Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run
5400m
T1 Bike
19.5km
T2 Run
2.5km
1 Rudolf Cogan 1971 CZE 328 01:02:27 00:21:02 00:00:46 00:30:49 00:00:43 00:09:08
2 Josep Viladoms Bellart 1970 ESP 331 01:02:31 00:21:01 00:00:41 00:30:52 00:00:47 00:09:11
3 David Serra Termens 1969 ESP 330 01:02:36 00:17:31 00:04:11 00:30:56 00:00:41 00:09:20
4 Søren Bay 1970 DEN 329 01:03:09 00:20:59 00:00:42 00:31:39 00:00:50 00:09:01
5 Mark Shepherd 1970 GBR 337 01:04:43 00:21:04 00:00:46 00:30:49 00:01:04 00:11:01
6 Gianluca Atzori 1969 ITA 342 01:06:51 00:20:17 00:00:47 00:31:55 00:00:43 00:13:11
7 Simon Clarke 1970 GBR 334 01:07:28 00:21:10 00:01:05 00:34:51 00:00:52 00:09:32
8 David Vaughan 1971 RSA 321 01:07:29 00:22:07 00:01:08 00:33:37 00:00:55 00:09:44
9 Michael O'riley 1968 USA 324 01:07:30 00:22:08 00:01:02 00:33:43 00:00:51 00:09:49
10 Brendan Anglim 1971 GBR 333 01:09:07 00:22:29 00:00:43 00:33:53 00:00:53 00:11:11
11 Adriele Prina-Mello 1972 IRL 341 01:11:06 00:21:10 00:00:48 00:38:37 00:00:45 00:09:49
12 Simon Ward 1971 GBR 339 01:11:36 00:23:18 00:00:49 00:36:26 00:00:48 00:10:15
13 Ross Taylor 1971 GBR 338 01:11:41 00:23:59 00:00:56 00:34:58 00:00:59 00:10:51
14 Ilia Loubenski 1972 GBR 335 01:11:54 00:22:53 00:01:01 00:36:33 00:00:59 00:10:30
15 Zoltán Krausz 1972 HUN 343 01:13:23 00:21:20 00:00:55 00:40:24 00:00:51 00:09:55
16 Kalman Albert 1970 ROU 319 01:14:22 00:24:35 00:01:09 00:35:20 00:01:08 00:12:11
17 Tom Reynolds 1971 GBR 336 01:16:49 00:26:29 00:01:07 00:35:54 00:00:57 00:12:23
18 Vor Yiu 1970 HKG 340 01:17:22 00:26:31 00:01:13 00:36:49 00:01:09 00:11:40
19 Michael Bletzer 1970 USA 322 01:18:11 00:26:38 00:01:18 00:37:11 00:01:14 00:11:52
20 Karoly Pal Fabian 1971 ROU 320 01:19:39 00:27:30 00:01:09 00:36:54 00:01:07 00:13:01
21 Ovidiu Dimbean 1969 ROU 344 01:20:12 00:26:07 00:01:32 00:38:46 00:01:24 00:12:25
DNF Paul Abeledo 1969 GBR 332 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS David Ferrett 1971 USA 323 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Steven Worth 1970 USA 326 DSQ 00:18:43 00:00:50 00:33:56 00:00:58 00:06:39
DSQ Carlos Augusto De Oliveira Augusto 1972 BRA 327 DSQ 00:22:41 00:00:57 00:35:13 00:01:02 00:06:35
DNS John Sillery 1972 USA 325 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates:  Stefane Mauris/SUI, Esther Sanchez/ESP, Adina Dusa/ROU.
Head Referee Radu Blaga/ROU
Competition Jury: Esther Sanchez/ESP, Alpar Nagy/HUN, Ovidiu Burghelea/ROU
Distances: 1st run 5.4 km (6 laps), bike 19.5 km (5 laps), 2nd run 2.5 km (3 laps)
Air temperature 16ºC