Results: 1997 Sydney ITU Triathlon World Cup | Elite Women
Sydney, Australia • 26 Oct, 1997
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Emma Carney 1971 AUS 1 02:00:32 00:20:19 00:00:35 01:23:37 00:00:32 00:35:47
2 Loretta Harrop 1975 AUS 50 02:03:25 00:19:29 00:00:32 01:23:41 00:00:32 00:38:39
3 Barbara Lindquist 1969 USA 37 02:03:48 00:18:41 00:00:34 01:23:42 00:00:29 00:39:03
4 Rina Bradshaw-Hill 1969 AUS 5 02:04:18 00:18:45 00:00:37 01:26:29 00:00:29 00:36:41
5 Erika Molnár 1976 HUN 70 02:04:50 00:20:48 00:00:36 01:26:24 00:00:36 00:37:15
6 Marie Overbye 1976 DEN 56 02:05:28 00:20:32 00:00:35 01:26:27 00:00:28 00:37:57
7 Isabelle Mouthon-Michellys 1966 FRA 91 02:05:31 00:20:00 00:00:31 01:26:27 00:00:33 00:37:59
8 Wieke Hoogzaad 1970 NED 17 02:05:50 00:20:12 00:00:43 01:26:12 00:00:29 00:38:25
9 Jenny Rose 1964 NZL 9 02:05:52 00:21:01 00:00:34 01:26:25 00:00:34 00:38:21
10 Mieke Suys 1968 BEL 75 02:06:20 00:20:07 00:00:38 01:26:26 00:00:34 00:38:41
11 Evelyn Williamson 1971 NZL 11 02:06:33 00:20:23 00:00:36 01:26:20 00:00:31 00:39:04
12 Jill Newman 1968 USA 15 02:06:46 00:20:42 00:00:50 01:26:31 00:00:31 00:38:53
13 Ines Estedt 1967 GER 60 02:06:59 00:20:40 00:00:37 01:26:25 00:00:37 00:39:20
14 Silvia Pepels 1975 NED 31 02:07:04 00:19:51 00:00:39 01:26:22 00:00:33 00:39:31
15 Nicole Hackett 1978 AUS 77 02:07:14 00:18:41 00:00:39 01:23:36 00:00:29 00:42:28
16 Gail Laurence 1963 USA 6 02:07:19 00:20:33 00:00:39 01:26:16 00:00:38 00:39:45
17 Magali Di Marco Messmer 1971 SUI 21 02:07:22 00:19:40 00:00:34 01:26:26 00:00:32 00:39:49
18 Susan Williams 1969 USA 100 02:07:27 00:19:54 00:00:38 01:26:18 00:00:32 00:39:59
19 Christine Hocq 1970 FRA 51 02:07:45 00:19:50 00:00:40 01:26:21 00:00:36 00:40:07
20 Helena Edmonston AUS 96 02:08:36 00:20:42 00:00:39 01:26:22 00:00:39 00:40:55
21 Sibylle Matter Bruegger 1973 SUI 74 02:09:07 00:20:12 00:00:36 01:26:23 00:00:33 00:41:35
22 Haruna Hosoya 1973 JPN 39 02:09:22 00:20:51 00:00:28 01:26:30 00:00:31 00:41:52
23 Rebekah Keat 1978 AUS 83 02:10:04 00:20:00 00:00:45 01:30:10 00:00:45 00:38:24
24 Ingrid Van Lubek 1971 NED 65 02:10:35 00:20:49 00:00:46 01:29:36 00:00:39 00:39:34
25 Leanda Cave 1978 GBR 78 02:10:38 00:20:00 00:00:39 01:26:20 00:00:37 00:43:00
26 Kiyomi Niwata 1970 JPN 88 02:10:38 00:20:30 00:00:38 01:29:42 00:00:36 00:39:42
27 Lory-Lynn Leach 1968 CAN 93 02:10:49 00:20:53 00:00:39 01:29:42 00:00:38 00:39:49
28 Francesca Tibaldi 1975 ITA 59 02:11:40 00:21:53 00:00:43 01:29:34 00:00:41 00:40:42
29 Belinda Smith AUS 99 02:12:03 00:20:42 00:00:48 01:26:15 00:00:39 00:44:21
30 Beatrice Mouthon 1966 FRA 90 02:12:31 00:20:38 00:00:40 01:29:35 00:00:35 00:41:42
31 Manuela Ianesi 1964 ITA 58 02:13:02 00:20:52 00:00:43 01:08:49 00:00:33 00:42:04
32 Charlotte Sass Larsen 1969 DEN 55 02:13:16 00:21:56 00:00:39 01:12:37 00:00:53 00:37:10
33 Siri Lindley 1969 USA 27 02:13:34 00:20:48 00:00:47 01:08:41 00:00:39 00:42:37
34 Machiko Nakanishi 1976 JPN 86 02:14:04 00:20:09 00:00:34 01:09:40 00:00:37 00:43:03
35 Kari Bailey CAN 92 02:14:55 00:20:41 00:00:40 01:08:58 00:00:37 00:43:59
36 Fran Higgins AUS 98 02:15:01 00:20:43 00:00:49 01:08:47 00:00:44 00:43:57
37 Kathleen Smet 1970 BEL 66 02:15:59 00:19:41 00:00:45 01:12:21 00:00:48 00:42:23
38 Johanna Forsberg 1973 SWE 76 02:16:11 00:20:20 00:00:53 01:09:09 00:00:40 00:45:08
39 Belinda Cheney AUS 95 02:16:42 00:20:27 00:00:42 01:10:07 00:00:42 00:44:43
40 Sheila Bruist NED 64 02:17:33 00:20:47 00:00:36 01:11:28 00:00:44 00:43:56
41 Dominique Donner 1971 RSA 68 02:19:24 00:20:18 00:00:45 01:10:21 00:00:41 00:47:17
42 Vivienne Williams 1962 RSA 67 02:19:35 00:21:32 00:00:55 01:12:47 00:00:41 00:43:39
43 Nicole Andronicus 1972 AUS 4 02:20:56 00:20:40 00:00:45 01:14:07 00:00:32 00:44:51
44 Louise Ann Rivett 1964 RSA 69 02:21:54 00:20:33 00:00:48 01:13:54 00:00:45 00:45:53
45 Silvia Gemignani 1972 ITA 57 02:22:05 00:19:34 00:01:06 01:14:42 00:00:53 00:45:48
46 Kayo Wakatsuki JPN 87 02:22:39 00:21:53 00:00:33 01:12:53 00:00:39 00:46:39
DNS Nancy Kemp-Arendt 1969 LUX 47 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sophie Delemer 1967 FRA 89 DNF 00:21:56 00:00:39 01:07:38 00:00:31 00:00:00
DNF Natasha Hilgeholt 1973 NZL 14 DNF 00:20:38 00:00:42 01:18:08 00:00:00 00:00:00
DNF Lisa Vanska AUS 54 DNF 00:20:41 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Iona Wynter 1968 JAM 35 DNF 00:20:31 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Lisset Olivera 1974 MEX 94 DNF 00:20:42 00:00:45 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Melissa Ashton 1973 AUS 82 DNF 00:19:56 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jane Kargotich 1968 AUS 97 DNF 00:20:43 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Nicole Mertes 1971 GER 61 DNF 00:21:58 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Carol Montgomery 1965 CAN 2 DNF 00:20:27 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sharon Donnelly 1967 CAN 10 DNF 00:19:51 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Petra Harangi 1977 HUN 71 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 1500 m (2 laps), bike 40 km (6 laps) run 10 km (3 laps and half)
Technical Delegate: Loreen Barnett/CAN
Complete results