Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lukas Hollaus 1986 AUT 40 00:32:58 00:06:14 00:00:48 00:16:08 00:00:22 00:09:25
2 Radim Grebík 2001 CZE 36 00:33:03 00:06:00 00:00:43 00:16:27 00:00:20 00:09:31
3 Simon Westermann 1998 SUI 34 00:33:13 00:05:55 00:00:46 00:16:30 00:00:21 00:09:40
4 Simon Henseleit 2000 GER 35 00:33:19 00:06:05 00:00:46 00:16:22 00:00:22 00:09:42
5 Alexander Bryukhankov 1987 RUS 56 00:33:20 00:06:03 00:00:52 00:16:18 00:00:25 00:09:40
6 Philip Pertl 1998 AUT 38 00:33:22 00:06:10 00:00:46 00:16:11 00:00:20 00:09:54
7 Ian Manthey 1993 IRL 46 00:33:22 00:06:12 00:00:45 00:16:13 00:00:22 00:09:47
8 Miguel Tiago Silva 1998 POR 55 00:33:28 00:05:53 00:00:46 00:16:33 00:00:22 00:09:51
9 Lukas Pertl 1995 AUT 54 00:33:31 00:06:14 00:00:47 00:16:11 00:00:21 00:09:56
10 Gregor Payet 1995 LUX 43 00:33:40 00:06:10 00:00:46 00:16:16 00:00:26 00:10:01
11 Michał Oliwa 1997 POL 33 00:33:42 00:05:55 00:00:45 00:16:31 00:00:26 00:10:03
12 Henry Räppo 1998 EST 48 00:33:45 00:06:05 00:00:46 00:16:23 00:00:23 00:10:06
13 Gergely Kiss 2001 HUN 58 00:33:49 00:05:52 00:00:49 00:16:34 00:00:24 00:10:08
14 Alberto Gonzalez Garcia 1998 ESP 37 00:33:55 00:06:14 00:00:44 00:16:13 00:00:22 00:10:20
15 Maciej Bruzdziak 1998 POL 44 00:33:57 00:05:50 00:00:44 00:16:38 00:00:23 00:10:20
16 Cameron Main 1999 GBR 49 00:34:01 00:06:10 00:00:48 00:16:14 00:00:25 00:10:22
17 Oscar Gladney Rundqvist 2000 DEN 42 00:34:12 00:06:16 00:00:47 00:16:12 00:00:21 00:10:35
18 Martin Demuth 1995 AUT 41 00:34:23 00:06:11 00:00:47 00:16:14 00:00:24 00:10:44
19 Vitalii Vorontsov 2000 UKR 45 00:34:29 00:06:14 00:00:48 00:16:56 00:00:24 00:10:04
20 Donald Hillebregt 1992 NED 47 00:34:37 00:05:58 00:00:55 00:16:20 00:00:22 00:10:59
21 Jorre Van De Weyer 2001 BEL 51 00:34:38 00:06:13 00:00:47 00:16:11 00:00:21 00:11:05
22 Georgiy Klimenko 1999 RUS 61 00:34:55 00:06:16 00:00:46 00:16:56 00:00:22 00:10:33
23 Jacopo Butturini 1991 CRO 53 00:35:19 00:06:16 00:00:47 00:17:44 00:00:24 00:10:06
24 Youri Keulen 1998 NED 50 00:35:36 00:06:15 00:00:45 00:17:48 00:00:23 00:10:23
25 Kevin Vabaorg 1998 EST 60 00:35:57 00:06:16 00:00:46 00:16:58 00:00:24 00:11:31
26 Milan Tomin 1996 SRB 62 00:36:04 00:06:10 00:00:48 00:17:41 00:00:25 00:10:57
27 Mikita Katsianeu 1996 BLR 52 00:36:17 00:06:12 00:00:48 00:17:49 00:00:25 00:11:00
28 Oleksiy Astafyev 1999 UKR 59 00:36:21 00:06:05 00:00:50 00:17:54 00:00:23 00:11:08
29 Joao Silva 1989 POR 39 00:36:23 00:06:02 00:00:57 00:18:58 00:00:24 00:10:01
30 Alexandre Nobre 1994 POR 57 00:37:29 00:06:08 00:00:49 00:19:54 00:00:25 00:10:12
Program notes:

Technical Delegates: Esther Sanchez/ESP, Bela Varga/HUN. Head Referee: Fritz Schwarz/AUT.
Competition Jury: Bela Varga/HUN, Renato Bertrandi/ITA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: swim 500 m. (1 lap), bike 12 km. (4 laps), run 3.100 km (2 laps).
Water temperature 25.3ºC, air temperature 27.2ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #34 Westermann/SUI served a 10 seconds penalty during the run segment.