Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Antonio Jose Perez Narciso 1977 ESP 191 10:32:29 01:02:16 00:00:00 05:56:00 00:00:00 03:29:25
2 Igor Larraona Sancho 1976 ESP 290 10:58:53 01:04:57 00:00:00 06:12:04 00:00:00 03:36:54
3 Martijn Keijsers 1978 NED 26 11:02:33 01:01:05 00:00:00 06:25:26 00:00:00 03:31:41
4 Nicolas Gonzalez Fagerbald 1977 ESP 77 11:15:34 00:59:56 00:00:00 06:28:23 00:00:00 03:41:09
5 Francisco Moya Galvez 1976 ESP 254 11:21:13 01:11:12 00:00:00 06:19:05 00:00:00 03:44:17
6 Giovanni Carriere 1976 GBR 293 11:32:28 01:09:40 00:00:00 06:34:11 00:00:00 03:44:55
7 Robert Bacon 1975 GBR 292 11:35:44 01:21:10 00:00:00 06:25:47 00:00:00 03:44:27
8 Javier Herrero Tiñana 1974 ESP 101 11:36:32 01:09:09 00:00:00 06:44:27 00:00:00 03:37:00
9 Jorge Rodríguez García 1977 ESP 41 11:36:37 01:10:16 00:00:00 06:34:35 00:00:00 03:46:03
10 Luis Pablo Garcia Coronado 1978 ESP 81 12:01:00 01:16:15 00:00:00 06:33:21 00:00:00 04:05:52
11 Ruben Del Nido Martin 1977 ESP 81 12:01:00 01:16:15 00:00:00 06:33:21 00:00:00 04:05:52
12 Pedro Sanchez Molina 1976 ESP 196 12:03:00 01:09:15 00:00:00 06:45:46 00:00:00 04:01:59
13 Marcos Miranda 1978 GBR 129 12:23:52 01:17:45 00:00:00 06:50:17 00:00:00 04:10:25
14 Sebastian Guim Lastras 1974 ESP 173 12:26:28 01:20:09 00:00:00 06:52:14 00:00:00 04:07:45
15 Joan Damia Estaras Dupas 1976 ESP 95 12:31:49 01:15:32 00:00:00 07:06:54 00:00:00 04:04:00
16 Dean Llewellyn 1977 GBR 100 12:54:11 01:09:26 00:00:00 07:16:24 00:00:00 04:21:21
17 Antonio Arevalo Oliva 1978 ESP 146 13:08:52 01:06:22 00:00:00 07:46:20 00:00:00 04:05:33
18 Enrique Sanchez Bombarely 1975 ESP 246 13:13:53 01:09:47 00:00:00 07:19:11 00:00:00 04:38:35
19 Javier Cogollo Carretero 1975 ESP 286 13:15:56 01:21:10 00:00:00 07:34:10 00:00:00 04:13:01
20 Nicholas Shay 1975 GBR 96 13:18:51 01:14:47 00:00:00 07:29:33 00:00:00 04:28:07
21 Juan Gregorio Sanchez Moreno 1974 ESP 91 13:42:55 01:04:47 00:00:00 07:25:41 00:00:00 05:06:53
22 Eugenio Serrano Mayor 1974 ESP 284 13:48:02 01:14:08 00:00:00 07:30:26 00:00:00 04:53:37
23 Alfredo Gonzalez Sanchez 1977 ESP 213 13:49:51 01:25:39 00:00:00 07:35:50 00:00:00 04:39:10
24 David Calvo Gaite 1976 ESP 251 13:59:58 01:03:48 00:00:00 07:55:55 00:00:00 04:54:51
25 Patrick Gunella Fernandez 1978 ESP 201 14:07:14 01:08:03 00:00:00 08:05:07 00:00:00 04:47:28
26 Sergio Catalan Barrena 1975 ESP 192 14:10:27 01:09:29 00:00:00 07:39:18 00:00:00 05:10:49
27 Rafael Ramirez Bolivar 1976 ESP 253 14:15:31 01:11:40 00:00:00 07:57:45 00:00:00 04:59:08
28 Cesar Moran Gonzalez 1974 ESP 119 14:21:13 01:19:22 00:00:00 08:12:32 00:00:00 04:40:16
29 Javier Garcia Perez 1974 ESP 233 15:49:44 01:09:45 00:00:00 08:54:10 00:00:00 05:36:37
DSQ Jose Miguel Velazquez Garcia 1974 ESP 109 DSQ 01:07:49 00:00:00 06:48:30 00:00:00 03:36:09
DNF Matt Kerry 1977 GBR 116 DNF 01:10:52 00:00:00 06:27:38 00:00:00 00:00:00
DNF Jorge Juan Mojon Valdazo 1974 ESP 194 DNF 01:13:07 00:00:00 08:24:15 00:00:00 00:00:00
DNF Gustavo Miguel Requena Valentin 1976 ESP 110 DNF 01:05:29 00:00:00 08:26:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jose Carlos Sobrino Barba 1977 ESP 278 DNF 01:15:53 00:00:00 08:56:51 00:00:00 00:00:00
DNF Javier Ramos Jimenez 1977 ESP 275 DNF 01:08:04 00:00:00 09:04:48 00:00:00 00:00:00
DNF Marcos Carrasco Garcia 1977 ESP 176 DNF 01:02:21 00:00:00 09:10:58 00:00:00 00:00:00
DNF Carlos Bermudez Hoya 1975 ESP 281 DNF 01:07:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sergio Melendez Cabanillas 1975 ESP 235 DNF 01:15:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ivan Rodriguez Martinez 1978 ESP 256 DNF 01:17:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jorge Rovira Peña 1978 ESP 159 DNF 01:25:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Santiago Cabanillas Ortega 1976 ESP 184 DNF 01:26:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gonzalo Garcia Denis 1975 ESP 165 DNF 01:40:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Francisco Sanchez Macias 1978 ESP 232 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Julien Vander Plancke/FRA.
Head Referee: Alberto Blanco/ESP.
Competition Jury: Julien Vander Plancke/FRA, Denis Jaeger/FRA, Sara Herrero/ESP.
Distances: Swim: 3800 m (2 laps); Bike: 184 km (Point to point); Run: 42.2 km (Connection + 4 laps).
Water Temperature: 21.4ºC.  Wetsuits allowed.
Athlete #109 Velazquez Garcia/ESP has been disqualified because he did not complete the prescribed course.