Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Anna-Kaisa Pietilainen 1980 GBR 6783 04:47:18 00:35:07 00:04:26 02:29:10 00:04:39 01:33:58
2 Ioana Osa Larruzea 1980 ESP 6773 04:54:19 00:36:33 00:05:33 02:33:19 00:04:40 01:34:17
3 Toni Senior 1980 GBR 6786 04:56:04 00:35:08 00:05:29 02:31:55 00:04:33 01:39:01
4 Hannah Worth 1982 GBR 6794 04:59:34 00:40:42 00:05:12 02:27:44 00:05:19 01:40:39
5 Lara Newell 1979 GBR 6781 05:07:52 00:39:50 00:07:52 02:34:04 00:06:31 01:39:38
6 Camilla Wilkes 1980 GBR 6793 05:08:14 00:39:37 00:05:19 02:36:29 00:05:30 01:41:20
7 Marta Lozano Garcia 1978 ESP 6772 05:11:50 00:33:31 00:07:44 02:41:21 00:05:40 01:43:36
8 Christine Strathmann 1979 GER 6795 05:13:37 00:41:19 00:06:26 02:40:13 00:05:22 01:40:19
9 Alison Schofield 1981 GBR 6785 05:16:50 00:36:52 00:05:49 02:41:49 00:04:35 01:47:47
10 Laura Villar Palacios 1978 ESP 6775 05:19:50 00:46:22 00:07:08 02:48:15 00:04:52 01:33:15
11 Agnieszka Wicinska 1981 GBR 6792 05:20:10 00:41:35 00:04:26 02:46:27 00:04:06 01:43:38
12 Rebecca Kirvan-Rodgers 1980 GBR 6780 05:20:46 00:43:02 00:05:30 02:42:46 00:04:21 01:45:10
13 Claire Key 1982 GBR 6779 05:21:27 00:41:09 00:06:22 02:43:30 00:05:08 01:45:20
14 Emily Taylor 1978 GBR 6788 05:24:14 00:41:40 00:07:01 02:51:12 00:05:11 01:39:12
15 Emma Duckett 1980 GBR 6776 05:29:43 00:46:22 00:06:33 02:50:58 00:05:45 01:40:08
16 Melanie Walker 1981 GBR 6790 05:34:46 00:45:00 00:06:02 02:42:33 00:07:10 01:54:03
17 Nicky O'Dea 1980 GBR 6782 05:38:52 00:44:18 00:06:44 02:53:57 00:05:07 01:48:48
18 Elizabeth Steward 1980 GBR 6787 05:42:44 00:42:21 00:06:00 02:53:13 00:05:22 01:55:49
19 Sarah Gallacher 1982 GBR 6777 05:44:31 00:40:09 00:05:46 03:02:17 00:04:49 01:51:33
20 Ali Vaz 1978 GBR 6789 06:00:23 00:50:02 00:06:38 03:09:03 00:09:15 01:45:27
21 Montserrat López Vicioso 1981 ESP 6771 06:06:08 00:46:07 00:08:37 03:03:50 00:06:18 02:01:18
22 Veronica Uribe Arce 1978 ESP 6774 06:19:09 00:47:45 00:07:40 03:10:46 00:09:35 02:03:24
23 Joanna Butler 1981 IRL 6796 06:22:04 00:51:54 00:07:02 03:17:33 00:06:51 01:58:47
DNF Emer Sandham 1981 IRL 6797 DNF 00:41:34 00:05:30 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1900 m (1 lap), bike 82.5 km, run 21 km (connection + 4 laps)
Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN, Kalle Jensen/NOR, Raquel Cascales/ESP.
Head Referee: Monica Zubillaga/ESP, Peter Thygesen/DEN.
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN,  Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Water temperature 20.5ºC, air temperature 18.0ºC.
Wetsuits allowed