Results: 2021 Europe Triathlon Junior Cup Tiszaujvaros | Semifinal 2 Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 17 Jul, 2021
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Niklas Keller 2002 AUT 43 00:35:37 00:06:51 00:00:59 00:16:49 00:00:32 00:10:27
2 David Vollmann 2003 AUT 45 00:35:37 00:07:04 00:01:04 00:16:43 00:00:36 00:10:13
3 Rodrigo Probert González 2002 MEX 41 00:35:38 00:06:50 00:01:00 00:17:02 00:00:33 00:10:15
4 Kolos Trungel-Nagy 2004 HUN 51 00:35:44 00:06:54 00:01:03 00:16:57 00:00:33 00:10:19
5 David Eliáš 2005 CZE 50 00:35:46 00:07:06 00:01:07 00:16:33 00:00:36 00:10:26
6 Jesús Vela Vela 2004 ESP 64 00:35:50 00:06:33 00:01:06 00:17:02 00:00:38 00:10:34
7 Benedek Péter 2002 HUN 53 00:35:54 00:07:13 00:01:01 00:16:36 00:00:31 00:10:35
8 Rom Shalev 2005 ISR 49 00:36:01 00:07:00 00:00:58 00:16:54 00:00:37 00:10:33
9 Zalán Hóbor 2004 HUN 42 00:36:03 00:06:36 00:01:05 00:16:59 00:00:36 00:10:48
10 Zalán Tóth 2004 HUN 52 00:36:08 00:06:50 00:01:02 00:17:00 00:00:34 00:10:45
11 Adi Afek 2004 ISR 54 00:36:24 00:07:03 00:01:09 00:16:44 00:00:38 00:10:53
12 Lotem Arad 2005 ISR 66 00:36:37 00:06:49 00:01:07 00:17:01 00:00:40 00:11:02
13 Emir Aracı 2003 TUR 46 00:36:37 00:06:46 00:01:05 00:17:02 00:00:40 00:11:05
14 Matt Howard 2002 GBR 44 00:36:42 00:07:05 00:01:07 00:17:18 00:00:32 00:10:41
15 Emirhan Çakır 2004 TUR 47 00:36:52 00:06:59 00:01:08 00:16:46 00:00:38 00:11:23
16 Brúnó Tátrai 2005 HUN 60 00:36:59 00:06:55 00:01:03 00:16:57 00:00:34 00:11:33
17 Martin Sauser 2002 SUI 56 00:37:04 00:06:35 00:01:05 00:17:01 00:00:41 00:11:44
18 Kristóf Baier 2004 HUN 65 00:37:05 00:07:09 00:01:12 00:17:35 00:00:42 00:10:29
19 Gustav Røn-Buskov 2005 DEN 67 00:37:07 00:07:24 00:01:08 00:17:28 00:00:39 00:10:30
20 Nejc Podgoršek 2003 SLO 55 00:37:30 00:07:19 00:01:04 00:17:35 00:00:33 00:11:01
21 Klemens Oberleithner 2003 AUT 48 00:38:22 00:06:37 00:01:07 00:16:56 00:00:37 00:13:07
22 Catalin Sviderski 2005 ROU 58 00:38:26 00:07:37 00:01:06 00:18:28 00:00:32 00:10:45
23 Domen Bojanc 2005 SLO 62 00:39:03 00:07:22 00:01:09 00:17:28 00:00:40 00:12:27
24 William Taylor 2002 GBR 57 00:39:19 00:07:32 00:01:08 00:17:19 00:00:39 00:12:44
25 Yair Metuki 2005 ISR 63 00:39:57 00:07:29 00:01:10 00:18:31 00:00:41 00:12:08
26 Adam Golan 2005 ISR 61 00:41:25 00:07:26 00:01:08 00:18:37 00:00:37 00:13:38
27 Matej Medveczky 2002 SVK 68 00:42:20 00:07:51 00:01:08 00:18:14 00:00:40 00:14:29
DNS Péter Lukács 2003 HUN 59 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Sandrine Crosnier/FRA. Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Sandrine Crosnier/FRA, Renato Bertrandi/ITA, Tibor Lehmann/HUN..
Distances: Swim 500 m. (2 laps), bike 12 km. (1 laps), run 3.3 km. (2 laps)
Water temperature 29º, air temperature 28º. Wetsuits not allowed.
Athlete #49 Shalev/ISR served 10 seconds penalty during the run segment.
Top 9 + 3 fastest progressed to Final.