Results: 2022 Europe Triathlon Cup Lievin | Elite Men
Lievin, France • 12 Mar, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vincent Luis 1989 FRA 1 00:09:33 00:01:43 00:00:11 00:04:34 00:00:14 00:02:43
2 Genis Grau 1994 ESP 6 00:09:34 00:01:45 00:00:11 00:04:34 00:00:13 00:02:43
3 Csongor Lehmann 1999 HUN 3 00:09:35 00:01:44 00:00:11 00:04:35 00:00:13 00:02:45
4 Harry Leleu 1996 GBR 7 00:09:41 00:01:44 00:00:12 00:04:34 00:00:14 00:02:49
5 James Edgar 1998 IRL 29 00:09:43 00:01:44 00:00:13 00:04:33 00:00:15 00:02:50
6 Nathan Grayel 1995 FRA 8 00:09:43 00:01:46 00:00:14 00:04:30 00:00:13 00:02:54
7 Baptiste Passemard 2001 FRA 20 00:09:47 00:01:44 00:00:12 00:04:33 00:00:14 00:02:56
8 Takumi Hojo 1996 JPN 2 00:09:52 00:01:43 00:00:12 00:04:34 00:00:15 00:03:00
9 Raphael Montoya 1995 FRA 12 00:09:56 00:01:43 00:00:13 00:04:35 00:00:16 00:03:03
10 Joris Basslé 1999 BEL 41 00:09:59 00:01:42 00:00:11 00:04:37 00:00:13 00:03:09
11 Tomas Zikmund 1999 CZE 16 00:10:03 00:01:47 00:00:11 00:04:34 00:00:16 00:03:08
12 Hugo Winock 2000 FRA 73 00:10:06 00:01:45 00:00:12 00:04:45 00:00:12 00:03:05
13 Henry Graf 2002 GER 30 00:09:42 00:01:42 00:00:13 00:04:30 00:00:14 00:02:55
14 Jamie Price 1998 GBR 58 00:09:43 00:01:43 00:00:14 00:04:31 00:00:13 00:02:53
15 Victor Goené 1999 NED 23 00:09:48 00:01:45 00:00:13 00:04:33 00:00:14 00:02:56
16 Linus Lehnen 2000 GER 51 00:09:48 00:01:46 00:00:13 00:04:33 00:00:16 00:02:53
17 Mitch Kolkman 2002 NED 22 00:09:48 00:01:43 00:00:13 00:04:33 00:00:14 00:02:57
18 Fabian Meeusen 1998 SUI 14 00:09:49 00:01:41 00:00:12 00:04:38 00:00:14 00:02:57
19 Christopher Perham 1995 GBR 18 00:09:52 00:01:44 00:00:12 00:04:36 00:00:17 00:02:56
20 Arnaud Des Boscs 1999 FRA 21 00:09:57 00:01:40 00:00:12 00:04:36 00:00:12 00:03:09
21 Tomas Kriz 2000 CZE 24 00:10:01 00:01:42 00:00:11 00:04:38 00:00:16 00:03:08
22 Tuur Lemmens 1997 BEL 36 00:10:08 00:01:43 00:00:13 00:04:34 00:00:15 00:03:14
23 Paul Lebois 2001 FRA 33 00:10:44 00:01:45 00:00:12 00:04:47 00:00:14 00:03:37
24 Kilian Carpentier 2002 FRA 61 00:10:46 00:01:53 00:00:12 00:04:49 00:00:14 00:03:31
25 Ander Noain Lacamara 1999 ESP 10 00:09:52 00:01:45 00:00:14 00:04:33 00:00:17 00:02:56
26 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 11 00:09:54 00:01:46 00:00:14 00:04:32 00:00:18 00:02:56
27 Gjalt Panjer 2002 NED 27 00:09:56 00:01:48 00:00:14 00:04:29 00:00:15 00:03:05
28 Ben Fäh 2002 SUI 32 00:09:58 00:01:44 00:00:13 00:04:32 00:00:14 00:03:07
29 Jannik Schaufler 1997 GER 9 00:09:59 00:01:48 00:00:12 00:04:32 00:00:17 00:03:01
30 Joey Van 't Verlaat 1999 NED 34 00:10:00 00:01:48 00:00:14 00:04:31 00:00:16 00:03:05
31 Bence Lehmann 1997 HUN 17 00:10:03 00:01:45 00:00:12 00:04:31 00:00:16 00:03:12
32 Luca Fahrenson 2002 GER 46 00:10:06 00:01:47 00:00:12 00:04:43 00:00:14 00:03:04
33 Filip Michalek 2001 CZE 26 00:10:19 00:01:47 00:00:13 00:04:38 00:00:17 00:03:18
34 Joan Reixach Abril 2002 ESP 55 00:10:23 00:01:43 00:00:11 00:04:47 00:00:13 00:03:22
35 Elie Combat 2003 FRA 64 00:09:56 00:01:48 00:00:12 00:04:34 00:00:11 00:03:04
36 Peter Denteneer 1990 BEL 15 00:09:59 00:01:43 00:00:13 00:04:44 00:00:13 00:02:58
37 Vicent Gandía Revert 2001 ESP 53 00:10:00 00:01:46 00:00:12 00:04:39 00:00:16 00:03:00
38 Lucas Goene 2001 NED 69 00:10:03 00:01:48 00:00:12 00:04:33 00:00:12 00:03:10
38 Casimir Moine 1999 FRA 45 00:10:03 00:01:44 00:00:14 00:04:39 00:00:17 00:03:01
40 Angel Sanchez Carreras 2000 ESP 37 00:10:09 00:01:44 00:00:12 00:04:46 00:00:16 00:03:05
41 Jesús Jimenez Gimeno 2001 ESP 43 00:10:10 00:01:44 00:00:13 00:04:41 00:00:16 00:03:08
42 Filip Tlamka 2002 CZE 31 00:10:12 00:01:45 00:00:12 00:04:44 00:00:15 00:03:08
42 Lukáš Juránek 2002 CZE 42 00:10:12 00:01:46 00:00:13 00:04:40 00:00:15 00:03:11
44 Mateusz Gluszkowski 2001 POL 25 00:10:14 00:01:42 00:00:13 00:04:43 00:00:19 00:03:10
44 Pau Gonzalez-Espresati Clement 2002 ESP 66 00:10:14 00:01:45 00:00:11 00:04:39 00:00:17 00:03:15
46 Simon Duwat 1997 FRA 62 00:10:15 00:01:45 00:00:14 00:04:40 00:00:14 00:03:14
47 Noah Künz 2002 AUT 50 00:10:19 00:01:45 00:00:11 00:04:37 00:00:15 00:03:24
47 Martin Laurent 1997 FRA 57 00:10:19 00:01:49 00:00:14 00:04:38 00:00:18 00:03:11
49 Robin Elg 2002 HKG 67 00:10:20 00:01:43 00:00:13 00:04:41 00:00:16 00:03:19
49 Matisse Lacroix 2003 FRA 70 00:10:20 00:01:48 00:00:13 00:04:37 00:00:18 00:03:16
51 Seppe De Graef 2002 BEL 52 00:10:22 00:01:49 00:00:13 00:04:38 00:00:21 00:03:14
52 Thibaut Delahaye 1995 FRA 60 00:10:24 00:01:51 00:00:13 00:04:40 00:00:16 00:03:17
52 Johannes Sikk 1999 EST 38 00:10:24 00:01:48 00:00:13 00:04:50 00:00:16 00:03:08
54 Olaf Jan Bosscher 2002 NED 68 00:10:26 00:01:46 00:00:14 00:04:41 00:00:17 00:03:22
54 Hugo Jan Bosscher 2000 NED 71 00:10:26 00:01:45 00:00:14 00:04:37 00:00:17 00:03:25
56 Hugo Celerier 1992 FRA 54 00:10:28 00:01:48 00:00:15 00:04:43 00:00:17 00:03:18
57 Lucas Cambresy 2002 LUX 72 00:10:29 00:01:44 00:00:13 00:04:40 00:00:15 00:03:28
58 Guillem Segura Arnau 1996 ESP 63 00:10:30 00:01:49 00:00:14 00:04:49 00:00:17 00:03:12
59 Filip Vaclavik 1995 CZE 39 00:10:31 00:01:41 00:00:14 00:04:47 00:00:18 00:03:22
60 Roel Kwaaitaal 1997 NED 49 00:10:33 00:01:56 00:00:14 00:04:56 00:00:17 00:03:02
60 Armin Angerjärv 1999 EST 59 00:10:33 00:01:45 00:00:16 00:04:52 00:00:15 00:03:17
62 Bart Cooymans 1997 NED 65 00:10:40 00:01:49 00:00:12 00:04:39 00:00:14 00:03:40
63 Stijn Jansen 1997 NED 47 00:10:44 00:01:48 00:00:16 00:04:49 00:00:22 00:03:20
64 Peter Rojtas 2002 SVK 40 00:11:06 00:01:47 00:00:15 00:04:42 00:00:18 00:03:56
65 Jørgen Gundersen 1995 NOR 28 00:10:07 00:01:36 00:00:12 00:04:38 00:00:14 00:03:16
66 Stef Corthouts 2001 BEL 48 00:11:26 00:01:45 00:00:16 00:05:00 00:00:21 00:03:51
DSQ Jawad Abdelmoula 1994 MAR 4 DSQ 00:01:46 00:00:11 00:00:00 00:00:00 00:02:46
DSQ Igor Bellido Mikhailova 2002 ESP 19 DSQ 00:01:44 00:00:14 00:04:46 00:00:14 00:03:15
DSQ Jorre Van De Weyer 2001 BEL 44 DSQ 00:01:44 00:00:17 00:04:39 00:00:17 00:03:03
Program notes:

Indoor Triathlon.
Technical Delegate: Enrique Quesada/ESP, Head Referees: Sandrine Crosnier/FRA, PAscal Godel/FRA. Competition Jury: Enrique Quesada/ESP, Dirk Bogaert/BEL,  David Mangel/FRA.
Distances: Swim 150 m (5x25 m.), bike 3 km (15 laps), Run 1 km (5 laps)
Water temperature 27ºC
Athletes ranked 1st to 12th are from A final
Athletes ranked 13th to 24th are from B final
Athletes ranked 25th to 34th are from semifinals. They are ranked by times.
Athletes ranked 35th to 64th are from repechages. They are ranked by times.
Athletes ranked 65th and 66th are from qualifiers. They are ranked by times.