Results: 2020 Santos PATCO Sprint Triathlon Panamerican Cup | Elite Men
SANTOS (CITY) / SÃO PAULO (STATE) / BRAZIL (COUNTRY), Brazil • 09 Feb, 2020
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Manoel Messias 1996 BRA 1 00:59:52 00:12:45 00:01:21 00:29:33 00:00:40 00:15:33
2 Miguel Hidalgo 2000 BRA 6 01:00:25 00:12:47 00:01:27 00:29:26 00:00:45 00:16:00
3 Luciano Taccone 1989 ARG 3 01:00:52 00:12:55 00:01:18 00:29:27 00:00:41 00:16:31
4 Kauê Willy 1996 BRA 5 01:00:54 00:12:45 00:01:24 00:29:26 00:00:46 00:16:33
5 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 2 01:01:17 00:12:53 00:01:18 00:29:29 00:00:43 00:16:54
6 Bob Haller 1993 LUX 4 01:01:57 00:12:44 00:01:28 00:29:25 00:00:41 00:17:39
7 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 12 01:02:53 00:12:57 00:01:22 00:31:34 00:00:41 00:16:19
8 Matheus Diniz 1990 BRA 8 01:03:44 00:12:56 00:01:31 00:31:26 00:00:47 00:17:04
9 João Teixeira Alvares 1998 BRA 10 01:04:32 00:12:59 00:01:30 00:31:23 00:00:41 00:17:59
10 Yago Alves 1998 BRA 23 01:04:57 00:12:59 00:01:27 00:31:27 00:00:48 00:18:16
11 Federico Scarabino 1996 URU 9 01:05:08 00:12:57 00:01:25 00:31:30 00:00:45 00:18:31
12 Bruno Vieira 1997 BRA 18 01:05:10 00:13:03 00:01:29 00:31:21 00:00:43 00:18:34
13 Gabriel Lecheta 1996 BRA 20 01:07:01 00:12:24 00:01:27 00:33:54 00:01:18 00:17:58
14 Luiz Gabriel Shianti 2000 BRA 26 01:07:39 00:13:24 00:01:34 00:33:15 00:00:50 00:18:14
15 José Hamilton Resende Dos Santos 2001 BRA 29 01:07:39 00:12:47 00:01:32 00:30:31 00:01:51 00:20:58
16 Flávio Queiroga 1990 BRA 11 01:08:47 00:13:24 00:01:29 00:33:45 00:00:52 00:19:17
17 Eligio Brendo Ferreira Teleciro 1995 BRA 17 01:09:19 00:12:57 00:01:31 00:31:28 00:00:51 00:22:32
18 Matheus Oliveira Martinhaki 2002 BRA 19 01:10:17 00:12:25 00:02:55 00:29:27 00:04:38 00:20:52
19 Pedro Apud 1996 BRA 21 01:10:18 00:12:56 00:01:28 00:34:12 00:00:48 00:20:54
20 Joao Victor Pereira 2004 BRA 27 01:11:15 00:13:16 00:01:32 00:29:01 00:06:35 00:20:51
21 Rafael Nunes Prado 2004 BRA 28 01:14:11 00:13:23 00:01:54 00:34:25 00:00:52 00:23:37
22 Henrique Padilha Mendes 2004 BRA 25 01:19:52 00:14:58 00:01:40 00:37:06 00:00:57 00:25:11
23 Renan Antonio Bot 2003 BRA 24 01:23:21 00:13:42 00:01:50 00:38:12 00:00:57 00:28:40
DNF Reinaldo Colucci 1985 BRA 7 DNF 00:12:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Pedro Henrique Boff 2001 BRA 15 DNF 00:13:27 00:01:29 00:37:45 00:00:00 00:00:00
DNF Evilasio Nascimento 1990 BRA 22 DNF 00:13:35 00:01:39 00:26:16 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Carlos Fernandez/ARG. Head referee: William Nascimento/BRA. Competition jury: Carlos Fernandez/ARG, Armando Barcelos/BRA, Richard Hryniewicz/BRA.
Distances: Swim 750 (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (3 laps and half).
Water temperature 25ºC. Air temperature 30ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #5 Willy/BRA, #10 Alvares/BRA and #24 Bot/BRA served a 10 second penalty at run penalty box.
Athlete #25 Padilha Mendes/BRA served a 20 second penalty at rund penalty box.