Start List: 2022 Europe Triathlon Cup Alanya | Elite Men
16 Oct, 2022 Alanya, Turkey
Start Num# | First Name | Last Name | YOB | CountryNOC |
---|---|---|---|---|
1 | Adrien | Briffod | 1994 | SUI |
2 | Ayan | Beisenbayev | 1996 | KAZ |
3 | Grant | Sheldon | 1994 | GBR |
4 | Iestyn | Harrett | 1993 | GBR |
5 | Antoine | Duval | 1995 | FRA |
6 | James | Edgar | 1998 | IRL |
7 | Cedric | Osterholt | 2000 | GER |
8 | Yanis | Seguin | 2000 | FRA |
9 | Fabian | Meeusen | 1998 | SUI |
10 | Chris | Ziehmer | 2000 | GER |
11 | Nathan | Grayel | 1995 | FRA |
12 | Zsombor | Dévay | 2000 | HUN |
14 | Kurt | Wesley | 1997 | AUS |
15 | Temirlan | Temirov | 1996 | KAZ |
16 | Michael | Ziegler | 1998 | SUI |
17 | Jonas | Osterholt | 2000 | GER |
18 | Stefan | Zachäus | 1990 | LUX |
19 | Meirlan | Iskakov | 1997 | KAZ |
20 | Mateusz | Gluszkowski | 2001 | POL |
21 | Loris | Lala | 2002 | FRA |
22 | Alexis | Lherieau | 2000 | SUI |
23 | Gültigin | Er | 1997 | TUR |
25 | Hamish | Reilly | 2002 | GBR |
26 | Sasha | Caterina | 2000 | SUI |
27 | Peter | Luftensteiner | 1999 | AUT |
28 | Johannes | Sikk | 1999 | EST |
30 | Niklas | Keller | 2002 | AUT |
31 | Justus | Töpper | 2002 | GER |
32 | Pierre | Moraz | 1999 | SUI |
33 | Artūrs | Liepa | 2003 | LAT |
34 | Jan | Diener | 2002 | GER |
35 | David | Cantero Del Campo | 2003 | ESP |
36 | Tiago | Fonseca | 1999 | POR |
37 | Christopher | Perham | 1995 | GBR |
38 | Joao | Mansos | 1994 | POR |
39 | Jan | Bader | 2002 | AUT |
40 | Enes | Kızılcık | 2001 | TUR |
41 | Gergő | Dobi | 2002 | HUN |
42 | Jérémy | Quindos | 1991 | FRA |
43 | André | Dias | 1996 | POR |
44 | Niels | Van Lanen | 2003 | NED |
45 | Luca | Luberti | 2002 | SUI |
46 | Theo | Texereau | 2001 | FRA |
47 | Nicolò | Ragazzo | 1999 | ITA |
48 | Yegor | Martynenko | 1987 | UKR |
49 | Ludovic | Séchaud | 2000 | SUI |
50 | Petter | Ellingsbø | 2000 | NOR |
51 | Oliver | Janny | 2000 | AUT |
52 | Niko | Matas | 2003 | CRO |
53 | Linus | Lehnen | 2000 | GER |
54 | Maximilian | Sperl | 1994 | GER |
55 | Noah | Künz | 2002 | AUT |
56 | Silas | Schmitt | 2001 | GER |
57 | Ul | Denša | 2004 | SLO |
58 | Oliver | Hostrup Sahlberg | 2003 | DEN |
59 | Luke | McCarron | 1998 | IRL |
60 | Shachar | Agur | 2002 | ISR |
61 | Žiga | Podgoršek | 2003 | SLO |
62 | Jonathan | Oakey | 2000 | IRL |
63 | Hugo Jan | Bosscher | 2000 | NED |
64 | Oleksii | Astafiev Kulish | 1999 | UKR |
65 | Casimir | Moine | 1999 | FRA |
66 | Jack | Stanton-Stock | 2002 | GBR |
67 | Olaf Jan | Bosscher | 2002 | NED |
68 | Damien | Andrada | 2002 | FRA |
70 | Nejc | Podgoršek | 2003 | SLO |
71 | Ivan | Shevchenko | 2002 | UKR |
73 | Till | Clijsen | 2003 | SUI |
74 | Maksym | Starodubtsev | 2001 | UKR |
Program notes:
Technical Delegate: Angeliki Thoma/GRE. Head Referee: Alexander Kochetkov/LTU
Competition Jury: Angeliki Thoma/GRE, Alicia García/ESP, Bulent Cendik/TUR
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 20.0km (3 laps); Run 5km (3 laps).
Water temperature: 25.2ºC. Air temperature: 27ºC. Wetsuit not allowed.
Athlete #2 Beisenbayev/KAZ was disqualified due to unsportmanslike behaviour