Results: 2000 Perth ITU Triathlon World Championships | 45-49 Female AG
Perth, Australia • 29 Apr, 2000
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Karen McKeachie 1953 USA 1138 02:21:40 00:24:30 00:00:00 01:15:20 00:00:00 00:41:49
2 Belinda Soszyn 1954 AUS 1156 02:22:38 00:21:23 00:00:00 01:20:43 00:00:00 00:40:30
3 Susan Griffin-Kaklikian 1955 USA 1137 02:23:28 00:22:58 00:00:00 01:16:56 00:00:00 00:43:33
4 Doris Trueman 1953 AUS 1123 02:25:57 00:24:31 00:00:00 01:20:11 00:00:00 00:41:14
5 Nancy Call USA 1139 02:26:28 00:23:05 00:00:00 01:16:20 00:00:00 00:47:03
6 Lynne Pattle 1951 NZL 1128 02:27:02 00:29:31 00:00:00 01:14:12 00:00:00 00:43:18
7 Jennifer Lucas AUS 1150 02:28:24 00:25:53 00:00:00 01:16:22 00:00:00 00:46:08
8 Ciny Kater AUS 1154 02:29:20 00:24:07 00:00:00 01:21:09 00:00:00 00:44:04
9 Rachelle Summer USA 1135 02:29:44 00:28:21 00:00:00 01:20:55 00:00:00 00:40:27
10 Julie Rooney NZL 1129 02:30:01 00:26:43 00:00:00 01:17:12 00:00:00 00:46:05
11 Diane Sharp 1952 USA 1140 02:30:16 00:26:52 00:00:00 01:19:46 00:00:00 00:43:38
12 Debbie Collum CAN 1124 02:31:38 00:33:17 00:00:00 01:16:33 00:00:00 00:41:47
13 Amanda Meredith AUS 1145 02:33:14 00:26:30 00:00:00 01:16:29 00:00:00 00:50:14
14 Jane Badenoch-Jones AUS 1149 02:34:26 00:29:19 00:00:00 01:20:22 00:00:00 00:44:44
15 Lee Dawe NZL 1130 02:36:14 00:25:29 00:00:00 01:22:34 00:00:00 00:48:11
16 Pamela Fralick 1953 CAN 1125 02:38:14 00:26:46 00:00:00 01:24:57 00:00:00 00:46:30
17 Jocelyn Mcphie 1954 AUS 1153 02:38:41 00:28:41 00:00:00 01:25:49 00:00:00 00:44:10
18 Sue Macrowan 1953 GBR 1120 02:40:13 00:23:38 00:00:00 01:25:19 00:00:00 00:51:15
19 Jeanne Minder USA 1134 02:41:06 00:24:38 00:00:00 01:26:21 00:00:00 00:50:06
20 Celia Hoy CAN 1126 02:41:14 00:25:30 00:00:00 01:28:01 00:00:00 00:47:42
21 Barbara Wilson AUS 1155 02:43:28 00:30:33 00:00:00 01:27:37 00:00:00 00:45:18
22 Wendy Stanton AUS 1146 02:44:08 00:29:30 00:00:00 01:24:59 00:00:00 00:49:38
23 Katrina Slack AUS 1152 02:44:40 00:26:46 00:00:00 01:29:11 00:00:00 00:48:43
24 Looky Graham AUS 1151 02:44:53 00:29:25 00:00:00 01:24:18 00:00:00 00:51:09
25 Veronica Heraty 1952 AUS 1147 02:46:30 00:31:17 00:00:00 01:24:50 00:00:00 00:50:23
26 Lynda Chase 1954 GBR 1142 02:47:30 00:32:39 00:00:00 01:26:27 00:00:00 00:48:23
27 Enid Maulin RSA 1157 02:48:39 00:28:28 00:00:00 01:27:22 00:00:00 00:52:48
28 Magdalena Alvarez MEX 1144 02:49:21 00:30:23 00:00:00 01:26:42 00:00:00 00:52:15
29 Cindy Hattan USA 1133 02:50:16 00:29:58 00:00:00 01:29:20 00:00:00 00:50:57
30 Kate Crowe AUS 1148 02:51:17 00:29:44 00:00:00 01:27:16 00:00:00 00:54:16
31 Linda Horowitz USA 1136 02:52:16 00:30:24 00:00:00 01:33:13 00:00:00 00:48:38
32 Stephanie Van Rooyen RSA 1158 02:54:13 00:31:05 00:00:00 01:27:47 00:00:00 00:55:20
33 Maggie Pile GBR 1122 02:54:26 00:29:23 00:00:00 01:26:38 00:00:00 00:58:24
34 Jackie Reavill GBR 1143 02:54:36 00:25:40 00:00:00 01:31:02 00:00:00 00:57:54
35 Jackie Astley GBR 1141 03:06:21 00:37:39 00:00:00 01:35:47 00:00:00 00:52:54
Program notes:

Technical delegate: Loreen Barnett/CAN. Referee: Michel Gignoux/FRA. Competition jury: Loreen Barnett/CAN, Brian Hinton/AUS, Libby Burrell/RSA, Masao Nakayama/JPN, Doug Hiller/USA