Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Crisanto Grajales 1987 MEX 2 01:51:30 00:20:04 00:00:15 00:59:32 00:00:48 00:30:50
2 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 7 01:52:44 00:20:02 00:00:18 00:59:32 00:00:51 00:32:00
3 Eduardo Antonio Castellanos 1998 MEX 17 01:53:05 00:20:01 00:00:18 00:59:30 00:00:56 00:32:18
4 Miguel Angel Márquez Alemán 1991 MEX 11 01:54:07 00:20:04 00:00:18 00:59:30 00:00:55 00:33:18
5 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 4 01:54:44 00:20:08 00:00:16 01:01:23 00:00:50 00:32:04
6 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 6 01:56:04 00:20:12 00:00:14 01:01:21 00:00:51 00:33:24
7 Guillermo Ruiz Tome 1999 MEX 16 01:56:31 00:20:16 00:00:17 01:01:15 00:00:49 00:33:53
8 David Nuñez 1992 MEX 8 01:56:37 00:20:29 00:00:17 01:03:38 00:00:52 00:31:19
9 Meirlan Iskakov 1997 KAZ 9 01:57:16 00:20:13 00:00:15 01:01:17 00:00:49 00:34:40
10 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 3 01:57:44 00:20:21 00:00:15 01:03:46 00:00:50 00:32:29
11 Tomas Rodriguez 1998 MEX 27 01:58:15 00:20:14 00:00:21 01:03:45 00:00:57 00:32:56
12 Derek Oskutis 1987 USA 15 01:58:37 00:20:06 00:00:19 00:59:27 00:00:55 00:37:48
13 Fernando Martinez Roman 1999 MEX 29 01:58:38 00:20:42 00:00:18 01:04:27 00:00:53 00:32:16
14 Ricardo Morales Vásquez 2000 MEX 23 01:58:45 00:21:48 00:00:19 01:03:22 00:00:58 00:32:16
15 Arturo Rodriguez Moreno 2000 MEX 31 01:59:09 00:20:12 00:00:16 01:01:21 00:00:53 00:36:25
16 Leonardo Saucedo 1986 MEX 14 01:59:20 00:20:18 00:00:18 01:03:46 00:00:52 00:34:04
17 Juan Jose Hernandez 2001 MEX 22 01:59:39 00:20:17 00:00:18 01:03:47 00:00:57 00:34:18
18 Raul Alberto Ruiz Valenzuela 2000 MEX 20 02:00:13 00:20:21 00:00:17 01:03:46 00:00:53 00:34:55
19 Dylan Didier Campa Carranza 2000 MEX 19 02:01:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:37:16
20 David Alexander Estrada Otero 1999 MEX 26 02:02:02 00:20:10 00:00:16 01:03:58 00:00:54 00:36:41
21 Jose Luis Cordova 1991 MEX 25 02:03:03 00:20:52 00:00:16 01:08:19 00:01:08 00:32:27
22 Eduardo Padilla Vargas 1995 MEX 18 02:05:08 00:20:27 00:00:17 01:03:38 00:00:53 00:39:51
23 Nathan F. Cohen 1998 USA 28 02:06:55 00:21:49 00:00:16 01:03:15 00:00:55 00:40:37
DNF Bruno Larios Solis 1997 MEX 30 DNF 00:20:16 00:00:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ivan Eduardo Castro Garcia 1995 MEX 12 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 1 DNF 00:20:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jaime González Buganza 1994 MEX 10 DNF 00:20:05 00:00:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jorge Alarcon Familiar 1999 MEX 21 DNF 00:20:15 00:00:18 01:01:15 00:00:53 00:00:00
DNF Diego Alfredo Perez Flores 1995 MEX 24 DNF 00:20:05 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Cinthia Quilo/MEX. Head Referee: Patricia Cruz/MEX Competition Jury: Cinthia Quilo/MEX, Antonio Alvarez/MEX, Ricardo Gonzalez/MEX.
Distances: Swim 1500 m (1 lap); Bike 40 km (1 lap); Run 9.5 km (4 laps)
Water temperature 24ºC. Air temperature 25ºC. Wetsuits not allowed.