Results: 2020 Mooloolaba ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Mooloolaba, Australia • 14 Mar, 2020
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Vicky Holland 1986 GBR 3 00:57:46 00:08:52 00:01:00 00:30:39 00:00:22 00:16:55
2 Georgia Taylor-Brown 1994 GBR 1 00:58:01 00:08:53 00:01:01 00:30:36 00:00:22 00:17:11
3 Ashleigh Gentle 1991 AUS 5 00:58:13 00:09:13 00:00:58 00:30:24 00:00:19 00:17:20
4 Andrea Hewitt 1982 NZL 27 00:58:14 00:09:14 00:01:03 00:30:16 00:00:23 00:17:20
5 Elizabeth Bravo 1987 ECU 14 00:58:18 00:09:00 00:00:58 00:30:39 00:00:20 00:17:22
6 Emma Jeffcoat 1994 AUS 12 00:58:31 00:08:44 00:00:59 00:30:45 00:00:19 00:17:46
7 Yuliya Yelistratova 1988 UKR 9 00:58:41 00:09:05 00:01:04 00:30:29 00:00:22 00:17:43
8 Barbara Riveros 1987 CHI 34 00:58:41 00:09:25 00:00:57 00:30:11 00:00:25 00:17:45
9 Ainsley Thorpe 1998 NZL 22 00:58:42 00:08:55 00:01:00 00:30:39 00:00:19 00:17:52
10 Kirsten Kasper 1991 USA 7 00:58:50 00:08:44 00:01:02 00:30:42 00:00:20 00:18:03
11 Jaz Hedgeland 1995 AUS 8 00:58:52 00:08:56 00:00:57 00:30:39 00:00:20 00:18:02
12 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 11 00:58:54 00:08:59 00:00:56 00:30:39 00:00:21 00:18:01
13 Sophie Corbidge 1991 NZL 24 00:59:05 00:08:53 00:01:03 00:30:39 00:00:18 00:18:14
14 Simone Ackermann 1990 RSA 23 00:59:07 00:09:02 00:01:02 00:30:35 00:00:20 00:18:10
15 Kaidi Kivioja 1993 EST 30 00:59:15 00:09:20 00:00:59 00:30:17 00:00:19 00:18:21
16 Natalie Van Coevorden 1992 AUS 6 00:59:15 00:08:51 00:01:00 00:30:40 00:00:22 00:18:23
17 Niina Kishimoto 1995 JPN 18 00:59:19 00:08:59 00:01:08 00:30:26 00:00:20 00:18:27
18 Sian Rainsley 1997 GBR 48 00:59:23 00:08:52 00:01:05 00:30:35 00:00:21 00:18:33
19 Olivia Mathias 1998 GBR 20 00:59:40 00:08:51 00:01:03 00:30:37 00:00:20 00:18:51
20 Quinty Schoens 1999 NED 39 00:59:44 00:09:09 00:01:03 00:30:24 00:00:20 00:18:50
21 Kira Hedgeland 1998 AUS 21 00:59:47 00:08:57 00:01:00 00:30:43 00:00:18 00:18:52
22 Amelie Kretz 1993 CAN 32 00:59:54 00:09:07 00:01:02 00:30:24 00:00:19 00:19:04
23 Michelle Flipo 1988 MEX 31 00:59:54 00:08:58 00:01:02 00:30:41 00:00:22 00:18:54
24 Edda Hannesdottir 1994 ISL 35 01:00:04 00:09:04 00:01:04 00:30:29 00:00:21 00:19:08
25 Gillian Backhouse 1991 AUS 44 01:00:05 00:08:53 00:01:00 00:30:38 00:00:18 00:19:17
26 Tamsyn Moana-Veale 1993 AUS 17 01:00:20 00:09:14 00:01:00 00:30:26 00:00:21 00:19:22
27 Kelly-Ann Perkins 1992 AUS 15 01:00:32 00:08:54 00:00:58 00:30:45 00:00:23 00:19:35
28 Valentina Riasova 1998 RUS 40 01:00:48 00:09:23 00:01:02 00:31:45 00:00:18 00:18:23
29 Yuliya Golofeeva 1996 RUS 52 01:00:51 00:09:25 00:01:01 00:31:47 00:00:25 00:18:15
30 Gillian Sanders 1981 RSA 29 01:00:55 00:09:23 00:01:03 00:31:46 00:00:21 00:18:24
31 Aoi Kuramoto 1988 JPN 28 01:01:19 00:09:06 00:01:03 00:32:02 00:00:23 00:18:47
32 Xisca Tous 1992 ESP 33 01:01:24 00:09:15 00:01:10 00:31:46 00:00:21 00:18:53
33 Kerry Morris 1988 ITU 55 01:01:28 00:09:26 00:01:02 00:31:44 00:00:20 00:18:58
34 Danielle De Francesco 1992 AUS 54 01:01:48 00:08:50 00:01:01 00:30:49 00:00:21 00:20:49
35 Emy Legault 1996 CAN 42 01:02:01 00:09:12 00:01:01 00:32:05 00:00:21 00:19:25
36 Marta Sanchez Hernandez 1995 ESP 36 01:02:16 00:09:10 00:01:02 00:31:31 00:00:23 00:20:12
37 Yun-Jung Jang 1988 KOR 26 01:02:17 00:09:07 00:01:05 00:32:04 00:00:22 00:19:43
38 Charlotte McShane 1990 AUS 41 01:02:20 00:09:22 00:01:01 00:31:46 00:00:20 00:19:53
39 Lotte Wilms 1984 NED 46 01:02:30 00:08:58 00:00:59 00:31:48 00:00:23 00:20:25
40 Rani Skrabanja 1998 NED 49 01:02:53 00:09:02 00:01:06 00:31:57 00:00:19 00:20:32
41 Yuka Sato 1992 JPN 19 01:03:08 00:09:04 00:01:02 00:32:07 00:00:21 00:20:37
42 Helena Carvalho 1995 POR 51 01:04:16 00:08:54 00:01:08 00:32:12 00:00:30 00:21:35
43 Macarena Salazar 1995 CHI 37 01:04:31 00:09:22 00:01:00 00:31:52 00:00:20 00:21:59
44 Ji Yeon Kim 1990 KOR 38 01:05:10 00:09:24 00:01:01 00:33:47 00:00:21 00:20:39
45 Jia-Chi Kuo 1998 TPE 47 01:07:01 00:09:22 00:01:07 00:33:43 00:00:23 00:22:28
DNS Jessica Learmonth 1988 GBR 2 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Hanne De Vet 1998 BEL 53 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Juri Ide 1983 JPN 25 LAP 00:09:10 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Chi Wen Chang 1998 TPE 43 LAP 00:09:35 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Hye Rim Jeong 1999 KOR 45 LAP 00:09:24 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Ji Hyun Kim 1998 KOR 56 LAP 00:11:41 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Chelsea Burns 1990 USA 10 DNF 00:09:22 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Renee Tomlin 1988 USA 16 DNF 00:09:21 00:00:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ari Graham 1999 NZL 50 DNF 00:09:24 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate. Cathi Davey/NZL. Head referee: Jacqui Kenny/AUS Competition Jury: Cathi Davey/NZL, Peter Hedge/AUS, Miles Stewart/AUS
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (3 laps)
Water temperature 26.2ºC. Air temperature 23ºC.
Wetsuits not allowed.