Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Swim T2 Run
1 Petr Schmidt 1959 CZE 4377 00:37:00 n/a n/a 00:14:06 00:02:00 00:20:54
2 Gianfranco Coppa 1959 ITA 4376 00:37:36 n/a n/a 00:16:53 00:01:19 00:19:25
3 Luca Emiliano Casiraghi 1959 ITA 4375 00:38:52 n/a n/a 00:00:00 00:00:00 00:00:00
4 Ron Evans 1958 GBR 4370 00:39:31 n/a n/a 00:16:24 00:01:39 00:21:29
5 Chris Palfrey 1957 AUS 4393 00:40:05 n/a n/a 00:16:51 00:01:45 00:21:30
6 Francisco Jose Almança da Silva 1959 POR 4397 00:40:37 n/a n/a 00:18:02 00:01:40 00:20:56
7 Raffaele Buonocore 1957 ITA 4374 00:40:57 n/a n/a 00:17:58 00:01:44 00:21:16
8 Jacek Dziarek 1959 POL 4378 00:41:33 n/a n/a 00:18:03 00:01:39 00:21:52
9 Louis Almekinders 1957 USA 4379 00:41:53 n/a n/a 00:18:10 00:01:50 00:21:54
10 Ricardo Farengo 1956 ARG 4391 00:43:06 n/a n/a 00:16:41 00:01:48 00:24:38
11 Allan Bieber 1958 AUS 4392 00:43:11 n/a n/a 00:19:00 00:01:51 00:22:21
12 Paul Willows 1955 AUS 4394 00:44:41 n/a n/a 00:18:13 00:01:53 00:24:37
13 Dan Redfern 1958 USA 4387 00:46:25 n/a n/a 00:16:23 00:02:41 00:27:22
14 Peter Harvey 1955 USA 4383 00:47:06 n/a n/a 00:22:04 00:02:25 00:22:37
15 Keith Freegard 1959 GBR 4371 00:47:41 n/a n/a 00:22:52 00:01:45 00:23:06
16 Simon Roger Elliot 1957 GBR 4369 00:48:58 n/a n/a 00:23:39 00:01:46 00:23:34
17 Bill Baker 1958 USA 4380 00:48:58 n/a n/a 00:22:58 00:02:36 00:23:25
18 Michael Meaney 1957 GBR 4372 00:49:00 n/a n/a 00:24:11 00:02:14 00:22:36
19 Jim Yanoschik 1956 USA 4390 00:51:19 n/a n/a 00:21:46 00:02:09 00:27:25
20 Michael Felicissimo 1957 USA 4382 00:54:24 n/a n/a 00:26:39 00:02:40 00:25:05
21 Martin Epkenhans 1956 GER 4373 00:55:54 n/a n/a 00:26:19 00:02:55 00:26:40
22 Les Shibata 1955 USA 4389 00:56:10 n/a n/a 00:31:12 00:01:37 00:23:21
23 Wagner Lemes 1958 BRA 4395 00:58:49 n/a n/a 00:25:45 00:02:32 00:30:33
24 Bruce Metge 1956 USA 4384 00:58:52 n/a n/a 00:25:39 00:03:01 00:30:14
25 Bjarne Heck 1957 DEN 4396 01:00:35 n/a n/a 00:27:08 00:02:24 00:31:04
26 Joe Parks 1958 USA 4386 01:02:56 n/a n/a 00:30:11 00:02:43 00:30:04
27 Gerardo Corbato 1956 USA 4381 01:03:54 n/a n/a 00:35:28 00:03:01 00:25:26
28 Richard Moore 1956 USA 4385 01:30:14 n/a n/a 00:26:39 00:06:13 00:57:24
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Race Referee: Ross Capill/NZL. Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Francisco Villanova/ESP, Antonio Arimany/ITU.
Distances: Swim 1000 m (1 lap); Run 5 km (2 laps)
Water temperature:14.6ºC. Air Temperature 23.2ºC. Wetsuit swim.