Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Alex Doherty 1983 GBR 2126 01:58:29 00:30:29 00:01:56 01:05:43 00:02:01 00:18:18
2 Eloy Norniella Nieto 1986 ESP 2116 01:59:45 00:30:43 00:01:32 01:07:53 00:01:43 00:17:52
3 Chris Lewis 1985 GBR 2127 02:00:54 00:31:33 00:01:39 01:07:39 00:01:45 00:18:16
4 Alberto Fernandez Encina 1985 ESP 2105 02:01:18 00:30:47 00:01:35 01:09:47 00:01:52 00:17:16
5 Juan Carlos Nieto Gracia 1982 ESP 2115 02:01:20 00:30:48 00:01:52 01:09:45 00:02:10 00:16:43
6 Nicolas Dominguez Garcia 1983 ESP 2104 02:01:22 00:30:47 00:01:35 01:10:03 00:01:45 00:17:10
7 Cristofer Liviano Fuertes 1986 ESP 2113 02:01:26 00:30:45 00:01:35 01:10:01 00:01:47 00:17:16
8 Fernando De La Calle Fuentes 1983 ESP 2102 02:02:25 00:30:48 00:01:43 01:09:50 00:01:57 00:18:05
9 Ivan Pereira Iglesias 1984 ESP 2117 02:04:09 00:31:36 00:01:56 01:10:20 00:02:03 00:18:13
10 Roberto Anta Alvarez 1984 ESP 2100 02:04:48 00:32:28 00:01:43 01:10:11 00:02:00 00:18:24
11 Juan Jose Guerrero De Gea 1983 ESP 2110 02:06:26 00:32:07 00:01:38 01:12:17 00:01:56 00:18:27
12 Brais Rodriguez Lopez 1985 ESP 2119 02:10:46 00:32:27 00:02:05 01:15:46 00:02:13 00:18:12
13 Oscar Santos Cuesta 1982 ESP 2120 02:11:46 00:32:05 00:02:01 01:16:27 00:02:14 00:18:57
14 Matt Baldock 1986 GBR 2124 02:12:00 00:31:34 00:01:54 01:18:28 00:02:05 00:17:58
15 Dmitrij Savickij 1986 GBR 2128 02:12:41 00:33:20 00:01:53 01:15:09 00:02:15 00:20:01
16 Jose Ramon Hermo Lojo 1984 ESP 2111 02:13:16 00:34:32 00:02:02 01:15:01 00:02:00 00:19:40
17 Xavier Valero Gonzalez 1984 ESP 2122 02:13:30 00:32:36 00:01:58 01:17:52 00:02:12 00:18:51
18 Daymian Underhill 1986 GBR 2129 02:13:34 00:34:58 00:02:09 01:14:46 00:02:01 00:19:38
19 Jorge Granda Hernandez 1982 ESP 2109 02:14:26 00:31:36 00:02:45 01:18:53 00:02:10 00:19:00
20 Pablo Hermo Villar 1982 ESP 2112 02:18:01 00:34:17 00:02:03 01:19:29 00:02:09 00:20:00
21 Hector Cisneros Vázquez 1986 MEX 2130 02:18:03 00:32:24 00:01:38 01:22:19 00:02:16 00:19:24
22 Rafael Sierra Lopez 1982 ESP 2121 02:18:43 00:33:07 00:04:45 01:17:34 00:02:41 00:20:34
23 Cesar Del Arco Hernandez 1984 ESP 2103 02:19:34 00:36:31 00:02:25 01:16:07 00:02:26 00:22:03
24 Antonio Vargas Bernal 1983 ESP 2123 02:21:01 00:34:41 00:01:45 01:21:54 00:02:04 00:20:34
25 Cesar Galán Segovia 1982 ESP 2106 02:22:11 00:34:59 00:01:50 00:00:00 00:00:00 00:19:28
26 Ignacio Gomez Blanco 1985 ESP 2108 02:23:44 00:35:31 00:02:15 01:21:28 00:03:11 00:21:16
27 Jose Ignacio Gil Alvarez 1985 ESP 2107 02:29:18 00:37:06 00:02:20 01:24:06 00:02:30 00:23:14
28 Márcio Oliveira 1983 POR 2132 02:31:56 00:40:39 00:03:22 01:18:48 00:03:01 00:26:03
29 Javier López García 1983 ESP 2114 02:47:53 00:41:04 00:02:47 01:37:05 00:03:24 00:23:31
DNF José Antonio Castilla Menéndez 1984 ESP 2101 DNF 00:31:37 00:01:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Bex Stubbings/GBR. Head Referee: Esther Sanchez/ESP.Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Alpar Nagy/HUN, Alicia Garcia/ESP.
Distances: 1st Run 9.6 km (2 laps), Bike 42 km (2 laps), 2nd Run 5 km (1 lap)
Air temperature 12.5ºC