Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
750m
T1 Bike
19.2km
T2 Run
5km
1 David Jenkin 1952 CAN 1376 01:20:10 00:13:05 00:03:21 00:34:14 00:04:17 00:25:10
2 Allan Mccallister 1951 CAN 1377 01:20:25 00:15:23 00:04:08 00:33:24 00:03:35 00:23:52
3 Mike Wien 1951 USA 1406 01:21:27 00:15:00 00:05:00 00:33:59 00:05:00 00:22:24
4 Ralph Ferguson 1952 CAN 1373 01:21:44 00:15:13 00:04:26 00:33:18 00:04:15 00:24:31
5 David Fitzpatrick 1951 CAN 1374 01:22:51 00:14:49 00:04:18 00:34:55 00:04:12 00:24:36
6 Tony Sweet 1949 CAN 1382 01:22:58 00:13:33 00:04:39 00:34:46 00:04:52 00:25:06
7 Gord Mclaughlin 1951 CAN 1378 01:23:14 00:11:58 00:04:11 00:35:57 00:04:35 00:26:31
8 Michael Goddard 1949 GBR 1385 01:23:50 00:16:35 00:03:38 00:35:50 00:03:49 00:23:56
9 Luke Harned 1952 USA 1394 01:24:10 00:16:17 00:04:38 00:34:53 00:04:07 00:24:13
10 Rob Ellis 1952 CAN 1372 01:25:27 00:15:38 00:06:08 00:34:44 00:05:25 00:23:30
11 Jim Sumara 1951 USA 1404 01:26:02 00:14:19 00:03:54 00:36:56 00:04:37 00:26:15
12 Philip Kidd 1952 GBR 1386 01:26:04 00:15:30 00:03:57 00:37:54 00:04:12 00:24:28
13 Al Stewart 1951 CAN 1381 01:26:41 00:14:25 00:04:41 00:37:12 00:00:25 00:29:56
14 Urs Tanner 1951 SUI 1391 01:27:48 00:17:58 00:04:09 00:33:41 00:04:23 00:27:36
15 Michael S. Dwyer 1949 USA 1393 01:28:17 00:14:52 00:04:34 00:38:46 00:04:27 00:25:37
16 Jim Mcginnis 1951 USA 1399 01:29:25 00:13:37 00:04:18 00:35:06 00:05:06 00:31:16
17 Steve Polley 1949 USA 1400 01:30:01 00:14:30 00:05:08 00:37:14 00:05:49 00:27:17
18 Len Joy 1951 USA 1396 01:32:31 00:16:12 00:05:37 00:38:03 00:05:07 00:27:29
19 Rob Watson 1949 USA 1405 01:32:40 00:12:01 00:05:45 00:38:25 00:06:26 00:30:00
20 Ian Steer 1950 CAN 1380 01:33:36 00:18:44 00:04:39 00:35:18 00:05:44 00:29:08
21 Steven Petty 1952 BER 1407 01:36:11 00:16:11 00:05:24 00:38:56 00:05:16 00:30:22
22 Jose Enrique Margaona Garcia Benitez 1952 MEX 1388 01:37:31 00:14:39 00:04:41 00:38:54 00:06:21 00:32:53
23 Pieter Henning 1952 RSA 1390 01:38:15 00:18:51 00:07:36 00:38:33 00:05:27 00:27:46
24 Perry Hudson 1948 USA 1395 01:43:47 00:17:27 00:04:36 00:40:36 00:06:18 00:34:47
25 George Clare 1948 GBR 1384 01:43:52 00:25:06 00:05:43 00:37:37 00:05:30 00:29:55
26 Steve Wilkie 1950 CAN 1383 01:44:57 00:17:02 00:06:12 00:42:28 00:07:09 00:32:03
27 Robert Stipp 1950 USA 1403 01:47:07 00:13:42 00:04:44 00:42:51 00:07:34 00:38:14
28 Dan Lindsey 1952 USA 1398 01:50:04 00:20:53 00:05:31 00:38:42 00:07:14 00:37:41
29 Frank Ripley 1949 CAN 1379 01:50:10 00:22:19 00:06:15 00:44:41 00:06:03 00:30:50
30 Conrado Bielsa Marquez 1950 MEX 1387 01:50:25 00:23:33 00:05:36 00:44:03 00:06:02 00:31:09
31 Dean Elliott 1949 CAN 1371 01:58:18 00:20:42 00:07:32 00:41:59 00:07:06 00:40:56
32 Javier Ramon Zepeda Quintero 1952 MEX 1389 02:05:45 00:21:08 00:07:18 00:45:42 00:00:20 00:51:16
DNF Duane Amato 1950 USA 1392 DNF 00:17:53 00:04:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rick Kozlowski 1952 USA 1397 DNF 00:11:52 00:04:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Garth Fuller 1949 CAN 1375 DSQ 00:16:52 00:05:10 00:55:33 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Esteban Benitez/MEX. Head Referee: Yan Therrien/CAN.
Competition Jury: Esteban Benitez/MEX; Leslie Buchanan/CAN; Joe Morissette/CAN.
Water Temperature: 19.7ºC. Air Temperature: 25ºC. Wetsuits allowed.
Distances: Swim 750m (1 lap) ; Bike 19.2km (2 laps);  Run 5km (1 lap)
Athlete #1375 Fuller/CAN was disqualified for not completing the bike course.