Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Josep Viladoms Bellart 1970 ESP 2309 01:50:17 00:33:20 00:00:35 00:56:50 00:00:44 00:18:47
2 Chris Nicoll 1969 GBR 2313 01:51:23 00:33:58 00:00:40 00:57:24 00:00:38 00:18:40
3 Francisco Blazquez Hernandez 1970 ESP 2306 01:51:53 00:33:38 00:00:36 00:56:45 00:00:54 00:19:58
4 Pietro Carrara 1970 ITA 2329 01:51:54 00:34:16 00:00:40 00:56:03 00:01:04 00:19:50
5 James Cox 1970 GBR 2323 01:53:36 00:34:12 00:00:38 00:59:04 00:00:34 00:19:07
6 Ian Reid 1968 GBR 2325 01:54:54 00:35:42 00:00:42 00:57:48 00:00:42 00:19:58
7 Fernando Espina Valdayo 1967 ESP 2292 01:54:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 01:54:56
8 Antonio Luis Perez Saa 1969 ESP 2296 01:55:44 00:34:20 00:00:51 00:59:57 00:00:46 00:19:47
9 Sérgio Batalha 1969 POR 2333 01:56:26 00:34:09 00:01:06 01:00:12 00:00:36 00:20:20
10 Joaquim Carlos Lopes 1968 POR 2331 01:56:55 00:33:39 00:00:33 01:02:59 00:00:38 00:19:04
11 Antonio Luis Fernandez Perula 1969 ESP 2298 01:57:22 00:35:35 00:00:38 00:59:33 00:00:37 00:20:57
12 Angel Castro Caro 1970 ESP 2303 01:57:56 00:35:38 00:00:56 01:00:36 00:00:53 00:19:52
13 Richard Davis 1966 GBR 2322 01:58:04 00:36:37 00:00:46 00:59:46 00:00:47 00:20:06
14 Mark York 1966 GBR 2320 01:59:31 00:37:35 00:00:46 00:59:19 00:00:51 00:20:58
15 Isidro Luis Santos Garrido 1970 ESP 2291 01:59:36 00:34:52 00:01:15 01:03:25 00:00:43 00:19:19
16 Paul Evans 1970 GBR 2327 02:00:55 00:36:26 00:00:55 01:01:22 00:00:42 00:21:29
17 Jose Carlos Ruiz Moyano 1970 ESP 2300 02:01:33 00:36:15 00:00:46 01:03:45 00:00:43 00:20:02
18 Carlos Tiburcio De La Cruz OrtÍz 1966 ESP 2312 02:01:42 00:36:47 00:00:45 01:02:54 00:00:49 00:20:25
19 Andrew Bowler 1966 GBR 2319 02:02:43 00:38:06 00:00:53 01:00:35 00:01:20 00:21:47
20 Colin Turner 1969 GBR 2321 02:02:54 00:35:03 00:00:36 01:03:19 00:00:52 00:23:03
21 Ivan Newton 1967 GBR 2315 02:03:46 00:39:26 00:01:13 01:00:41 00:00:58 00:21:25
22 Mário Torrinha 1968 POR 2330 02:03:58 00:37:16 00:00:54 01:03:33 00:00:52 00:21:22
23 Emilio Ginés Morales 1968 ESP 2295 02:04:15 00:38:11 00:00:44 01:01:06 00:00:55 00:23:17
24 Eusebio Borrajo Lovera 1970 ESP 2294 02:05:50 00:39:05 00:01:02 01:02:22 00:01:18 00:22:01
25 Mark Pestridge 1967 GBR 2324 02:06:26 00:38:11 00:01:04 01:03:06 00:01:02 00:23:01
26 Michael Thomson 1969 GBR 2314 02:06:50 00:38:13 00:01:18 01:03:54 00:01:10 00:22:13
27 Simon Emmerson 1970 GBR 2326 02:07:28 00:38:41 00:00:58 01:04:14 00:00:57 00:22:36
28 Kevin Wilson 1970 GBR 2328 02:08:22 00:36:56 00:00:53 01:03:02 00:01:28 00:26:01
29 Luís Faustino 1968 POR 2332 02:09:07 00:39:49 00:00:45 01:03:14 00:00:56 00:24:21
30 Alan Doney 1967 GBR 2318 02:10:14 00:39:30 00:00:52 01:05:26 00:00:55 00:23:29
31 Mark Birrell 1968 GBR 2317 02:10:15 00:37:15 00:01:21 01:09:17 00:01:33 00:20:47
32 Rafael Merino Marban 1967 ESP 2305 02:12:13 00:39:17 00:00:41 01:09:26 00:00:48 00:21:59
33 Salvador Haering Gonzalez 1968 ESP 2308 02:13:35 00:39:40 00:01:24 01:09:31 00:00:56 00:22:03
34 Ian Micklethwaite 1970 GBR 2316 02:13:47 00:39:47 00:00:44 01:11:08 00:00:42 00:21:24
35 Jose Carlos Alvarez De La Iglesia 1968 ESP 2297 02:14:14 00:39:48 00:00:53 01:07:56 00:01:12 00:24:23
36 Rafael Amazares Guisado 1969 ESP 2299 02:14:17 00:40:14 00:00:43 01:09:45 00:00:47 00:22:45
37 Oscar Romero Ramos 1970 ESP 2307 02:15:07 00:40:52 00:00:53 01:06:50 00:00:56 00:25:33
38 Vicente Rivera PeriÑan 1970 ESP 2302 02:15:17 00:41:13 00:00:55 01:08:35 00:00:52 00:23:41
39 Alejandro Crespo Lechner 1969 ESP 2301 02:20:03 00:45:00 00:00:52 01:07:22 00:01:08 00:25:40
Program notes:

Technical Delegate: Maisie Bancewicz/GBR. Head Referee: Eero Raudsepp/EST. Competition Jury: Maisie Bancewicz/GBR, Martin Breedijk/NED, Alicia García/ESP.
Distances: 1st run 9.7 km (4 laps), bike 36.8 km (2 laps) 2nd run 5.3 km (2 laps)