Results: 2018 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 2 Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 07 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Itamar Eshed 2000 ISR 44 00:37:33 00:06:30 00:01:03 00:18:24 00:00:34 00:11:03
2 Márton Soma Kovács 2000 HUN 62 00:37:38 00:06:45 00:00:59 00:19:09 00:00:30 00:10:16
3 Ábel Sinkó-Uribe 2001 HUN 63 00:37:39 00:06:23 00:01:06 00:18:29 00:00:33 00:11:11
4 Jason Tai Long Ng 2000 HKG 41 00:37:41 00:06:42 00:01:00 00:19:10 00:00:32 00:10:18
5 András Kanyik 2000 HUN 48 00:37:42 00:06:50 00:01:02 00:19:01 00:00:32 00:10:18
6 Döme Hornyák 2001 HUN 59 00:37:47 00:06:25 00:01:06 00:18:27 00:00:33 00:11:18
7 Ben De La Porte 1999 RSA 42 00:38:02 00:06:38 00:01:02 00:19:12 00:00:32 00:10:40
8 Lukáš Juránek 2002 CZE 55 00:38:09 00:06:52 00:01:01 00:18:59 00:00:32 00:10:46
9 Máté Jankov 2000 HUN 61 00:38:14 00:06:49 00:01:02 00:19:01 00:00:34 00:10:49
10 Christiaan Stroebel 2001 RSA 53 00:38:23 00:06:31 00:01:07 00:19:15 00:00:34 00:10:59
11 Travis Saunders 2001 RSA 43 00:38:25 00:06:37 00:01:06 00:19:08 00:00:34 00:11:01
12 Peter Luftensteiner 1999 AUT 45 00:38:29 00:06:48 00:01:02 00:19:00 00:00:36 00:11:04
13 Matic Močnik 2001 SLO 46 00:39:00 00:06:29 00:01:07 00:19:17 00:00:35 00:11:35
14 Christian De Ponte 2001 ITA 51 00:39:12 00:06:33 00:01:04 00:20:10 00:00:32 00:10:56
15 Andrei Sergiu Chis 1999 ROU 47 00:39:20 00:06:53 00:01:03 00:19:56 00:00:36 00:10:53
16 Botond Schwarcz 2000 HUN 56 00:39:24 00:06:56 00:01:08 00:19:44 00:00:36 00:11:02
17 Jan Trutna 1999 CZE 50 00:39:28 00:06:55 00:01:04 00:19:51 00:00:35 00:11:05
18 Kuba Kowalski 2000 POL 52 00:41:01 00:06:50 00:01:10 00:19:48 00:00:40 00:12:35
19 Adi Pick 2001 ISR 58 00:41:11 00:06:55 00:01:08 00:19:47 00:00:38 00:12:45
20 Tanguy Museur 2000 BEL 49 00:41:15 00:07:23 00:01:09 00:20:11 00:00:41 00:11:53
21 Maks Skufca 2000 SLO 60 00:41:16 00:07:15 00:01:08 00:20:26 00:00:39 00:11:49
22 Nikola Medan 2000 SRB 54 00:43:20 00:07:12 00:01:12 00:21:34 00:00:35 00:12:49
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Head Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Eugene Kraus/LUX, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim 500 m (2 laps), Bike 12 km (2 laps) Run 3.3 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air Temperature 25.2ºC. Wetsuits not allowed.
Top 9 athletes plus the three best times are progressing to the final.