Results: 1999 Cancun ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Cancun, Mexico • 10 Oct, 1999
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Volodymyr Polikarpenko 1972 UKR 9 01:47:48 00:19:00 00:01:03 00:54:30 00:00:26 00:32:49
2 Ivan Raña Fuentes 1979 ESP 78 01:48:01 00:19:24 00:01:11 00:53:50 00:00:26 00:33:10
3 Dmitriy Gaag 1971 KAZ 1 01:48:27 00:19:01 00:01:39 00:53:44 00:00:24 00:33:39
4 Filip Ospaly 1976 CZE 17 01:48:28 00:19:05 00:01:07 00:54:18 00:00:28 00:33:30
5 Andriy Glushchenko 1977 UKR 55 01:48:33 00:19:11 00:01:23 00:53:55 00:00:27 00:33:37
6 Jan Hansen 1971 DEN 12 01:48:37 00:19:41 00:01:07 00:53:40 00:00:26 00:33:43
7 Nick Radkewich 1971 USA 13 01:48:40 00:19:20 00:01:20 00:53:51 00:00:32 00:33:37
8 Gilberto Gonzalez 1970 VEN 6 01:48:48 00:19:25 00:01:16 00:53:51 00:00:25 00:33:51
9 Leandro Macedo 1968 BRA 42 01:48:54 00:19:42 00:01:17 00:53:34 00:00:35 00:33:46
10 Juraci Moreira 1979 BRA 33 01:49:02 00:19:35 00:01:14 00:53:41 00:00:28 00:34:04
11 Joe Umphenour 1969 USA 50 01:49:12 00:19:18 00:01:22 00:53:52 00:00:27 00:34:13
12 Philippe Fattori 1966 FRA 7 01:49:15 00:19:28 00:01:30 00:53:31 00:00:25 00:34:21
13 Jose Uzziel Valderrabano 1968 MEX 31 01:49:19 00:19:32 00:01:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
14 Greg Bennett 1972 AUS 3 01:49:23 00:19:22 00:01:22 00:53:43 00:00:25 00:34:31
15 Takumi Obara 1967 JPN 10 01:49:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
16 Norbert Domnik 1964 AUT 91 01:49:32 00:19:58 00:01:07 00:53:25 00:00:28 00:34:34
17 Alessandro Bottoni 1972 ITA 29 01:49:34 00:19:50 00:00:49 00:53:52 00:00:23 00:34:40
18 Eligio Cervantes Islas 1974 MEX 49 01:49:41 00:19:30 00:01:18 00:53:38 00:00:25 00:34:50
19 Tim Don 1978 GBR 32 01:49:50 00:19:36 00:01:06 00:53:48 00:00:22 00:34:58
20 Rob Barel 1957 NED 52 01:50:02 00:19:19 00:01:20 00:53:46 00:00:16 00:35:21
21 Oscar Galindez 1971 ARG 18 01:50:06 00:19:48 00:01:15 00:51:59 00:00:25 00:36:39
22 Johannes Enzenhofer 1965 AUT 41 01:50:17 00:19:29 00:01:13 00:53:46 00:00:26 00:35:23
23 Hunter Kemper 1976 USA 15 01:50:19 00:19:21 00:01:19 00:53:54 00:00:26 00:35:19
24 Tony Deboom 1968 USA 36 01:50:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
25 Matias Brain 1974 CHI 46 01:50:30 00:19:32 00:01:16 00:53:46 00:00:37 00:35:19
26 Jose Luis Zepeda 1971 MEX 37 01:50:37 00:19:03 00:01:07 00:54:18 00:00:24 00:35:45
27 Andrew Johns 1973 GBR 2 01:51:01 00:19:00 00:01:53 00:53:34 00:00:22 00:36:12
28 Hideo Fukui 1977 JPN 20 01:51:03 00:19:05 00:01:11 00:54:11 00:00:23 00:36:13
29 David Haines 1975 GBR 71 01:51:06 00:19:29 00:01:17 00:53:45 00:00:29 00:36:06
30 Jose Pablo Rodriguez Alfaro CRC 90 01:51:08 00:20:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
31 Paulo Armando Barcellos Saraiva 1958 BRA 72 01:51:14 00:19:40 00:01:18 00:53:35 00:00:30 00:36:11
32 Luiz Catta Filho 1979 BRA 73 01:51:15 00:19:27 00:01:16 00:53:53 00:00:36 00:36:03
33 Raul Lemir 1964 ARG 89 01:51:17 00:19:44 00:01:14 00:53:37 00:00:28 00:36:14
34 Marcin Wedlarski SWE 92 01:51:25 00:19:29 00:01:15 00:53:51 00:00:24 00:36:26
35 Roland Melis 1974 AHO 39 01:51:27 00:19:58 00:01:07 00:53:26 00:00:30 00:36:26
36 Jose Maria Merchan Illanes 1976 ESP 47 01:51:32 00:19:31 00:01:16 00:53:46 00:00:25 00:36:34
37 Josh Dapice 1975 USA 43 01:51:40 00:19:30 00:01:17 00:53:54 00:00:25 00:36:34
38 Wes Hobson 1966 USA 28 01:51:49 00:19:53 00:01:14 00:53:27 00:00:31 00:36:44
39 Brad Beven 1969 AUS 16 01:51:53 00:19:06 00:01:09 00:54:14 00:00:25 00:36:59
40 Xavier Llobet Sallent 1974 ESP 67 01:51:59 00:19:54 00:01:14 00:53:27 00:00:29 00:36:55
41 Junichi Yamamoto 1973 JPN 25 01:52:01 00:19:22 00:01:21 00:53:48 00:00:31 00:36:59
42 Stuart Hayes 1979 GBR 77 01:52:05 00:19:07 00:01:09 00:54:02 00:00:45 00:37:02
43 Carlos Probert Maldonado 1967 MEX 58 01:52:26 00:19:21 00:01:38 00:53:29 00:00:34 00:37:24
44 Dennis Looze 1972 NED 19 01:52:29 00:19:04 00:01:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
45 Vasilis Krommidas 1970 GRE 51 01:52:31 00:19:12 00:01:23 00:54:00 00:00:31 00:37:25
46 Bryan Rhodes 1973 NZL 100 01:52:46 00:19:26 00:01:20 00:53:45 00:00:22 00:37:53
47 Arturo Garza Heiras 1977 MEX 38 01:52:55 00:19:37 00:01:13 00:53:36 00:00:25 00:38:04
48 Hideo Nakagome 1967 JPN 48 01:52:57 00:19:46 00:01:10 00:53:46 00:00:23 00:37:52
49 Michael Smedley 1973 USA 30 01:53:15 00:19:10 00:01:24 00:53:59 00:00:21 00:38:21
50 Leonardo Casadio Jardim 1969 BRA 81 01:53:20 00:19:29 00:01:16 00:53:49 00:00:24 00:38:22
51 Richard Stannard 1974 GBR 61 01:54:11 00:18:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
52 Andrew Robertson AUS 80 01:54:28 00:20:14 00:01:02 00:53:12 00:00:21 00:39:39
53 Eugenio Chimal Domínguez 1974 MEX 98 01:54:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
54 Felix Molina 1979 MEX 86 01:56:02 00:20:37 00:00:00 00:53:55 00:00:27 00:41:03
55 Alvaro Martinez MEX 88 01:57:16 00:20:38 00:00:57 00:56:53 00:00:34 00:38:14
56 Francisco Serrano Plowell 1980 MEX 87 01:57:41 00:20:36 00:00:52 00:56:59 00:00:30 00:38:44
57 Allan Alfonso Villanueva Flores 1978 MEX 85 01:58:07 00:21:00 00:00:36 00:56:51 00:00:34 00:39:06
58 Preben Jepssen VEN 95 01:59:30 00:19:57 00:01:07 00:53:31 00:00:33 00:44:22
DNF Chris McCormack 1973 AUS 4 DNF 00:20:00 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Chris Hill 1975 AUS 5 DNF 00:19:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Martin Krnavek 1974 CZE 8 DNF 00:19:10 00:01:04 00:54:14 00:00:28 00:00:00
DNF Eneko Llanos Burguera 1976 ESP 11 DNF 00:19:27 00:01:20 00:53:42 00:00:29 00:00:00
DNF Stephane Poulat 1971 FRA 21 DNF 00:19:08 00:01:01 00:54:19 00:00:33 00:00:00
DNF Jose Miguel Barbany Montada 1970 ESP 23 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hektor Llanos Burguera 1972 ESP 24 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alec Rukosuev 1967 USA 26 DNF 00:19:05 00:01:10 00:54:20 00:00:31 00:00:00
DNF Stefano Belandi 1972 ITA 27 DNF 00:19:09 00:01:17 00:54:33 00:00:00 00:00:00
DNF Richard Allen 1974 GBR 34 DNF 00:19:55 00:01:09 00:53:29 00:00:28 00:00:00
DNF Lachlain Vollmerhause CAN 44 DNF 00:19:29 00:01:17 00:53:48 00:00:36 00:00:00
DNF Fabrizio Ferraresi 1966 ITA 54 DNF 00:21:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gianpietro De Faveri 1969 ITA 56 DNF 00:19:19 00:01:19 00:53:58 00:00:33 00:00:00
DNF Garrett McCarthy CAN 57 DNF 00:19:28 00:01:19 00:53:48 00:00:28 00:00:00
DNF Camilo Gonzalez 1975 VEN 59 DNF 00:20:49 00:00:42 00:56:55 00:00:28 00:35:36
DNF Stefan Timms CAN 63 DNF 00:19:20 00:01:21 00:53:55 00:00:30 00:00:00
DNF Kevin Carter USA 64 DNF 00:20:10 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mark Lees AUS 66 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nigel Wynter JAM 99 DNF 00:25:00 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Daniel Barrera MEX 84 DNF 00:21:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Carlos Catulini VEN 96 DNF 00:19:57 00:01:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rodolfo Gonzalez VEN 97 DNF 00:25:03 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m. (2 laps), bike 40 km.(6 laps), run 10 km. (4 laps)
Technical Delegate: Michael Gilmore/USA. Competition Jury: Michael Gilmore/USA, Antonio Alvarez/MEX, Jonathan Grinder/USA.
Complete results.