Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 3 00:53:35 00:10:37 00:00:22 00:27:13 00:00:20 00:15:01
2 Darr Smith 1998 USA 1 00:53:35 00:10:36 00:00:18 00:27:15 00:00:22 00:15:02
3 Fabian Meeusen 1998 SUI 5 00:53:39 00:10:31 00:00:20 00:27:19 00:00:20 00:15:07
4 Jannik Schaufler 1997 GER 2 00:53:46 00:10:38 00:00:19 00:27:13 00:00:18 00:15:15
5 Pierre Moraz 1999 SUI 23 00:54:12 00:10:43 00:00:19 00:27:08 00:00:19 00:15:40
6 Samuele Angelini 1999 ITA 21 00:54:24 00:10:40 00:00:20 00:27:13 00:00:20 00:15:50
7 Wilhelm Hirsch 1998 GER 36 00:54:46 00:10:39 00:00:21 00:27:11 00:00:18 00:16:16
8 Tomas Kriz 2000 CZE 14 00:55:04 00:10:42 00:00:20 00:27:07 00:00:22 00:16:31
9 James Edgar 1998 IRL 6 00:55:12 00:10:39 00:00:19 00:27:15 00:00:20 00:16:37
10 Davide Ingrilli 2000 ITA 17 00:55:22 00:10:47 00:00:19 00:27:07 00:00:22 00:16:46
11 John Reed 2001 USA 7 00:55:34 00:10:48 00:00:18 00:28:04 00:00:26 00:15:56
12 João Teixeira Alvares 1998 BRA 44 00:55:38 00:10:57 00:00:21 00:27:51 00:00:21 00:16:07
13 Griff Morgan 1998 USA 15 00:55:39 00:10:36 00:00:20 00:27:17 00:00:19 00:17:05
14 Andrew Shellenberger 2002 USA 10 00:55:49 00:10:43 00:00:18 00:27:13 00:00:20 00:17:13
15 Filip Tlamka 2002 CZE 26 00:55:53 00:10:52 00:00:20 00:28:00 00:00:23 00:16:17
16 Luke McCarron 1998 IRL 48 00:56:01 00:10:51 00:00:21 00:27:59 00:00:27 00:16:21
17 Filip Michalek 2001 CZE 20 00:56:08 00:10:49 00:00:21 00:27:57 00:00:24 00:16:35
18 Teppei Tokuyama 2002 JPN 11 00:56:11 00:10:48 00:00:24 00:27:58 00:00:37 00:16:23
19 Gonçalo Oliveira 2001 POR 33 00:56:14 00:11:12 00:00:21 00:28:34 00:00:27 00:15:38
20 Jonathan Oakey 2000 IRL 53 00:56:16 00:10:56 00:00:23 00:27:49 00:00:20 00:16:46
21 Leo Roy 2002 CAN 25 00:56:19 00:10:49 00:00:21 00:27:59 00:00:22 00:16:45
22 Mateo Mendoza Burgos 2001 CHI 16 00:56:34 00:11:07 00:00:19 00:28:37 00:00:22 00:16:08
23 Luca Luberti 2002 SUI 22 00:56:37 00:11:06 00:00:23 00:28:37 00:00:22 00:16:08
24 Nicholas Holmes 2002 USA 8 00:56:39 00:11:21 00:00:20 00:29:08 00:00:20 00:15:28
25 Tom Van Cappellen 1999 BEL 35 00:56:52 00:11:06 00:00:21 00:28:33 00:00:19 00:16:32
26 Matheus Oliveira Martinhaki 2002 BRA 24 00:56:58 00:10:49 00:00:20 00:27:56 00:00:21 00:17:31
27 Yago Alves 1998 BRA 9 00:57:08 00:11:04 00:00:20 00:28:41 00:00:24 00:16:38
28 Johannes Sikk 1999 EST 18 00:57:20 00:11:16 00:00:19 00:29:15 00:00:24 00:16:03
29 Diogo Tomé 2003 POR 42 00:57:20 00:11:13 00:00:22 00:28:33 00:00:21 00:16:50
30 Yuya Kobayashi 1999 JPN 49 00:57:21 00:10:47 00:00:22 00:28:53 00:00:24 00:16:53
31 Rinel Pius 1999 EST 29 00:57:25 00:11:07 00:00:22 00:28:39 00:00:23 00:16:52
32 Rico Bogen 2000 GER 19 00:57:29 00:10:47 00:00:21 00:27:58 00:00:24 00:17:58
33 Noritake Nagasho 1999 JPN 28 00:57:34 00:11:07 00:00:23 00:28:39 00:00:22 00:17:01
34 Lucas Cambresy 2002 LUX 30 00:57:38 00:11:05 00:00:23 00:28:36 00:00:23 00:17:09
35 Armin Angerjärv 1999 EST 27 00:57:39 00:11:18 00:00:20 00:29:13 00:00:23 00:16:24
36 David Lucas Oliveira Souza 2001 BRA 34 00:58:11 00:11:24 00:00:20 00:29:08 00:00:22 00:16:56
37 Thiago Gomide Moreira 2001 BRA 51 00:58:39 00:10:56 00:00:25 00:28:46 00:00:24 00:18:06
38 James Kadziak 2002 POL 32 00:58:45 00:11:00 00:00:21 00:28:43 00:00:22 00:18:18
39 Kamil Kulik 2003 POL 37 00:58:58 00:12:02 00:00:21 00:29:58 00:00:21 00:16:14
40 Jan Chrzanowski 2003 POL 41 00:59:32 00:11:17 00:00:23 00:29:08 00:00:24 00:18:17
41 Hayato Ogawa 1999 JPN 54 00:59:58 00:11:09 00:00:23 00:29:24 00:00:29 00:18:31
42 Takumi Sayama 1998 JPN 57 01:00:47 00:12:29 00:00:24 00:30:39 00:00:26 00:16:46
43 Chong Yi Lee 2000 TPE 43 01:00:58 00:11:05 00:00:23 00:28:39 00:00:24 00:20:26
44 Ali Rezvani 2000 IRI 12 01:01:39 00:11:43 00:00:25 00:30:17 00:00:30 00:18:43
45 Raul Arratia Chaparro 1998 CHI 46 01:02:18 00:11:43 00:00:23 00:31:30 00:00:23 00:18:17
46 Jack Screen 2003 CAN 45 01:02:40 00:12:29 00:00:22 00:30:42 00:00:28 00:18:36
47 Meng-Chiao Ho 2001 TPE 55 01:03:34 00:12:30 00:00:23 00:32:32 00:00:20 00:17:49
48 Chia Wei Chiang 2000 TPE 50 01:04:53 00:12:31 00:00:23 00:30:42 00:00:26 00:20:49
DNF Ryan Marsh 2003 AUS 38 DNF 00:11:55 00:00:23 00:32:29 00:00:25 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Cintia Quilo/MEX. Head Referee: Caroline Gelinas/CAN.
Competition Jury: Cintia Quilo/MEX, Dirk Bogaert/BEL, Ernesto Pitanga/BRA.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20km (4 laps);  Run 5km (2 laps).
Water temperature: 24ºC. Air temperature: 28ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #7 Reed/USA, #28 Nagasho and #41 Chrzanowski/POL served a 10-second penalty in run penalty box.