Canberra LD Triathlon Worlds Logo updatge...

by World Triathlon Admin on 26 Aug, 2006 12:00

The LOC for the 2006 Canberra LD Triathlon World Championship in Australia this November have updated the event logo to include the latest colour changes for ITU branding.

The new logo reflects the new orange and blue ‘corporate colours’, and utilise the famous symbol of the land ‘down-under’, the Southern Cross.

Related Event: 2006 Canberra ITU Long Distance Triathlon World Championships
19 Nov, 2006 • event pageall results
Results: Elite Men
1. Torbjorn Sindballe DEN 05:59:13
2. Craig Alexander AUS 06:00:35
3. Marino Vanhoenacker BEL 06:02:22
4. Julien Loy FRA 06:02:46
5. Nathan Richmond NZL 06:04:53
Results: Elite Women
1. Bella Bayliss GBR 06:55:32
2. Edith Niederfriniger ITA 06:57:17
3. Johanna Daumas FRA 07:00:50
4. Erika Csomor HUN 07:05:13
5. Martina Dogana ITA 07:05:37
Results: 20-24 Male AG
1. Chris Stanton AUS 06:46:32
2. Richard Thompson AUS 06:53:37
3. Renaud Herington AUS 07:01:25
4. Luke Way CAN 07:05:52
5. Richard Campbell NZL 07:13:44
Results: 20-24 Female AG
1. Maree Hryniuk AUS 08:04:01
2. Natsha Lydiard NZL 08:32:02
3. Sarah Beable NZL 08:37:54
4. Kristin Hewitt NZL 08:38:43
5. Heather Bryden CAN 09:16:20
Results: 25-29 Male AG
1. Jason Crowther AUS 06:40:17
2. Cameron Munro AUS 06:48:38
3. Ben Harley AUS 06:49:11
4. Jeremy Webber NZL 06:50:45
5. Marc Person AUS 07:03:45
Results: 25-29 Female AG
1. Kirsten Molloy AUS 07:14:10
2. Jennifer Dixon AUS 07:31:09
3. Anel Radford RSA 07:32:20
4. Anna Francis AUS 07:44:42
5. Emily Cocks USA 07:48:32
Results: 30-34 Male AG
1. Sam Hume AUS 06:31:42
2. Nick Burt AUS 06:41:46
3. David Bertovic AUS 06:47:43
4. Shane Freer AUS 06:49:20
5. Brendan Deurloo AUS 06:51:42
Results: 30-34 Female AG
1. Victoria Wilkinson GBR 07:27:27
2. Suzanne Always AUS 07:29:40
3. Natalie Smith AUS 07:51:01
4. Jodie Barker AUS 07:51:21
5. Ginger Kidd NED 07:52:23
Results: 35-39 Male AG
1. Matthew Wolstencroft AUS 06:43:53
2. Stéphane Lacroix FRA 06:53:07
3. Trevor Fairhurst AUS 06:58:28
4. Kevin Nicholson NZL 07:06:48
5. Steve Dean NZL 07:14:30
Results: 35-39 Female AG
1. Leanne Southwell AUS 07:36:32
2. Belinda Ward AUS 07:44:28
3. Julie Gollan-Foard AUS 07:52:10
4. Lyndy Wickham NZL 07:55:35
5. Koya Marney AUS 08:12:51
Tracker Pixel for Entry
Latest News
more news →