Results: 2022 Europe Triathlon Cup Ceuta | Elite Women
Ceuta, Spain • 09 Oct, 2022
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kristelle Congi 1993 FRA 21 01:01:39 00:09:46 00:01:10 00:33:04 00:00:26 00:17:11
2 María Casals Mojica 2002 ESP 4 01:01:43 00:09:56 00:01:04 00:33:04 00:00:26 00:17:11
3 Nora Gmür 2001 SUI 1 01:01:48 00:09:54 00:01:06 00:33:00 00:00:27 00:17:19
4 Cecilia Santamaria Surroca 1997 ESP 5 01:02:06 00:09:32 00:01:06 00:33:25 00:00:27 00:17:34
5 Maria Tomé 2001 POR 2 01:02:09 00:09:50 00:01:14 00:32:59 00:00:27 00:17:38
6 Anouk Sterkers 2003 FRA 40 01:02:16 00:10:00 00:01:07 00:32:53 00:00:29 00:17:45
7 Dominika Peszleg 2002 HUN 15 01:02:37 00:10:04 00:01:14 00:32:50 00:00:33 00:17:55
8 Adriana Barraza 1993 MEX 7 01:02:38 00:10:04 00:01:03 00:32:58 00:00:29 00:18:02
9 Finja Schierl 2002 GER 3 01:02:45 00:10:03 00:01:06 00:32:54 00:00:31 00:18:09
10 Appoline Foltz 2003 FRA 26 01:02:46 00:09:45 00:01:07 00:33:07 00:00:30 00:18:15
11 Inês Rico 2002 POR 14 01:03:00 00:10:06 00:01:03 00:32:52 00:00:29 00:18:29
12 María Teresa Jiménez-Orta Guerrero 2003 ESP 37 01:03:13 00:10:06 00:01:09 00:32:50 00:00:27 00:18:38
13 Raquel Alzaga Criado 2002 ESP 33 01:03:18 00:09:50 00:01:11 00:33:00 00:00:28 00:18:46
14 Helena Carvalho 1995 POR 24 01:03:22 00:09:26 00:01:17 00:33:20 00:00:29 00:18:47
15 Désirée Gmür 1992 SUI 36 01:03:26 00:10:02 00:01:13 00:32:50 00:00:28 00:18:51
16 Josephine Seerig 2003 GER 39 01:03:40 00:10:07 00:01:12 00:32:48 00:00:33 00:18:58
17 Jasmin Weber 1998 SUI 17 01:03:43 00:10:20 00:01:06 00:32:35 00:00:26 00:19:14
18 Maaike Vooren 1991 NED 20 01:03:54 00:09:48 00:01:12 00:33:05 00:00:30 00:19:17
19 Katie Rodda 2001 GBR 29 01:03:57 00:10:05 00:01:08 00:32:51 00:00:27 00:19:24
20 Lara Thekla Ungewickell 2001 GER 28 01:03:58 00:10:09 00:01:11 00:32:46 00:00:31 00:19:18
21 Chloe Pollard 1997 IRL 30 01:04:49 00:09:52 00:01:16 00:32:55 00:00:28 00:20:15
22 Laura Holánszky 2002 HUN 25 01:04:50 00:09:23 00:01:18 00:33:26 00:00:31 00:20:10
23 Lina Völker 1998 GER 10 01:05:02 00:09:47 00:01:08 00:33:06 00:00:28 00:20:32
24 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 18 01:05:36 00:10:05 00:01:14 00:32:44 00:00:27 00:21:03
25 Katharina Möller 2001 GER 6 01:07:04 00:10:03 00:01:07 00:32:55 00:00:32 00:22:24
26 Carina Reicht 2001 AUT 34 01:07:37 00:10:52 00:01:10 00:35:55 00:00:30 00:19:08
27 Laura Moreau 2003 FRA 38 01:09:19 00:09:56 00:01:09 00:36:53 00:00:25 00:20:55
28 Adriana N. Acevedo 1998 PUR 31 01:10:20 00:10:23 00:01:21 00:36:17 00:00:29 00:21:49
DNF Sif Bendix Madsen 2001 DEN 27 DNF 00:10:02 00:01:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Zsófia Kovács 1988 HUN 9 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Judith Brand/ESP. Head Referee: Mounir Benyarmak/MAR
Competition Jury: Judith Brand/ESP, Alicia Garcia/ESP, Javier Rodriguez/ESP
Distances: Swim: 750m (1 lap), Bike 20.8 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 19.6ºC. Air Temperature 21ºC. Wetsuits are allowed.