Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Asier Astigarraga Olaizola 1971 ESP 2171 00:34:35 n/a n/a 00:13:56 00:02:18 00:18:20
2 Sebastien Sudrie 1970 FRA 2184 00:35:16 n/a n/a 00:14:07 00:02:04 00:19:04
3 Olaf Geserick 1968 GER 2189 00:35:18 n/a n/a 00:13:27 00:02:23 00:19:26
4 Hugo Ecija Bernal 1971 ESP 2174 00:36:00 n/a n/a 00:14:19 00:02:15 00:19:25
5 David Lazaro Delgado 1967 ESP 2177 00:36:01 n/a n/a 00:14:01 00:02:12 00:19:48
6 Andrew Farrell 1970 USA 2190 00:36:26 n/a n/a 00:13:01 00:02:43 00:20:42
7 James Panton 1968 GBR 2187 00:36:29 n/a n/a 00:14:25 00:02:21 00:19:41
8 Luis Gavilan Ordoñez 1969 ESP 2176 00:36:35 n/a n/a 00:14:24 00:02:23 00:19:47
9 Francisco Javier Ocaña Vicente 1968 ESP 2178 00:37:16 n/a n/a 00:15:02 00:02:23 00:19:49
10 Roberto Sánchez Gómez 1969 ESP 2182 00:37:22 n/a n/a 00:15:54 00:02:36 00:18:51
11 Joaquin Rubert Aleman 1968 ESP 2180 00:37:47 n/a n/a 00:14:42 00:02:36 00:20:28
12 Norbert Nagl 1968 AUT 2191 00:38:03 n/a n/a 00:13:26 00:02:34 00:22:02
13 Peter Hulme 1971 GBR 2186 00:38:08 n/a n/a 00:15:41 00:02:22 00:20:04
14 Victor Dobaño Lazaro 1971 ESP 2173 00:38:17 n/a n/a 00:15:14 00:02:23 00:20:39
15 Antonio Barquero Serrano 1968 ESP 2172 00:38:31 n/a n/a 00:14:29 00:02:53 00:21:09
16 Claudio Sánchez Alonso 1971 ESP 2181 00:39:21 n/a n/a 00:15:03 00:02:23 00:21:54
17 Agustin Puigdomenech Alcaraz 1971 ESP 2179 00:39:38 n/a n/a 00:15:00 00:02:25 00:22:12
18 Santiago Simon Alarcon Alacio 1968 ESP 2170 00:40:26 n/a n/a 00:17:05 00:02:48 00:20:32
19 Santiago Miguel Sanchón Martín 1971 ESP 2183 00:41:35 n/a n/a 00:17:16 00:02:35 00:21:43
20 John Gildea 1969 GBR 2185 00:41:51 n/a n/a 00:17:13 00:02:32 00:22:05
21 Lyndon Williams 1967 GBR 2188 00:42:58 n/a n/a 00:15:43 00:02:49 00:24:25
22 Juan Jesus Fernandez Porto ESP 2175 00:43:57 n/a n/a 00:15:38 00:02:51 00:25:27
Program notes:

Technical Delegate: Julien Vander Plancke/FRA.
Head Referee: Francisco Soriano/ESP.
Competition Jury: Julien Vander Plancke/FRA, Stefane Mauris/SUI, Amancio del Castillo/ESP.
Distances: swim 1000 m (1 lap), run 5 km (2 laps)
Water temperature 18ºC, air temperature 19.2ºC. Wetsuits allowed.