Start List: 2019 Discovery Triathlon World Cup Cape Town | Elite Men
10 Feb, 2019 Cape Town, South Africa
Start Num# | First Name | Last Name | YOB | CountryNOC |
---|---|---|---|---|
2 | Henri | Schoeman | 1991 | RSA |
3 | Joao | Silva | 1989 | POR |
4 | Vicente | Hernandez | 1991 | ESP |
5 | Dmitry | Polyanskiy | 1986 | AIN |
6 | Manoel | Messias | 1996 | BRA |
7 | Shachar | Sagiv | 1994 | ISR |
8 | Richard | Varga | 1989 | SVK |
9 | Igor | Polyanskiy | 1990 | AIN |
10 | Delian | Stateff | 1994 | ITA |
11 | Lukas | Hollaus | 1986 | AUT |
12 | Roberto | Sanchez Mantecon | 1996 | ESP |
14 | Jorik | Van Egdom | 1995 | NED |
15 | Luciano | Taccone | 1989 | ARG |
16 | Adrien | Briffod | 1994 | SUI |
17 | Marco | Van Der Stel | 1991 | NED |
18 | Constantine | Doherty | 1995 | IRL |
19 | Seth | Rider | 1997 | USA |
20 | Tony | Smoragiewicz | 1994 | USA |
21 | Justus | Nieschlag | 1992 | GER |
22 | Diogo | Sclebin | 1982 | BRA |
23 | Davide | Uccellari | 1991 | ITA |
24 | Christophe | De Keyser | 1993 | BEL |
25 | Alexis | Lepage | 1994 | CAN |
26 | Valentin | Wernz | 1995 | GER |
27 | Gianluca | Pozzatti | 1993 | ITA |
28 | Erwin | Vanderplancke | 1995 | BEL |
29 | Bob | Haller | 1993 | LUX |
30 | Stefan | Zachäus | 1990 | LUX |
31 | Miguel | Arraiolos | 1988 | POR |
32 | Lukas | Pertl | 1995 | AUT |
33 | Ilya | Prasolov | 1994 | AIN |
34 | Frantisek | Linduska | 1994 | CZE |
35 | Wian | Sullwald | 1993 | RSA |
36 | Maximilian | Schwetz | 1991 | GER |
37 | Lars | Pfeifer | 1994 | GER |
38 | Kauê | Willy | 1996 | BRA |
39 | Jonas | Breinlinger | 1994 | GER |
40 | Gregory | Barnaby | 1991 | ITA |
41 | William | Huffman | 1993 | USA |
42 | Ran | Sagiv | 1997 | ISR |
43 | Amitai | Yonah | 1994 | ISR |
44 | Gabriel | Sandör | 1996 | SWE |
45 | Jean-Paul | Burger | 1996 | NAM |
46 | Ignacio | Gonzalez Garcia | 1996 | ESP |
47 | Diego | Moya | 1998 | CHI |
48 | Alex | Yee | 1998 | GBR |
49 | Vasco | Vilaca | 1999 | POR |
50 | Roee | Zoarets | 1994 | ISR |
51 | Dylan | Nortje | 1997 | RSA |
52 | Matthias | Steinwandter | 1993 | ITA |
53 | Gregor | Payet | 1995 | LUX |
54 | Jan | Celustka | 1982 | CZE |
55 | Jan | Volar | 1992 | CZE |
56 | Jesus | Gomar | 1988 | GEO |
57 | Menno | Koolhaas | 1995 | NED |
58 | Oliver | Gorges | 1998 | LUX |
59 | Donald | Hillebregt | 1992 | NED |
60 | Emil | Holm | 1996 | DEN |
61 | Austin | Hindman | 1998 | USA |
62 | Matthew | Greer | 1998 | RSA |
63 | Ricardo | Batista | 2000 | POR |
64 | Alberto | Gonzalez Garcia | 1998 | ESP |
65 | Ben | De La Porte | 1999 | RSA |
66 | Jamie | Riddle | 2000 | RSA |
67 | Travis | Saunders | 2001 | RSA |
Program notes:
Technical Delegate: David Ellis/ZIM. Head Referee: Martin Birtwhistle/RSA
Competition Jury: David Ellis/ZIM, Debbie Alexander/RSA, Jeremy Campbell/RSA.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (5 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 16⁰C. Air temperature 23⁰C. Wetsuits allowed.
Athletes #22 Sclebin/BRA, #36 Schwetz/GER and #53 Payet/LUX served a 10 seconds penalty in TA1.
Athletes #52 Steinwandter/ITA, #19 Rider/USA, #43 Yonah/ISR and #58 Gorges/LUX served a 10 seconds penalty in run penalty box.