Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Henri Schoeman 1991 RSA 1 01:48:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
2 Jamie Riddle 2000 RSA 22 01:49:13 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
3 Nicholas Quenet 1997 RSA 6 01:54:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
4 Christiaan Stroebel 2001 RSA 23 01:56:14 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
5 Badr Siwane 1994 MAR 3 01:56:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
6 Mehdi Essadiq 1986 MAR 2 01:57:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
7 Divan Du Plooy 2001 NAM 33 01:58:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
8 Siefeldin Ismail 2001 EGY 24 01:59:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
9 Youssef El Moutaouakil 1999 MAR 34 02:00:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
10 Mohamed Aziz Ben Ferjani 1995 TUN 15 02:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
11 Seifeddine Selmi 2001 TUN 27 02:01:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
12 Mohanad Elshafei 1999 EGY 26 02:03:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
13 Matthew Denslow 2001 ZIM 35 02:07:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
14 Yassine Safir 2001 MAR 32 02:12:10 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
15 Mahmoud Osama 1994 EGY 8 02:12:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Nsabindemyi Abdallah 1985 BDI 12 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Dhannon Aymen Raad 1991 IRQ 14 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Shihab Jaber 1999 IRQ 39 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Ebrima Jatta 1998 GAM 31 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Jawher Rasul 1986 IRQ 16 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Yves Tuyisenge 2001 RWA 28 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Yankuba Jahateh GAM 19 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Islam Mahmoud 1981 EGY 9 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP James Mwaura Mbugua 1996 KEN 10 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Yassir Mouzzoun 2001 MAR 37 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Olwanziro William Nanjero 1983 KEN 17 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ted Eliazar Mwatha Ng'Ang'A 1995 KEN 11 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Joseph Okal 2002 KEN 38 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Soud Hassan Soud 1999 KEN 29 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Mark Twum Ofosu 1992 GHA 20 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Sadiq Yahaya 2002 NGR 40 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Abdelrhman Yasser 2000 EGY 30 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dylan Nortje 1997 RSA 4 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Mohamed Aziz Sebai 2001 TUN 36 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jan Sterk/RSA. Head Referee: Mohamed Elsagher/EGY. Competition Jury: Jan Sterk/RSA, Rick Fulton/ZIM, Mohamed Elahl/EGY
Distances: Swim 1450m (2 laps), Bike 40km (5 laps), Run 9.5km (2050m +7450 laps)
Water temperature: 23ºC; Air temperature: 31ºC. Wetsuits not allowed
Athletes #15 Ben Ferjani/TUN, #27 Selmi/TUN and #36 Sebai/TUN served a 15 seconds penalty during the run segment.