Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Austin Parker NZL 660 04:07:13 00:28:06 00:01:49 02:11:36 00:01:12 01:24:30
2 Desmond Besanko AUS 623 04:12:29 00:27:51 00:01:58 02:17:55 00:01:07 01:23:38
3 Kevin O'Connor USA 468 04:13:39 00:28:19 00:02:44 02:13:55 00:01:14 01:27:27
4 Paul Gunn NZL 659 04:16:57 00:29:22 00:01:49 02:16:33 00:01:08 01:28:05
5 Timothy Streb USA 476 04:17:26 00:27:14 00:02:00 02:14:54 00:01:27 01:31:51
6 Scott Green 1971 AUS 626 04:18:43 00:30:50 00:01:51 02:18:34 00:01:08 01:26:20
7 Tim Fowler 1965 GBR 658 04:23:06 00:29:19 00:01:58 02:20:00 00:01:19 01:30:30
8 David Forsee USA 467 04:26:34 00:33:23 00:03:18 02:27:07 00:01:44 01:21:02
9 Lance Ottinger USA 478 04:27:36 00:28:08 00:02:55 02:21:25 00:01:43 01:33:25
10 Wayne Saultry AUS 627 04:28:37 00:31:48 00:02:07 02:18:26 00:01:18 01:34:58
11 Francois Vorster RSA 678 04:29:13 00:29:18 00:02:22 02:16:37 00:01:05 01:39:51
12 Randy Zabukovec CAN 568 04:30:41 00:31:37 00:02:06 02:18:33 00:01:02 01:37:23
13 Richard Ellis GBR 727 04:31:58 00:34:28 00:02:58 02:14:29 00:01:39 01:38:24
14 Michael Gill CAN 564 04:32:27 00:31:44 00:02:21 02:17:07 00:01:19 01:39:56
15 Simon Smith 1974 GBR 731 04:32:47 00:29:17 00:02:22 02:16:24 00:01:23 01:43:21
16 Peter Oyler CAN 570 04:32:53 00:33:40 00:02:22 02:16:06 00:01:17 01:39:28
17 Julian Young GBR 734 04:33:56 00:30:11 00:02:23 02:20:01 00:01:38 01:39:43
18 Sean Evans RSA 674 04:38:23 00:28:10 00:02:43 02:21:16 00:01:37 01:44:37
19 Anthony Thunstrom RSA 677 04:39:23 00:31:47 00:02:47 02:28:26 00:01:44 01:34:39
20 Cam Watson AUS 629 04:41:18 00:34:03 00:02:06 02:23:05 00:01:39 01:40:25
21 Nick Thomas 1971 GBR 732 04:42:48 00:34:04 00:02:40 02:27:10 00:02:02 01:36:52
22 Deon Swart RSA 676 04:43:12 00:27:51 00:02:12 02:28:40 00:01:45 01:42:44
23 Richard Grace AUS 625 04:45:31 00:27:25 00:01:54 02:36:27 00:01:34 01:38:11
24 Gavin Slavin 1967 AUS 628 04:46:42 00:31:40 00:02:14 02:18:20 00:01:20 01:53:08
25 Jim Holmstorm CAN 565 04:51:12 00:31:50 00:02:49 02:30:40 00:01:48 01:44:05
26 Jon David GBR 724 04:51:58 00:29:23 00:02:25 02:20:46 00:02:38 01:56:46
27 Darryl Watton GBR 733 04:52:22 00:31:21 00:02:37 02:35:07 00:02:07 01:41:10
28 Philip Ukrainetz CAN 563 04:52:36 00:33:27 00:03:11 02:31:46 00:01:31 01:42:41
29 Peter Borain RSA 673 04:56:04 00:27:55 00:02:51 02:21:36 00:01:44 02:01:58
30 Duncan Davis GBR 725 04:56:45 00:37:06 00:02:27 02:26:03 00:01:43 01:49:26
31 Doyle Elliott GBR 726 04:57:00 00:27:58 00:02:29 02:25:05 00:01:41 01:59:47
32 Adrian Craft AUS 624 05:01:31 00:33:12 00:02:37 02:33:05 00:01:44 01:50:53
33 Jesse Kalkman USA 165 05:02:32 00:37:06 00:02:26 02:43:31 00:01:26 01:38:03
34 Sean Hayhow 1967 GBR 711 05:04:22 00:34:52 00:02:16 02:42:38 00:01:44 01:42:52
35 Bill Kemp CAN 266 05:10:01 00:33:10 00:04:35 02:29:18 00:02:20 02:00:38
36 Lee Sellers USA 500 05:13:30 00:35:19 00:02:41 02:35:21 00:01:36 01:58:33
37 Fabio Tamayo COL 716 05:14:23 00:33:41 00:02:43 02:33:09 00:03:27 02:01:23
38 Steve Lefevre USA 486 05:15:05 00:34:15 00:03:03 02:32:17 00:01:53 02:03:37
39 Colin Ponsford GBR 730 05:17:04 00:34:30 00:02:43 02:31:09 00:01:39 02:07:03
40 Roman Krzyzanowski 1971 USA 505 05:17:20 00:39:58 00:03:06 02:48:50 00:03:27 01:41:59
41 Steven Mustard GBR 729 05:24:21 00:30:34 00:03:48 02:45:26 00:04:06 02:00:27
42 Todd Shellenberger 1967 USA 499 05:24:26 00:31:42 00:03:14 02:32:24 00:01:31 02:15:35
43 Jason Horne 1969 GBR 728 05:25:21 00:33:59 00:02:42 02:49:53 00:02:07 01:56:40
44 David Switzer CAN 567 05:30:34 00:35:45 00:02:42 02:46:48 00:02:40 02:02:39
45 Paolo Modugno ITA 712 06:00:51 00:38:02 00:03:11 02:56:03 00:03:10 02:20:25
Program notes:

Distances: Swim 1900 m, bike 90 km, run 21.6 km.