Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Luisa Baptista 1994 BRA 8 02:02:18 00:26:42 00:00:28 01:00:46 00:00:28 00:33:53
2 Vittoria Lopes 1996 BRA 15 02:02:31 00:24:36 00:00:32 01:00:33 00:00:25 00:36:24
3 Emy Legault 1996 CAN 3 02:02:41 00:26:36 00:00:30 01:00:50 00:00:25 00:34:19
4 Cecilia Sayuri Ramirez Alavez 2000 MEX 39 02:02:59 00:26:32 00:00:30 01:00:56 00:00:24 00:34:37
5 Elizabeth Bravo 1987 ECU 9 02:03:33 00:26:45 00:00:26 01:00:46 00:00:39 00:34:58
6 Maria Carolina Velasquez Soto 1997 COL 22 02:03:51 00:26:44 00:00:30 01:00:42 00:00:26 00:35:30
7 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 5 02:03:54 00:25:00 00:00:32 01:02:22 00:00:29 00:35:31
8 Erica Hawley 1998 BER 12 02:04:39 00:26:35 00:00:29 01:00:51 00:00:26 00:36:18
9 Rosa Maria Tapia Vidal 1997 MEX 7 02:04:45 00:26:09 00:00:29 01:01:17 00:00:26 00:36:23
10 Mercedes Romero Orozco 2002 MEX 43 02:04:59 00:26:40 00:00:32 01:00:42 00:00:25 00:36:39
11 Raquel Solis Guerrero 1998 CRC 4 02:05:48 00:26:36 00:00:31 01:00:49 00:00:34 00:37:19
12 Anahi Alvarez Corral 2001 MEX 38 02:06:00 00:27:41 00:00:37 01:03:09 00:00:23 00:34:09
13 Jessica Romero Tinoco 1998 MEX 14 02:06:08 00:26:37 00:00:37 01:00:43 00:00:25 00:37:46
14 Amelie Kretz 1993 CAN 10 02:06:54 00:26:35 00:00:27 01:00:53 00:00:27 00:38:33
15 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 17 02:07:16 00:26:35 00:00:37 01:00:46 00:00:28 00:38:50
16 Gina Sereno 1995 USA 1 02:08:11 00:27:47 00:00:32 01:03:08 00:00:27 00:36:16
17 Natalia Casas 1996 MEX 13 02:08:43 00:26:35 00:00:49 01:04:04 00:00:29 00:36:46
18 Sofia Rodriguez Moreno 2001 MEX 44 02:09:08 00:26:49 00:00:31 01:04:09 00:00:26 00:37:14
19 Macarena Salazar 1995 CHI 11 02:09:28 00:26:41 00:00:31 01:00:46 00:00:28 00:41:03
20 Giovanna Lacerda 2002 BRA 48 02:10:01 00:26:38 00:00:33 01:04:17 00:00:24 00:38:08
21 Dominika Jamnicky 1992 CAN 2 02:10:42 00:27:42 00:00:34 01:03:13 00:00:27 00:38:47
22 Diana Castillo 1993 COL 16 02:11:24 00:26:39 00:00:31 01:04:19 00:00:28 00:39:27
23 Moira Miranda 1998 ARG 24 02:11:32 00:26:41 00:00:32 01:04:17 00:00:26 00:39:35
24 Paula Vega 2002 ECU 40 02:14:17 00:26:42 00:00:30 01:04:17 00:00:26 00:42:22
DNF Djenyfer Arnold 1993 BRA 6 DNF 00:25:06 00:00:36 01:02:14 00:00:27 00:00:00
DNF Romina Biagioli 1989 ARG 20 DNF 00:26:44 00:00:37 01:04:09 00:00:29 00:00:00
DNF Cecilia Perez 1991 MEX 19 DNF 00:26:43 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Rosa Elena Martinez Melchor 1995 VEN 26 LAP 00:27:53 00:00:34 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Genesis Carolina Ruiz Volcan 1993 VEN 29 LAP 00:27:55 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Paula Jara 1997 ECU 18 LAP 00:28:03 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Catalina Salazar 1997 CHI 23 LAP 00:28:10 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Gabrielle Lemes 2002 BRA 41 LAP 00:28:16 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Annie Kelly 1994 USA 21 LAP 00:28:16 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Adriana N. Acevedo 1998 PUR 27 LAP 00:28:16 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ashley Smith 1998 USA 31 LAP 00:28:27 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Marianny Giuseppina Antonelli Urriola 1993 VEN 25 LAP 00:29:19 00:00:42 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Josseline Michelle Yuqui Peralta 2002 ECU 42 LAP 00:30:21 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Clara Zubillaga 2001 URU 45 LAP 00:31:24 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Valentina Alvarez Valencia 2000 COL 46 LAP 00:31:26 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Zoe Natalia Bello Diaz 1996 VEN 28 LAP 00:31:34 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Florencia Straumann 1989 URU 30 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegates: Janice Ryan/CAN and Carlos Fernandez/ARG. Head referees: Nicole Tixi/CHI and Maria Chara/ARG.
Competition Jury: Carlos Fernandez/ARG, Antonio Fernandez/ESP, Liber García/URU
Distances: swim 1500 m (2 laps), bike 38.8 km (8 laps), run 10 km (4 laps)
Water temperature 18.6ºC. Air temperature 21.0ºC. Wetsuits allowed.
Athlete #5 Rueda Santos served 15 seconds penalty during the run segment.