Results: 2022 Oceania Triathlon Junior Cup Devonport | Junior Women
Devonport, TAS, Australia • 26 Feb, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Chloe Bateup 2003 AUS 4 01:04:10 00:09:15 00:00:34 00:35:16 00:00:47 00:18:17
2 Tara Sosinski 2003 AUS 19 01:04:23 00:09:01 00:00:32 00:35:13 00:00:47 00:18:48
3 Kelsey Mitchell 2003 AUS 14 01:04:35 00:09:56 00:00:33 00:34:36 00:00:51 00:18:37
4 Georgie Fredricks 2003 AUS 8 01:04:58 00:09:35 00:00:36 00:34:55 00:00:48 00:19:02
5 Emma Olson-Keating 2004 AUS 15 01:05:30 00:09:54 00:00:33 00:34:38 00:00:46 00:19:37
6 Aspen Anderson 2006 AUS 3 01:05:54 00:09:56 00:00:43 00:36:10 00:00:45 00:18:18
7 Paige Cranage 2003 AUS 5 01:06:32 00:10:17 00:00:35 00:35:57 00:00:50 00:18:51
8 Briana Mow 2004 AUS 1 01:06:59 00:10:03 00:00:37 00:36:10 00:00:53 00:19:14
9 Lucinda Rourke 2004 AUS 18 01:08:12 00:10:31 00:00:42 00:37:27 00:00:54 00:18:36
10 Alexandra Field 2005 AUS 6 01:08:31 00:09:56 00:00:35 00:36:17 00:00:53 00:20:49
11 Grace Kells 2004 AUS 12 01:09:52 00:09:59 00:00:31 00:38:13 00:00:49 00:20:18
12 Kailin Pople 2005 AUS 16 01:10:11 00:10:06 00:00:32 00:38:08 00:00:47 00:20:36
13 Skye Wallace 2003 AUS 22 01:10:21 00:12:07 00:00:54 00:37:56 00:00:52 00:18:30
14 Jordyne Rauter 2003 AUS 17 01:12:06 00:10:31 00:00:31 00:38:25 00:00:58 00:21:38
15 Emily Fortunaso-Klocker 2004 AUS 7 01:12:28 00:10:04 00:00:34 00:39:41 00:00:58 00:21:09
16 Stella Kay 2005 AUS 11 01:12:51 00:10:56 00:00:47 00:39:14 00:00:47 00:21:06
17 Jessica Pike 2003 AUS 2 01:13:02 00:10:29 00:00:32 00:37:40 00:01:01 00:23:18
18 Kate Sarris 2003 AUS 24 01:13:39 00:12:18 00:00:43 00:39:54 00:01:01 00:19:41
19 Madeleine Huyskens 2004 AUS 10 01:15:28 00:10:17 00:00:36 00:39:24 00:00:50 00:24:19
20 Isabelle Trusler 2004 AUS 20 01:17:39 00:11:17 00:00:39 00:42:04 00:01:01 00:22:35
DNF Ella Vickers 2003 AUS 21 DNF 00:09:59 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Isla Watson 2005 AUS 23 DSQ 00:09:31 00:00:38 00:38:37 00:00:52 00:21:48
DSQ Abbey Hickey 2006 AUS 9 DSQ 00:10:32 00:00:40 00:41:33 00:01:12 00:21:37
Program notes:

Technical Delegate Michael Thompson/AUS. Head Referee Lyndell Murray/AUS.
Competition Jury Michael Thompson/AUS, Lukas Matys/AUS, Shelly Wakefield/AUS
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (4 laps), Run 5km (2 laps)
Water Temperature 16.5ºC (adjusted) ,  Air Temperature 13.2ºC Wetsuits Allowed
Athletes #9 and # 23 were disqualified beacause they did not stop at the penalty box.
Athlete #10 Huyskens served 10 seconds penalty during the run segment.