Johnstone 1968 GBR 2663 02:25:53 00:24:55 00:01:41 01:14:49 00:01:10 00:43:16
11 Denise Compton 1968 IRL 2671 02:26:33 00:24:43 00:01:15 01:14:59 00:01:13 00:44:22
12 Ceri Cook 1967 GBR 2664 02:28:28 00:29:09 00:01:06 01:16:57 00:00:59 00:40:15
13 Sue Dawson 1970 GBR 2653 02:29:10 00:26:52 00:01:31 01:18:02 00:01:05 00:41:38
14 Meike Jaeger 1971 GER 2667 02:29:15 00:26:32 00:01:32 01:18:42 00:01:07 00:41:20
15 Melanie Clarke 1967 GBR 2665 02:30:02 00:28:19 00:01:19 01:14:48 00:01:01 00:44:33
16 Tamara Hardman 1968 GBR 2662 02:30:26 00:24:57 00:01:18 01:13:39 00:00:59 00:49:31
17 Lisa Williams 1970 GBR 2655 02:31:40 00:30:15 00:01:09 01:14:24 00:00:57 00:44:52
18 Ingun Vaglid 1968 NOR 2673 02:32:22 00:24:12 00:01:53 01:21:58 00:01:39 00:42:38
19 Anna Taylor 1971 GBR 2649 02:32:34 00:25:15 00:01:23 01:23:06 00:00:56 00:41:52
20 Leanne Garner 1970 GBR 2652 02:33:42 00:28:21 00:01:25 01:21:15 00:01:07 00:41:32
21 Andrea Vaughan 1969 GBR 2656 02:35:11 00:28:41 00:02:05 01:18:31 00:01:26 00:44:27
22 Sian Williams 1971 GBR 2651 02:35:30 00:26:17 00:01:33 01:21:39 00:01:09 00:44:50
23 Emma Yates 1971 POR 2634 02:37:40 00:28:58 00:01:46 01:23:16 00:01:03 00:42:36
24 Ana Oliveira 1971 POR 2635 02:38:23 00:27:31 00:01:28 01:24:13 00:01:00 00:44:09
25 Siobhan Devlin 1971 IRL 2670 02:38:54 00:32:07 00:01:37 01:18:38 00:01:08 00:45:22
26 Susana Almeida 1970 POR 2637 02:39:03 00:31:01 00:01:38 01:24:23 00:00:58 00:41:02
27 Nicola Rouse 1971 GBR 2650 02:40:26 00:29:08 00:01:48 01:20:56 00:01:08 00:47:25
28 Lone Rosander 1968 DEN 2644 02:41:26 00:25:10 00:01:43 01:17:42 00:01:14 00:55:36
29 Sabine Engel 1968 AUT 2643 02:45:37 00:34:48 00:01:53 01:18:46 00:01:23 00:48:45
30 Mariska Lagerweij 1967 NED 2672 02:45:39 00:31:32 00:01:55 01:19:46 00:01:51 00:50:33
31 Janne Jensen 1967 DEN 2645 02:48:27 00:35:55 00:01:54 01:21:11 00:01:17 00:48:08
32 Louise Minchin 1968 GBR 2660 02:50:13 00:25:02 00:01:31 01:28:03 00:01:16 00:54:19
33 Caroline Coles 1971 GBR 2647 02:52:13 00:25:14 00:01:40 01:34:38 00:01:29 00:49:10
34 Maria Ribeiro 1970 POR 2636 02:56:52 00:40:49 00:02:47 01:27:48 00:01:21 00:44:05
35 Sandra Teixeira 1971 POR 2633 02:58:14 00:38:47 00:01:42 01:31:27 00:01:44 00:44:33
Program notes:

Technical Delegate: Lorand Kalotai/HUN, Miguel Fernandez/ESP. Race Referee: Vicente Sanchez/ESP. Competition Jury: Michael Masters/GBR, Eugene Kraus/LUX, Fernando Feijao/POR. Water temperature: 18.8ºC. Air Temperature:16.3ºC. Wetsuit swim. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 40km (2 laps), Run 10km (4 laps).