Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Luis Miguel Ruiz Narvaez 1981 ESP 6380 04:07:14 00:25:59 00:04:29 02:15:38 00:04:33 01:16:37
2 David Rodriguez Lopez 1982 ESP 6378 04:16:42 00:27:01 00:03:37 02:20:00 00:04:02 01:22:05
3 Sergi Lasheras Rabionet 1979 ESP 6366 04:17:27 00:25:50 00:03:59 02:17:41 00:04:18 01:25:41
4 Sergio Cerdà Micó 1982 ESP 6349 04:21:19 00:33:05 00:04:31 02:19:09 00:04:39 01:19:58
5 Cédric Keget 1979 FRA 6387 04:21:19 00:26:19 00:03:54 02:20:55 00:04:14 01:25:59
6 Jon Albizuri Izaguirre 1981 ESP 6343 04:23:38 00:32:12 00:05:33 02:19:18 00:05:01 01:21:36
7 Andoni Ibarbia Aizpuru 1978 ESP 6365 04:24:16 00:35:27 00:05:27 02:15:55 00:04:46 01:22:43
8 Ruben Arribas Salazar 1981 ESP 6345 04:30:50 00:34:25 00:03:53 02:18:37 00:04:45 01:29:12
9 Scott Richardson 1980 GBR 6401 04:32:23 00:31:38 00:04:10 02:24:32 00:03:56 01:28:10
10 Graham Lane 1978 GBR 6395 04:33:14 00:37:59 00:05:05 02:19:32 00:04:53 01:25:46
11 Alvaro Martin Hernandez 1982 GBR 6397 04:38:07 00:36:50 00:06:54 02:16:46 00:05:57 01:31:41
12 Ismael Castresana Hernandez 1981 ESP 6348 04:39:49 00:29:03 00:05:14 02:29:02 00:04:34 01:31:58
14 Simeon Bayliss 1982 GBR 6388 04:41:57 00:38:34 00:07:29 02:21:48 00:06:46 01:27:21
15 Jose David Hidalgo Cortes 1982 ESP 6363 04:43:29 00:38:35 00:04:05 02:28:43 00:04:42 01:27:25
16 Javier Durán Bermejo 1979 ESP 6353 04:43:55 00:37:32 00:06:47 02:30:13 00:05:45 01:23:40
17 Miguel Angel San Francisco Ramos 1982 ESP 6381 04:44:21 00:38:38 00:04:15 02:28:06 00:07:42 01:25:42
18 Martin Worthington 1978 GBR 6406 04:45:03 00:36:00 00:05:26 02:27:04 00:04:39 01:31:56
19 Juan Luis Vañó Carañana 1979 ESP 6384 04:45:23 00:34:25 00:06:11 02:34:12 00:05:14 01:25:22
20 Edu Miedes Benavent 1979 ESP 6372 04:46:35 00:33:55 00:05:06 02:32:41 00:06:19 01:28:35
21 Matthew Lee 1980 GBR 6396 04:46:39 00:36:59 00:05:16 02:29:05 00:05:28 01:29:53
22 Rob Windus 1982 GBR 6405 04:48:27 00:37:05 00:06:09 02:26:11 00:04:48 01:34:15
24 James Gregory 1979 GBR 6391 04:48:48 00:33:04 00:04:43 02:33:18 00:04:59 01:32:46
25 Iker Soldevilla Santamaria 1982 ESP 6383 04:52:25 00:38:40 00:06:05 02:34:02 00:05:17 01:28:23
26 Ricardo Blas Venero 1980 ESP 6347 04:52:58 00:42:51 00:04:31 02:27:51 00:05:59 01:31:48
27 Ivan Fernandez Herranz 1978 ESP 6355 04:56:43 00:40:12 00:07:47 02:24:27 00:06:03 01:38:15
28 Craig Scott 1981 GBR 6402 04:57:39 00:39:48 00:06:40 02:30:33 00:05:26 01:35:13
29 Gonzalo Santamaria Iragüen 1980 ESP 6382 04:52:25 00:38:40 00:06:05 02:34:02 00:05:17 01:28:23
30 Fernando Diez Varela 1980 ESP 6352 04:59:46 00:37:49 00:05:50 02:42:27 00:04:39 01:29:03
31 James Morgan 1981 GBR 6398 04:59:52 00:39:24 00:08:08 02:33:57 00:06:21 01:32:03
32 Michael Gonda 1978 IRL 6409 05:01:56 00:42:39 00:07:25 02:31:50 00:06:16 01:33:48
33 Jon Pernia Gormley 1979 IRL 6413 05:02:30 00:39:56 00:04:57 02:34:22 00:06:30 01:36:46
34 David Key 1980 GBR 6393 05:02:45 00:41:54 00:06:41 02:39:54 00:05:17 01:29:02
35 Stuart Hall 1978 GBR 6392 05:06:11 00:39:42 00:06:47 02:36:43 00:06:09 01:36:52
36 Rodrigo Zanetti Arranz 1981 ESP 6385 05:08:46 00:38:14 00:06:16 02:42:52 00:05:45 01:35:40
37 Jose Antonio Moreno Fuertes 1978 ESP 6373 05:08:56 00:46:32 00:06:53 02:39:53 00:04:17 01:31:23
38 Paul Mwanza 1978 GBR 6399 05:09:16 00:40:49 00:04:41 02:39:00 00:05:28 01:39:20
39 Jesus Francisco Romero Tejado 1980 ESP 6379 05:13:36 00:42:46 00:06:08 02:38:58 00:05:10 01:40:35
40 Francisco Javier Gutierrez Perez 1979 ESP 6362 05:13:44 00:37:25 00:07:12 02:45:48 00:05:42 01:37:39
41 Aurelien Freret 1982 FRA 6386 05:20:57 00:39:44 00:04:21 02:39:38 00:05:13 01:52:03
42 Thomas Lippiett 1978 ESP 6367 05:21:21 00:43:02 00:08:32 02:41:39 00:07:20 01:40:51
43 Mark Smith 1981 GBR 6403 05:22:22 00:46:15 00:06:44 02:37:31 00:04:40 01:47:14
44 Robert Wadsworth 1980 GBR 6404 05:24:29 00:37:33 00:05:31 02:37:47 00:06:12 01:57:29
45 Javier Mendia Voces 1978 ESP 6371 05:25:16 00:35:12 00:06:46 02:45:20 00:04:48 01:53:11
46 Gaizka Fernandez Martin 1979 ESP 6356 05:28:41 00:41:12 00:04:48 02:40:58 00:05:50 01:55:55
47 Jose Enrique Contreras Garcia 1978 ESP 6350 05:29:28 00:39:42 00:09:33 02:44:43 00:08:07 01:47:25
48 Ricardo Cuende Isusquiza 1982 ESP 6351 05:29:29 00:39:30 00:09:09 02:48:05 00:07:22 01:45:24
49 Liam O'hara 1981 IRL 6412 05:30:13 00:40:36 00:05:24 02:46:41 00:05:02 01:52:31
50 Alan Cronin 1981 IRL 6408 05:37:39 00:44:31 00:07:57 02:27:26 00:08:29 02:09:17
51 David Hurtado Saiz 1978 ESP 6364 05:43:13 00:50:01 00:05:24 02:51:08 00:06:49 01:49:53
52 Eoin Kennedy 1982 IRL 6411 05:55:21 00:44:32 00:09:18 03:04:54 00:07:45 01:48:53
53 Mark Hartnett 1979 IRL 6410 05:59:34 00:53:21 00:06:25 02:49:14 00:07:04 02:03:33
54 Luis Alberto Andrade Vivas 1978 ESP 6344 06:00:13 00:44:04 00:08:11 02:52:39 00:06:38 02:08:41
55 Angel Rodriguez Guitart 1982 ESP 6377 06:34:51 00:51:08 00:10:43 03:20:44 00:06:53 02:05:26
DNF Alex Carington 1982 GBR 6389 DNF 00:42:15 00:05:49 02:29:25 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1900 m (1 lap), bike 82.5 km, run 21 km (connection + 4 laps)
Technical Delegate: Alpar Nagy/HUN, Kalle Jensen/NOR, Raquel Cascales/ESP.
Head Referee: Monica Zubillaga/ESP, Peter Thygesen/DEN.
Competition Jury: Alpar Nagy/HUN,  Renato Bertrandi/ITA, Alicia Garcia/ESP
Water temperature 20.5ºC, air temperature 18.0ºC.
Wetsuits allowed