Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Filip Ospaly 1976 CZE 15 01:46:06 00:19:05 00:00:00 00:56:35 00:00:00 00:30:26
2 Seth Wealing 1978 USA 43 01:46:44 00:19:50 00:00:00 00:56:45 00:00:00 00:30:09
3 Richard Haines 1980 GBR 29 01:47:39 00:19:43 00:00:00 00:56:56 00:00:00 00:31:00
4 Simon Agoston 1977 AUT 32 01:47:45 00:19:30 00:00:00 00:57:14 00:00:00 00:31:01
5 Franky Batelier 1978 FRA 21 01:47:49 00:20:19 00:00:00 00:56:22 00:00:00 00:31:08
6 Daniel Hechenblaickner 1974 AUT 3 01:47:54 00:20:13 00:00:00 00:55:57 00:00:00 00:31:44
7 Szabolcs Kaldau 1980 HUN 31 01:49:14 00:19:57 00:00:00 00:56:49 00:00:00 00:31:28
8 Sergey Strelkov RUS 36 01:48:19 00:19:48 00:00:00 00:57:03 00:00:00 00:31:30
9 Igor Sysoev 1980 RUS 39 01:48:30 00:19:05 00:00:00 00:57:38 00:00:00 00:31:47
10 Marko Albert 1979 EST 19 01:48:36 00:19:01 00:00:00 00:56:40 00:00:00 00:32:55
11 Michal Danek 1979 CZE 13 01:48:53 00:19:57 00:00:00 00:56:17 00:00:00 00:32:39
12 András Héczey 1977 HUN 30 01:49:33 00:19:55 00:00:00 00:56:50 00:00:00 00:32:48
13 Frederic Kohl 1978 AUT 4 01:49:34 00:19:45 00:00:00 00:56:26 00:00:00 00:33:23
14 Mathias Hecht 1980 SUI 41 01:49:37 00:19:55 00:00:00 00:56:42 00:00:00 00:33:00
15 Julien Loy FRA 22 01:49:41 00:21:13 00:00:00 00:57:25 00:00:00 00:31:03
16 Oleg Rantzow 1977 GER 25 01:49:53 00:21:08 00:00:00 00:57:35 00:00:00 00:31:10
17 Tomas Klima 1980 CZE 14 01:50:01 00:19:40 00:00:00 00:56:59 00:00:00 00:33:22
18 Hirokatsu Tayama 1981 JPN 49 01:50:15 00:19:28 00:00:00 00:57:10 00:00:00 00:33:37
19 Kuniaki Takahama 1979 JPN 48 01:50:45 00:20:08 00:00:00 00:58:41 00:00:00 00:31:56
20 Felix Rudiger GER 26 01:51:04 00:19:48 00:00:00 00:56:44 00:00:00 00:34:32
21 Roberto Machado 1980 CRC 18 01:51:29 00:21:08 00:00:00 00:57:39 00:00:00 00:32:42
22 Josef-Peter Jeschke GER 24 01:51:53 00:21:13 00:00:00 00:57:26 00:00:00 00:33:14
23 Seiji Kodama JPN 47 01:52:24 00:19:50 00:00:00 00:56:52 00:00:00 00:35:42
24 Chris Volley 1975 GBR 27 01:52:48 00:19:59 00:00:00 00:58:51 00:00:00 00:33:58
25 Pierre Dorez 1981 FRA 20 01:52:48 00:20:28 00:00:00 00:57:39 00:00:00 00:34:41
26 Martin Pejsar 1981 CZE 16 01:53:40 00:21:11 00:00:00 00:57:32 00:00:00 00:34:57
27 Marcel Diechtler 1971 AUT 2 01:54:15 00:21:06 00:00:00 00:57:48 00:00:00 00:35:21
28 James Loaring 1977 CAN 12 01:54:36 00:19:58 00:00:00 00:58:51 00:00:00 00:35:47
29 Atsushi Ushio JPN 46 01:55:10 00:20:30 00:00:00 00:58:21 00:00:00 00:36:19
30 Sebastien Gacond 1978 SUI 40 01:55:38 00:19:32 00:00:00 00:57:08 00:00:00 00:38:58
31 Stefan Paternoster AUT 5 01:55:44 00:21:14 00:00:00 00:01:02 00:00:00 00:33:28
32 Duncan Mckerracher 1979 GBR 28 01:56:32 00:20:07 00:00:00 00:58:42 00:00:00 00:37:43
33 Satoshi Iwata 1980 JPN 45 01:57:07 00:20:22 00:00:00 01:01:53 00:00:00 00:34:52
34 Marek Jaskolka GER 23 01:57:45 00:20:37 00:00:00 01:01:40 00:00:00 00:35:28
35 Mark Scott 1982 AUS 1 01:57:46 00:23:40 00:00:00 01:00:06 00:00:00 00:34:00
36 Hiroaki Asakawa JPN 44 01:57:56 00:21:10 00:00:00 01:02:36 00:00:00 00:34:10
37 Simon Hope SUI 42 01:59:51 00:22:57 00:00:00 01:00:45 00:00:00 00:38:09
38 Richard Brady IRL 33 02:01:18 00:23:50 00:00:00 00:59:55 00:00:00 00:37:33
39 Trevor Millar CAN 11 02:01:52 00:22:59 00:00:00 01:00:54 00:00:00 00:37:59
40 Atanas Zlatkov 1981 BUL 6 02:03:25 00:19:51 00:00:00 01:06:18 00:00:00 00:37:16
41 Hong-Ta Chen TPE 17 02:08:59 00:21:56 00:00:00 01:07:51 00:00:00 00:39:12
42 Craig Taylor 1974 CAN 9 02:09:13 00:23:54 00:00:00 01:03:17 00:00:00 00:42:02
43 Jean-Luc Trepanier CAN 10 02:10:56 00:23:00 00:00:00 01:08:45 00:00:00 00:39:11
44 Paul Scully IRL 34 02:12:40 00:25:33 00:00:00 01:08:53 00:00:00 00:38:14
45 Belknap Gray CAN 7 02:14:34 00:25:30 00:00:00 01:08:57 00:00:00 00:40:07
46 Stephane Martel CAN 8 02:19:26 00:28:06 00:00:00 01:10:12 00:00:00 00:41:08
DNF Gavin Noble 1981 IRL 35 DNF 00:20:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yulian Malyshev 1982 RUS 37 DNF 00:19:50 00:00:00 01:50:46 00:00:00 00:00:00
DNF Pavel Logutnov RUS 38 DNF 00:30:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

1.5 km swim/ 40 km bike / 10 km run
Technical Delegate: Dieter Bremer (GER)
Head Referee: Toshitaka Nagaya (JPN)