Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kevin Milian González 2003 CUB 11 01:00:32 00:09:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
2 Alejandro Rodriguez Diez 2001 CUB 1 01:01:03 00:09:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
3 Melvin Rafael Martinez Fernandez 2002 DOM 3 01:03:16 00:09:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
4 Jorge Emmanuel Alemañez Martínez 2003 CUB 15 01:03:33 00:09:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
5 Janarold Martinez 1999 PUR 2 01:04:09 00:09:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
6 Alexis Gabriel Vasquez Fernandez 2004 DOM 12 01:04:42 00:09:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
7 Anel Acosta 2003 PAN 14 01:05:40 00:11:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
8 Victor Aurelio Feliz Feliz 2005 DOM 21 01:06:30 00:09:51 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
9 Kevin Martínez 1999 DOM 5 01:07:05 00:09:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
10 Marcos Herrera Tavarez 2005 DOM 29 01:07:20 00:09:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
11 Richard Sotelo Casas 2006 ARU 24 01:07:50 00:10:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
12 Sebastian Bastardo Ramirez 2003 DOM 19 01:09:09 00:09:26 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
13 Yonsi Manuel Moreta Batista 2006 DOM 27 01:10:31 00:11:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
14 Jaiden Romero 2003 ARU 18 01:10:57 00:10:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
15 Joseyavier Ortiz 2003 PUR 17 01:12:19 00:10:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
16 David Ballesta Garcia 2005 DOM 28 01:12:22 00:11:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
17 James Castagne-Hay 2006 TTO 22 01:13:31 00:11:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
18 Israel Allen 2006 JAM 26 01:15:37 00:09:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
19 Frailin Yael Lopez Moreta 2003 DOM 16 01:16:00 00:09:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
20 Zair Croes 2006 ARU 30 01:17:37 00:12:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Manuel Burgos 2005 PUR 23 DNF 00:11:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Keven Santamaria/CRC. Head Referee: Fanny Marte/DOM
Competition Jury:  Keven Santamaria/CRC, Franklin de La Cruz/DOM, Antonio Acosta/DOM
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20km (4 laps);  Run 5km (2 laps)
Water temperature: 28.8ºC. Air temperature: 31.6ºC. Wetsuits not allowed
Athlete #16 Lopez Moreta/DOM served a 10-seconds penalty in the run penalty box
The results of this category were taken from the elite race