Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Oskar Klein 1985 GER 365 04:06:48 00:28:18 00:02:22 02:14:53 00:01:31 01:19:43
2 Reinhard Marl 1985 AUT 363 04:14:58 00:32:57 00:02:29 02:17:34 00:02:25 01:19:31
3 Péter Czencz Jr. 1982 HUN 375 04:16:40 00:27:27 00:01:52 02:24:38 00:01:32 01:21:09
4 Alexander Edenstrasser 1986 AUT 352 04:19:04 00:35:56 00:01:55 02:19:07 00:02:05 01:19:59
5 Stefano Vedovati 1984 ITA 372 04:22:56 00:32:09 00:02:30 02:20:58 00:02:15 01:25:02
6 Benedikt Feuerecker 1985 GER 362 04:25:46 00:31:03 00:02:19 02:21:24 00:02:23 01:28:35
7 Lukas Obersamer 1985 AUT 359 04:27:50 00:35:11 00:02:23 02:25:47 00:01:40 01:22:47
8 Fabio Richlan 1984 AUT 369 04:31:38 00:33:53 00:02:06 02:25:11 00:02:08 01:28:18
9 Matthias Zech 1986 GER 356 04:33:53 00:33:30 00:02:57 02:28:55 00:01:52 01:26:37
10 Thomas Korak 1985 AUT 360 04:34:40 00:35:59 00:04:57 02:24:59 00:02:21 01:26:22
11 Rene Stranz 1986 AUT 354 04:35:58 00:36:17 00:03:06 02:23:12 00:02:10 01:31:12
12 Ivan Krestinin 1986 RUS 357 04:37:27 00:38:31 00:02:37 02:29:17 00:01:49 01:25:12
13 Hans-Jürgen Haslinger 1984 AUT 371 04:38:18 00:33:12 00:02:11 02:26:06 00:02:06 01:34:41
14 Martin Bierbauer 1984 AUT 366 04:39:35 00:36:09 00:02:37 02:22:54 00:01:44 01:36:09
15 Lukas Czerny 1986 AUT 353 04:40:39 00:33:59 00:02:37 02:18:05 00:02:24 01:43:32
16 Jiří Pokorný 1985 CZE 364 04:42:31 00:33:09 00:02:19 02:30:53 00:02:27 01:33:41
17 Vojtech Joza 1983 CZE 374 04:42:39 00:35:44 00:03:20 02:22:59 00:02:42 01:37:53
18 Philipp Pfarherr 1982 GER 376 04:49:03 00:33:27 00:02:27 02:26:57 00:02:12 01:43:59
19 Peter Raninger 1984 AUT 368 04:49:53 00:34:23 00:02:27 02:34:28 00:01:39 01:36:54
20 Werner Zwölfer 1984 AUT 370 04:58:44 00:34:46 00:03:09 02:31:13 00:01:50 01:47:43
21 Eric Pronk 1984 NED 367 05:00:57 00:39:11 00:02:46 02:32:46 00:02:33 01:43:39
22 Kim Rohmann 1984 LUX 373 05:03:56 00:42:04 00:03:29 02:36:51 00:02:51 01:38:39
23 Paul De Bakker 1986 NED 355 05:16:09 00:41:41 00:02:57 02:39:05 00:02:58 01:49:27
DNF Florian Brosch 1985 GER 361 DNF 00:28:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegates: Oliver Laaber/Aut, Alpar Nagy/HUN.
Head Referee: Bela Varga/HUN. Competition Jury: Alpar Nagy/HUN, Herwig Grabner/AUT, Julius Skamen/AUT.
Distances: swim 1900 m. (1 lap), Bike 86 km (2 laps), run 20.4 km (4 laps)
Water temperature: 22.7ºC, air temperature 17.4ºC. Wetsuits allowed,