Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Orjan Sandler 1940 SWE 602 02:15:41 00:29:31 00:02:38 01:00:27 00:01:44 00:41:21
2 George Toberm 1941 USA 612 02:23:31 00:26:08 00:02:06 01:05:32 00:02:01 00:47:44
3 John Stover USA 611 02:24:09 00:27:06 00:02:38 01:04:29 00:01:36 00:48:20
4 Kenneth Poole 1942 RSA 601 02:24:57 00:31:29 00:02:26 01:05:41 00:01:55 00:43:26
5 Gary Leske 1938 USA 606 02:25:22 00:30:12 00:02:35 01:06:53 00:02:51 00:42:51
6 Paul Reback 1941 USA 609 02:27:45 00:27:00 00:02:28 01:10:17 00:01:54 00:46:06
7 Alec Horn 1942 GBR 590 02:29:13 00:31:07 00:03:17 01:08:51 00:01:39 00:44:19
8 Horst Wambsganss 1940 GER 595 02:33:57 00:30:27 00:02:42 01:06:51 00:02:14 00:51:43
9 Wolfmar Joppich GER 594 02:34:05 00:32:12 00:03:06 01:10:45 00:02:06 00:45:56
10 Harry Braaksma 1939 CAN 584 02:34:48 00:27:20 00:02:34 01:07:33 00:01:57 00:55:24
11 Michael Chessnoe 1941 USA 604 02:35:26 00:27:31 00:04:23 01:09:19 00:03:05 00:51:08
12 Syoji Nakano JPN 596 02:35:39 00:29:20 00:02:41 01:05:58 00:01:38 00:56:02
13 William Marshall 1940 USA 608 02:39:48 00:29:15 00:03:13 01:08:07 00:02:15 00:56:58
14 Guillermo Diaz Rosas MEX 597 02:41:05 00:40:05 00:03:09 01:04:39 00:02:07 00:51:05
15 Jack Sim 1940 GBR 593 02:41:25 00:34:28 00:02:42 01:11:17 00:01:41 00:51:17
16 Gary Burnett 1939 USA 603 02:43:20 00:29:59 00:03:07 01:13:32 00:02:03 00:54:39
17 Peter Waterhause NZL 600 02:43:26 00:36:55 00:02:59 01:12:05 00:01:38 00:49:49
18 James Fraser CAN 586 02:44:17 00:33:39 00:02:43 01:15:04 00:01:54 00:50:57
19 Bruce Cameron GBR 588 02:46:07 00:44:29 00:03:06 01:10:03 00:01:56 00:46:33
20 Rodman Steele 1941 USA 610 02:49:15 00:35:39 00:03:02 01:10:41 00:02:37 00:57:16
21 Alberto Leon Islas 1942 MEX 599 02:50:02 00:40:31 00:03:13 01:17:31 00:02:03 00:46:44
22 Jose Luis Juarez MEX 598 02:52:02 00:37:10 00:02:53 01:15:14 00:02:11 00:54:34
23 Robert Williams USA 615 02:53:12 00:23:43 00:02:53 01:06:50 00:02:13 01:17:33
24 Dan Willlert USA 614 02:53:29 00:24:18 00:02:30 01:19:51 00:02:19 01:04:31
25 Graham Sheward 1938 GBR 592 02:54:26 00:42:47 00:02:53 01:11:02 00:02:11 00:55:33
26 John Haase USA 605 02:56:10 00:30:53 00:03:23 01:14:13 00:02:02 01:05:39
27 Roger Little 1940 USA 607 02:57:42 00:30:57 00:02:46 01:23:27 00:04:31 00:56:01
28 Carl Walker 1941 USA 613 03:01:04 00:36:26 00:03:05 01:14:10 00:03:27 01:03:56
29 Maurice Thiney 1942 FRA 587 03:01:38 00:38:07 00:03:10 01:15:42 00:02:36 01:02:03
30 Gary Deighton 1942 CAN 1585 03:12:19 00:34:19 00:03:58 01:19:57 00:02:57 01:11:08
31 Leslie Rees GBR 591 03:14:47 00:35:31 00:03:23 01:18:40 00:01:56 01:15:17
32 Peter Dalkin GBR 589 03:36:58 00:39:11 00:04:25 01:17:30 00:04:14 01:31:38
Program notes:

Technical Delegates: Sheila O’Kelly/CAN, Allen Vansen/CAN. Referee: Gergely Markus/HUN. Competition Jury: Brian Hinton/AUS, Antonio Alvarez/MEX, Sheila O’Kelly/CAN, Doug Hiller/USA and Masao Nakayama/JPN.