Results: 2022 World Triathlon Age-Group Championships Abu Dhabi | 65-69 Male AG
Abu Dhabi, United Arab Emirates • 26 Nov, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim
1500m
T1 Bike
38.94km
T2 Run
8.77km
1 Chris Goulden 1957 GBR 1957 02:21:10 00:22:39 00:03:46 01:02:10 00:02:39 00:49:58
2 Richard Burnell 1957 AUS 1949 02:28:43 00:26:14 00:03:45 01:04:40 00:02:25 00:51:41
3 Borja Moratal Palacio 1957 ESP 1952 02:29:09 00:27:31 00:03:31 01:08:34 00:02:40 00:46:55
4 Jürgen Balg 1957 GER 1964 02:30:33 00:27:17 00:03:55 01:05:31 00:02:40 00:51:11
5 Nicholas Holmes 1957 GBR 1958 02:32:06 00:31:36 00:03:48 01:05:54 00:02:39 00:48:10
6 Richard Dunbabin 1957 GBR 1956 02:32:36 00:28:13 00:03:59 01:05:46 00:02:23 00:52:17
7 Bruce Williams 1957 USA 1947 02:33:16 00:25:44 00:04:35 01:04:36 00:03:08 00:55:15
8 Mark Drangsholt 1957 USA 1938 02:34:36 00:29:35 00:04:03 01:04:02 00:02:54 00:54:04
9 Gianluigi Zuccardi Merli 1955 ITA 1967 02:37:01 00:32:43 00:04:26 01:10:19 00:02:27 00:47:08
10 David Bradley 1957 GBR 1954 02:40:14 00:29:30 00:03:59 01:06:36 00:02:53 00:57:17
11 Steven Adams 1956 GBR 1953 02:40:42 00:32:14 00:04:09 01:06:57 00:03:19 00:54:05
12 Maurizio Bonacini 1957 USA 1971 02:41:59 00:31:55 00:05:44 01:09:59 00:03:15 00:51:07
13 John Cassimatis 1957 USA 1936 02:42:17 00:29:10 00:04:58 01:10:10 00:04:05 00:53:56
14 Bryn Douds 1955 USA 1937 02:44:50 00:30:06 00:06:58 01:11:24 00:02:49 00:53:35
15 Michael Meaney 1957 GBR 1960 02:46:15 00:32:11 00:05:25 01:14:23 00:04:22 00:49:56
16 Douglas Hill 1954 USA 1941 02:48:04 00:29:39 00:04:56 01:12:08 00:02:57 00:58:26
17 Christopher Schubert 1953 USA 1944 02:48:52 00:25:54 00:05:14 01:10:28 00:03:34 01:03:44
18 Paul Thelwell 1953 GBR 1962 02:54:33 00:30:56 00:05:05 01:11:34 00:03:44 01:03:16
19 Nace Mullen 1956 USA 1943 02:55:14 00:33:46 00:04:55 01:09:42 00:03:25 01:03:28
20 Norman Abelowitz 1956 AUS 1948 02:57:32 00:28:10 00:05:16 01:12:22 00:03:29 01:08:17
21 Michael Felicissimo 1957 USA 1940 02:57:49 00:33:44 00:06:13 01:10:38 00:04:22 01:02:55
22 Fred Koenders 1956 NZL 1969 02:58:32 00:29:39 00:05:38 01:12:09 00:03:34 01:07:34
23 Mark Critchley 1957 CAN 1950 03:02:38 00:29:07 00:04:16 01:14:43 00:03:20 01:11:14
24 Donald Elder 1955 USA 1939 03:02:52 00:32:48 00:05:33 01:17:12 00:03:38 01:03:43
25 Miguel Benjamin Corona Sanchez 1954 MEX 1968 03:06:05 00:32:23 00:06:21 01:17:23 00:04:28 01:05:32
26 Alan Kirby 1957 GBR 1959 03:09:11 00:40:01 00:04:52 01:12:57 00:05:02 01:06:21
27 Michael Covell 1954 GBR 1955 03:10:58 00:37:47 00:05:21 01:12:37 00:03:18 01:11:57
28 Bruce Kirch 1957 USA 1942 03:10:58 00:37:43 00:06:21 01:06:57 00:04:50 01:15:09
29 Dennis Van Den Berg 1956 RSA 1970 03:21:22 00:39:06 00:06:55 01:15:30 00:04:30 01:15:24
30 Eugene Bachman 1953 USA 1935 03:31:19 00:38:37 00:06:14 01:16:42 00:04:14 01:25:34
31 Brian Tsuji 1956 CAN 1951 04:17:41 00:46:43 00:07:29 01:28:22 00:06:14 01:48:54
DSQ David Smith 1957 GBR 1961 DSQ 00:29:14 00:04:51 01:10:20 00:02:35 00:00:00
DNF Werther Sergio Primavera 1957 ITA 1966 DNF 00:36:10 00:05:25 01:18:27 00:05:08 00:00:00
DNS Heinrich Wilmink 1955 GER 1965 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Thanos Nikopoulos/GRE, Howard Vine/GBR, Laura Patti /ITA), Beryl Campbell/RSA, Rick Fulton/ZIM, Abbas Moosa Buhassan/BHR.
Head Referees: Laura Patti/ITA, Juliet Fahey/NZL, Jane Vine/GBR.
Distances: Swim 1500 m. (1 lap), bike 38.44 km (2 laps), run 10.38 km (connection + 2 laps).
Water temperature: 27.1ºC, air temperature 20.1ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #1961 Smith/GBR was disqualified because he did not complete the course.