Results: 1999 Funchal ETU Triathlon European Championships | Semifinal 2 Elite Men
Funchal, Portugal • 01 Jul, 1999
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Csaba Kuttor 1975 HUN 112 01:02:25 00:10:09 00:00:29 00:32:48 00:00:37 00:18:22
2 Jan Rehula 1973 CZE 70 01:02:30 00:10:08 00:00:40 00:32:36 00:00:30 00:18:36
3 Sebastien Berlier 1976 FRA 89 01:02:37 00:10:11 00:00:30 00:32:40 00:00:29 00:18:47
4 Norbert Domnik 1964 AUT 61 01:02:43 00:10:21 00:00:32 00:32:28 00:00:31 00:18:51
5 Dennis Looze 1972 NED 121 01:02:49 00:10:07 00:00:28 00:32:49 00:00:32 00:18:53
6 Dominik Rechsteiner 1971 SUI 140 01:02:57 00:10:20 00:00:34 00:32:31 00:00:35 00:18:57
7 Andreas Raelert 1976 GER 98 01:02:58 00:10:03 00:00:28 00:32:52 00:00:26 00:19:09
8 Richard Stannard 1974 GBR 95 01:03:08 00:09:57 00:00:26 00:32:57 00:00:26 00:19:22
9 Andriy Glushchenko 1977 UKR 148 01:03:08 00:10:04 00:00:27 00:32:53 00:00:35 00:19:09
10 Samuel Pierreclaud 1972 FRA 88 01:03:09 00:10:09 00:00:31 00:32:35 00:00:43 00:19:11
11 Ricky Jorgensen 1971 DEN 75 01:03:15 00:10:03 00:00:34 00:32:48 00:00:37 00:19:13
12 András Héczey 1977 HUN 111 01:03:20 00:10:10 00:00:33 00:32:41 00:00:41 00:19:15
13 Peter Alder 1972 SUI 141 01:03:21 00:10:10 00:00:28 00:32:45 00:00:29 00:19:29
14 Martin Krnavek 1974 CZE 72 01:03:25 00:10:07 00:00:36 00:32:46 00:00:34 00:19:22
15 Markus Keller 1967 SUI 139 01:03:25 00:10:11 00:00:31 00:32:40 00:00:29 00:19:34
16 Eneko Llanos Burguera 1976 ESP 77 01:03:27 00:10:11 00:00:33 00:32:37 00:00:29 00:19:37
17 Markus Forster 1975 GER 96 01:03:28 00:10:18 00:00:28 00:32:43 00:00:33 00:19:26
18 Rob Barel 1957 NED 123 01:03:30 00:10:20 00:00:26 00:32:35 00:00:32 00:19:37
19 Davide Maraja 1975 ITA 116 01:03:31 00:10:15 00:00:32 00:32:35 00:00:34 00:19:35
20 Stefano Belandi 1972 ITA 118 01:03:32 00:10:05 00:00:29 00:32:54 00:00:38 00:19:26
21 Joachim Willen 1972 SWE 146 01:03:32 00:10:05 00:00:28 00:32:53 00:00:31 00:19:35
22 Andrew Johns 1973 GBR 94 01:03:36 00:10:13 00:00:31 00:32:42 00:00:35 00:19:35
23 Stefan Vuckovic 1972 GER 97 01:03:36 00:10:07 00:00:30 00:32:41 00:00:27 00:19:51
24 Erik Johnsen 1972 NOR 124 01:03:39 00:10:14 00:00:31 00:32:39 00:00:39 00:19:36
25 Viktor Zyemtsev 1973 UKR 147 01:03:44 00:10:40 00:00:33 00:34:04 00:00:29 00:17:58
26 Benito De Torres Zarzalejo 1973 ESP 78 01:04:09 00:11:28 00:00:26 00:33:45 00:00:33 00:17:57
27 David Koppensteiner 1974 AUT 63 01:04:26 00:10:24 00:00:32 00:34:15 00:00:28 00:18:47
28 Grega Hocevar 1972 SLO 136 01:05:12 00:10:30 00:00:28 00:34:14 00:00:36 00:19:24
29 Simon Agoston 1977 AUT 110 01:05:14 00:10:13 00:00:30 00:34:01 00:00:32 00:19:58
30 Jarmo Hast 1976 FIN 84 01:05:37 00:10:14 00:00:36 00:34:23 00:00:47 00:19:37
31 Petteri Mustonen 1963 FIN 85 01:07:15 00:11:23 00:00:28 00:36:20 00:00:30 00:18:34
32 Antonio Antunes 1969 POR 131 01:12:26 00:15:30 00:00:24 00:36:34 00:00:31 00:19:27
33 Hardi Randma 1975 EST 82 01:09:28 00:10:22 00:00:34 00:36:49 00:00:35 00:21:08
34 Antonio Jourdan 1971 POR 127 01:10:47 00:12:45 00:00:29 00:36:36 00:00:37 00:20:20
35 Giannis Psarelis 1969 GRE 105 01:10:55 00:12:05 00:00:30 00:37:17 00:00:36 00:20:27
36 Giannis Repoulis 1975 GRE 106 01:14:14 00:10:34 00:00:38 00:40:13 00:00:43 00:22:06
DNF Axel Zeebroek 1978 BEL 66 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marc Jenkins 1976 GBR 93 DNF 00:10:12 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Trevor Woods 1970 IRL 113 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Simone Mela 1977 ITA 117 DNF 00:10:22 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jose Coutinho 1978 POR 128 DNF 00:10:19 00:00:27 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrey Kremlevski 1968 RUS 133 DNF 00:10:17 00:00:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Norbert Langbrandtner 1970 AUT 64 DNF 00:10:45 00:00:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Distances: Swim 750 m.; bike 20 km; run 5 km.
Complete results.
Top 25 progressed to the final.