Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mathieu Dumont 1975 FRA 6053 03:28:07 00:29:10 00:04:22 02:54:36 n/a n/a
2 Kurt Holt 1975 USA 6073 03:39:35 00:25:16 00:04:01 03:10:19 n/a n/a
3 Albert Torres Carles 1975 ESP 6050 03:39:40 00:23:49 00:03:34 03:12:18 n/a n/a
4 Carlos Ivan Vidal De Sa 1976 ESP 6052 03:46:44 00:37:57 00:08:35 03:00:12 n/a n/a
5 Andrew Martin 1975 GBR 6062 03:48:39 00:21:59 00:03:12 03:23:28 n/a n/a
6 Neil Dighton 1977 GBR 6059 03:48:44 00:29:33 00:04:31 03:14:41 n/a n/a
7 Nicholas Barratt 1979 GBR 6056 03:56:29 00:29:38 00:03:57 03:22:56 n/a n/a
8 Nev Smith 1976 GBR 6064 03:58:22 00:26:34 00:03:49 03:27:59 n/a n/a
9 Paul Blatter 1975 CAN 6078 03:59:18 00:24:59 00:05:22 03:28:57 n/a n/a
10 Ben Anderson 1976 GBR 6055 04:00:14 00:26:13 00:03:37 03:30:24 n/a n/a
11 Claudio Soto 1975 CHI 6080 04:06:12 00:24:53 00:05:46 03:35:34 n/a n/a
12 Lucas Elder 1976 USA 6072 04:07:40 00:25:43 00:05:20 03:36:38 n/a n/a
13 Andrew Davis 1977 GBR 6058 04:11:06 00:28:26 00:06:17 03:36:24 n/a n/a
14 Ernesto Carrera Garcia 1977 ESP 6046 04:11:31 00:29:21 00:06:32 03:35:39 n/a n/a
15 Arturo Domercq Alcaide 1976 ESP 6049 04:12:30 00:28:44 00:05:21 03:38:26 n/a n/a
16 Ignacio De Blas HerrÁez 1978 ESP 6048 04:12:48 00:30:50 00:05:53 03:36:06 n/a n/a
17 Craig Mcqueen 1978 GBR 6063 04:13:35 00:33:39 00:05:40 03:34:17 n/a n/a
18 Paul Burger 1977 USA 6069 04:17:29 00:28:21 00:04:48 03:44:22 n/a n/a
19 Richard Bysouth 1975 GBR 6057 04:18:21 00:28:16 00:05:45 03:44:21 n/a n/a
20 Rui Borges 1978 POR 6066 04:20:20 00:29:32 00:04:25 03:46:24 n/a n/a
21 Stefano Conti 1979 ITA 6065 04:21:28 00:25:01 00:05:37 03:50:51 n/a n/a
22 Antoine Marcade 1979 FRA 6054 04:23:13 00:30:01 00:04:34 03:48:40 n/a n/a
23 Daniel Delepiani 1977 USA 6071 04:27:47 00:30:57 00:07:09 03:49:42 n/a n/a
24 Darryl Tyndorf 1977 USA 6075 04:27:56 00:31:27 00:05:31 03:50:59 n/a n/a
25 Paul Harris 1979 GBR 6060 04:29:52 00:26:04 00:05:11 03:58:38 n/a n/a
26 Ashley Hutchinson 1978 GBR 6061 04:31:48 00:28:02 00:07:14 03:56:32 n/a n/a
27 Manuel Ignacio Cerrillo Lopez 1975 ESP 6081 04:33:19 00:35:00 00:09:16 03:49:04 n/a n/a
28 Juan Antonio Vergara Nebro 1978 ESP 6051 04:40:48 00:24:56 00:03:19 04:12:34 n/a n/a
29 Nuno Simões 1977 POR 6068 04:44:15 00:29:52 00:05:18 04:09:05 n/a n/a
30 Geraldo Dannemann 1978 USA 6070 04:47:55 00:28:58 00:04:28 04:14:30 n/a n/a
31 Mike Mcdougall 1979 CAN 6079 04:48:57 00:33:33 00:04:44 04:10:41 n/a n/a
32 Dimas Dellamagna Salvia 1976 BRA 6076 04:59:29 00:30:59 00:04:59 04:23:33 n/a n/a
33 Hugo Santos 1977 POR 6067 05:09:02 00:36:39 00:05:24 04:27:00 n/a n/a
34 Reno Renaldo 1977 USA 6074 05:36:24 00:37:07 00:06:36 04:52:43 n/a n/a
DNF MÁrio Silva Junior 1979 BRA 6077 DNF 00:54:49 00:06:49 00:00:00 n/a n/a
Program notes:

Technical Delegate: Dag Oliver/NOR. Head Referee: Vicki Lundine/CAN. Competition Jury: Dag Oliver/NOR, Johanne Suss-Burkell, Gonzalo Triunfo. Distances: Swim 1500m (1 lap), Bike 113 km (3 laps)
Water temperature: 14.9ºC; Air temperature: 9ºC. Wetsuit swim