Results: 1999 Pacific Grove PATCO Triathlon American Cup | Elite Men
Pacific Grove, United States • 11 Sep, 1999
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Andrew Noble 1965 AUS 01:52:09 00:20:02 00:00:00 00:59:28 00:00:00 00:30:55
2 Timothy Deboom USA 01:52:33 00:19:47 00:00:00 00:59:49 00:00:00 00:31:08
3 Richard Allen 1974 GBR 01:52:36 00:19:00 00:00:00 01:00:37 00:00:00 00:31:17
4 Victor Plata 1973 USA 01:52:49 00:18:57 00:00:00 01:00:40 00:00:00 00:31:24
5 Arturo Garza Heiras 1977 MEX 01:53:08 00:19:10 00:00:00 01:00:21 00:00:00 00:31:51
6 Leandro Macedo 1968 BRA 01:53:32 00:20:03 00:00:00 00:59:28 00:00:00 00:32:09
7 David Haines 1975 GBR 01:53:36 00:19:00 00:00:00 01:00:32 00:00:00 00:32:14
8 Eligio Cervantes Islas 1974 MEX 01:54:01 00:19:48 00:00:00 00:59:43 00:00:00 00:32:38
9 Josh Dapice 1975 USA 01:54:07 00:20:07 00:00:00 00:59:30 00:00:00 00:32:40
10 Camilo Gonzalez 1975 VEN 01:54:08 00:18:59 00:00:00 01:00:42 00:00:00 00:32:42
11 Mike Trees 1962 GBR 01:54:22 00:19:55 00:00:00 00:59:37 00:00:00 00:32:54
12 Andrew Kelsey 1967 USA 01:54:25 00:18:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:32:59
13 Christopher Legh AUS 01:54:30 00:19:55 00:00:00 00:59:44 00:00:00 00:33:06
14 Marcel Vifian 1969 USA 01:54:54 00:19:01 00:00:00 01:00:37 00:00:00 00:33:24
15 Ricky Jorgensen 1971 DEN 01:55:18 00:18:36 00:00:00 01:00:56 00:00:00 00:33:52
16 Péter Hóbor 1974 HUN 01:55:44 00:19:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:34:20
17 Richard Jones 1972 GBR 01:55:50 00:19:40 00:00:00 00:59:57 00:00:00 00:34:31
18 Carlos Probert Maldonado 1967 MEX 01:56:02 00:19:16 00:00:00 01:00:32 00:00:00 00:34:37
19 Marcin Wedlarski SWE 01:56:38 00:18:54 00:00:00 01:00:42 00:00:00 00:35:12
20 Abe Rogers 1973 USA 01:57:17 00:20:18 00:00:00 00:59:21 00:00:00 00:35:58
21 Josh Nottle AUS 01:58:18 00:19:09 00:00:00 01:00:28 00:00:00 00:36:57
22 Paulo Miyashiro 1976 BRA 01:59:02 00:18:33 00:00:00 01:03:38 00:00:00 00:34:56
23 Todd Wiley 1970 USA 01:59:17 00:20:23 00:00:00 01:02:32 00:00:00 00:34:34
24 Eric Bean 1976 USA 01:59:34 00:20:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:34:42
25 Peter Valentyik 1968 USA 01:59:56 00:19:57 00:00:00 00:59:34 00:00:00 00:38:29
26 Virgilio De Castilho 1975 BRA 02:00:15 00:20:59 00:00:00 01:03:33 00:00:00 00:33:49
27 Jeff Sneed 1974 USA 02:00:16 00:20:56 00:00:00 01:03:39 00:00:00 00:33:48
28 Kirk Framke 1974 USA 02:01:10 00:20:57 00:00:00 01:03:24 00:00:00 00:34:48
29 Kaley Parkinson 1973 USA 02:04:15 00:20:10 00:00:00 01:04:20 00:00:00 00:37:49
30 Joe Saunders USA 02:05:30 00:23:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:36:05
31 Rob Korock USA 02:08:25 00:20:53 00:00:00 01:06:43 00:00:00 00:38:52
DNF Courtney Ogden AUS DNF 00:20:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Garrett McCarthy CAN DNF 00:18:58 00:00:00 01:00:37 00:00:00 00:00:00
DNF Tony Deboom 1968 USA DNF 00:18:59 00:00:00 01:36:46 00:00:00 00:00:00
DSQ Nigel Wynter JAM DSQ 00:22:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: swim 1500 m., bike 40 km., run 10 km.
Complete results.